VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hromadný úhyn drůbeže na ptačí chřipku byl námětem cvičení

Líšno /FOTOGALERIE/ - Taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému, krizového řízení, veterinářů, hygieniků a zdravotnických záchranářů na likvidaci chovu drůbeže napadeného virem ptačí chřipky v Líšně u Bystřice na Benešovsku se v rámci Středočeského kraje uskutečnilo úplně poprvé.

19.9.2014
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému a štábu krizového řízení "Ptačí chřipka 2014".Foto: Deník/ Ladislav Jerie

Začalo už ve středu odpoledne, kdy zaměstnanci výkrmny ohlásili státní veterinární správě hromadný úhyn drůbeže v jedné z hal. Byl provedený odběr vzorků, které putovaly na vyšetření do laboratoře Státního veterinárního ústavu. Po 24 hodinách se podezření výskytu virového kmene H5N1 nebezpečného pro ptáky, savce i lidi potvrdilo a byl svolaný krizový štáb.

Do výkrmny drůbeže včera ráno po 6. hodině zamířily profesionální a dobrovolní hasiči, aby kompletně vyčistili jednu z hal. Vyklízeli ale s pomocí techniky i ručně pouze „kontaminovanou" podestýlku a trus. Z ekonomických důvodů nebyla do cvičné likvidace zahrnutá drůbež, která by při skutečném zásahu byla usmrcená plynem nebo elektrickým proudem v likvidačních kontejnerech a spálená. Práce zajišťovali hasiči s dýchacími přístroji v ochranných oblecích.

Výkrmna drůbeže a její okolí bylo při cvičení Integrovaného záchranného systému pro veřejnost uzavřené. Na případný nepovolaný vstup dohlíželi policisté. Vyklízení podestýlky měli na starosti dobrovolní hasiči v ochranných oblecích a respirátorech povolaní ze širokého okolí. Další zajišťovali vodu pro dekontaminaci osob, materiálu a techniky při transportu z uzavřeného prostoru. „Přijeli jsme s cisternou ráno v půl sedmé jako záloha pro doplňování vody," potvrdil dobrovolný hasič ze Soběhrd.

Speciální technika na dekontaminaci

Odborné práce prováděli s dýchacími přístroji a v ochranných oblecích profesionální hasiči ze sedmi jednotek. Dekontaminaci osob i vozidel příslušníci záchranného útvaru HZS ze Zbirohu se speciální technikou.

„Takováto akce zaměřená na likvidaci nákazy přenosné na člověka se ve středních Čechách ještě nenacvičovalo. Proto jsme rád, že se povedlo hejtmanem dohodnout, aby se uskutečnilo. Výjezd a likvidace drůbeže, i když ne v takovém rozsahu, se na území Středočeského kraje provádělo," vysvětlil Zdeněk Císař, ředitel Krajské veterinární správy. Jeden z jeho kolegů působil v krizovém štábu a další dva přímo v uzavřeném prostoru, kde ověřovali účinnosti dezinfekce.

Chovatelé mají za povinnost veterinářům hlásit úhyny drůbeže, pokud překročí tři procenta běžné týdenní úmrtnosti. „Ne při všech hromadných úhynech vyhlašujeme mimořádná veterinární opatření. Například pokud je zřejmé, že se kuřata udusila po výpadku elektrického proudu pro ventilaci v hale a nenaskočil náhradní zdroj," uvedl příklad ředitel Krajské veterinární správy.

Hejtman připomněl hrozbu eboly

„V době, kdy jsme svědky šíření viru eboly a dalších závažných onemocnění, je nesmírně důležité být připraven, pokud by nějaká riziková situace vznikla i u nás. Jsem potěšen, jak výborně funguje spolupráce mezi jednotlivými složkami IZS. Je dobré se připravit na mimořádné situace, procvičit členy IZS a prověřit dostupnost všech technických prostředků," komentoval cvičení hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, který se akce účastnil.

„Cílem cvičení je prověřit součinnost základních i ostatních složek IZS a dalších subjektů při likvidaci ohniska ptačí chřipky. Při zásahu také naplno využíváme technické prostředky, které máme k dispozici. Prakticky si tak mohou hasiči a další členové složek IZS vyzkoušet, jak se pracuje s dekontaminačními komorami, jak se používají ochranné pomůcky. Zkouší se také využitelnost všech typů technických prostředků pro vyklizení haly, dekontaminaci a dezinfekci jak zasahujících osob, tak i techniky," vysvětlil Miloš Hladík, náměstek krajského ředitele Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, důvody tak rozsáhlého a na množství zapojených lidí náročného cvičení.

„Vyzkoušet si chceme také způsob a rychlost vyrozumění, tok informací směrem k úřadům i veřejnosti a spolupráci mezi jednotlivými složkami IZS," doplnil Miloš Hladík.

Komise ocenila připravenost složek

„Podle toho, co jsme zde dnes viděli, jsou hasiči, policisté, zdravotničtí záchranáři a další členové IZS na podobný reálný případ velmi dobře připraveni. A to je dobře, neboť v dnešní době neustále hrozí vznik nepředvídané situace. Díky podobným cvičením jsou naši záchranáři dobře připraveni na to, aby při nenadálém výskytu nebezpečné nemoci nedošlo k ohrožení životů a zdraví našich spoluobčanů," okomentoval průběh Josef Řihák, předseda komise pro Integrovaný záchranný systém Středočeského kraje.

Čtěte také: Na Benešovsku začal test připravenosti složek IZS na atak ptačí chřipky

Autor: Ladislav Jerie

19.9.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení