VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hromadný úhyn drůbeže na ptačí chřipku byl námětem cvičení

Líšno /FOTOGALERIE/ - Taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému, krizového řízení, veterinářů, hygieniků a zdravotnických záchranářů na likvidaci chovu drůbeže napadeného virem ptačí chřipky v Líšně u Bystřice na Benešovsku se v rámci Středočeského kraje uskutečnilo úplně poprvé.

19.9.2014
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému a štábu krizového řízení "Ptačí chřipka 2014".Foto: Deník/ Ladislav Jerie

Začalo už ve středu odpoledne, kdy zaměstnanci výkrmny ohlásili státní veterinární správě hromadný úhyn drůbeže v jedné z hal. Byl provedený odběr vzorků, které putovaly na vyšetření do laboratoře Státního veterinárního ústavu. Po 24 hodinách se podezření výskytu virového kmene H5N1 nebezpečného pro ptáky, savce i lidi potvrdilo a byl svolaný krizový štáb.

Do výkrmny drůbeže včera ráno po 6. hodině zamířily profesionální a dobrovolní hasiči, aby kompletně vyčistili jednu z hal. Vyklízeli ale s pomocí techniky i ručně pouze „kontaminovanou" podestýlku a trus. Z ekonomických důvodů nebyla do cvičné likvidace zahrnutá drůbež, která by při skutečném zásahu byla usmrcená plynem nebo elektrickým proudem v likvidačních kontejnerech a spálená. Práce zajišťovali hasiči s dýchacími přístroji v ochranných oblecích.

Výkrmna drůbeže a její okolí bylo při cvičení Integrovaného záchranného systému pro veřejnost uzavřené. Na případný nepovolaný vstup dohlíželi policisté. Vyklízení podestýlky měli na starosti dobrovolní hasiči v ochranných oblecích a respirátorech povolaní ze širokého okolí. Další zajišťovali vodu pro dekontaminaci osob, materiálu a techniky při transportu z uzavřeného prostoru. „Přijeli jsme s cisternou ráno v půl sedmé jako záloha pro doplňování vody," potvrdil dobrovolný hasič ze Soběhrd.

Speciální technika na dekontaminaci

Odborné práce prováděli s dýchacími přístroji a v ochranných oblecích profesionální hasiči ze sedmi jednotek. Dekontaminaci osob i vozidel příslušníci záchranného útvaru HZS ze Zbirohu se speciální technikou.

„Takováto akce zaměřená na likvidaci nákazy přenosné na člověka se ve středních Čechách ještě nenacvičovalo. Proto jsme rád, že se povedlo hejtmanem dohodnout, aby se uskutečnilo. Výjezd a likvidace drůbeže, i když ne v takovém rozsahu, se na území Středočeského kraje provádělo," vysvětlil Zdeněk Císař, ředitel Krajské veterinární správy. Jeden z jeho kolegů působil v krizovém štábu a další dva přímo v uzavřeném prostoru, kde ověřovali účinnosti dezinfekce.

Chovatelé mají za povinnost veterinářům hlásit úhyny drůbeže, pokud překročí tři procenta běžné týdenní úmrtnosti. „Ne při všech hromadných úhynech vyhlašujeme mimořádná veterinární opatření. Například pokud je zřejmé, že se kuřata udusila po výpadku elektrického proudu pro ventilaci v hale a nenaskočil náhradní zdroj," uvedl příklad ředitel Krajské veterinární správy.

Hejtman připomněl hrozbu eboly

„V době, kdy jsme svědky šíření viru eboly a dalších závažných onemocnění, je nesmírně důležité být připraven, pokud by nějaká riziková situace vznikla i u nás. Jsem potěšen, jak výborně funguje spolupráce mezi jednotlivými složkami IZS. Je dobré se připravit na mimořádné situace, procvičit členy IZS a prověřit dostupnost všech technických prostředků," komentoval cvičení hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, který se akce účastnil.

„Cílem cvičení je prověřit součinnost základních i ostatních složek IZS a dalších subjektů při likvidaci ohniska ptačí chřipky. Při zásahu také naplno využíváme technické prostředky, které máme k dispozici. Prakticky si tak mohou hasiči a další členové složek IZS vyzkoušet, jak se pracuje s dekontaminačními komorami, jak se používají ochranné pomůcky. Zkouší se také využitelnost všech typů technických prostředků pro vyklizení haly, dekontaminaci a dezinfekci jak zasahujících osob, tak i techniky," vysvětlil Miloš Hladík, náměstek krajského ředitele Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, důvody tak rozsáhlého a na množství zapojených lidí náročného cvičení.

„Vyzkoušet si chceme také způsob a rychlost vyrozumění, tok informací směrem k úřadům i veřejnosti a spolupráci mezi jednotlivými složkami IZS," doplnil Miloš Hladík.

Komise ocenila připravenost složek

„Podle toho, co jsme zde dnes viděli, jsou hasiči, policisté, zdravotničtí záchranáři a další členové IZS na podobný reálný případ velmi dobře připraveni. A to je dobře, neboť v dnešní době neustále hrozí vznik nepředvídané situace. Díky podobným cvičením jsou naši záchranáři dobře připraveni na to, aby při nenadálém výskytu nebezpečné nemoci nedošlo k ohrožení životů a zdraví našich spoluobčanů," okomentoval průběh Josef Řihák, předseda komise pro Integrovaný záchranný systém Středočeského kraje.

Čtěte také: Na Benešovsku začal test připravenosti složek IZS na atak ptačí chřipky

Autor: Ladislav Jerie

19.9.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení