VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Honička s lupičem skončila na poli dopadením lumpa

Městec Králové - Honička jako z akčního filmu. A navíc 
s dobrým koncem, jelikož zločinec byl dostižen a zatčen. Přesně to se odehrálo 
v Městci Králové na Nymbursku. Do divokých dostihů za lupičem se zapojilo hned několik místních obyvatel včetně zaměstnanců města, kteří tou dobou uklízeli popadané větve.

16.1.2015
SDÍLEJ:

Před tímto obchodem na rohu Svojsíkovy a Palackého ulice došlo k loupežiFoto: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Naštěstí zrovna 
v těch v místech, kudy se rozhodl zločinec utíkat. Ale popořadě.

Děj se začal odehrávat v pondělí kolem půl desáté dopoledne na náměstí Republiky. Podle dostupných informací si místní šestačtyřicetiletá žena vybrala v centru peníze z bankomatu. Je možné, že právě v ten okamžik si ji vyhlédl třicetiletý muž z Mělnicka, který se potloukal poblíž.

Žena pak zamířila směrem k obchodu s potřebami pro zvířecí miláčky v ulici pod náměstím. Na tomto místě došlo k útoku. „Lupič přistoupil k ženě, která se chystala vstoupit do obchodu s chovatelskými potřebami, přičemž v pravé ruce držela koženkovou kabelku. Muž chytil kabelku za ucha a snažil se jí ženě vší silou vytrhnout. Ta se krádeži bránila a kabelku si přitáhla k tělu," popsala první fázi útoku policejní mluvčí Věra Žídková.

Došlo k přetahované, až muž třikrát trhl za ucha, která se ve finále utrhla a lump se kabelky zmocnil. V tu chvíli se dal pochopitelně na útěk.

Přes zahrady, 
přes pole

Prchající darebák se vydal Svojsíkovou ulicí. Jenže s ním i zaměstnanci města, kteří poblíž loupeže zrovna pracovali. 
„V tu dobu uklízeli větve. Na prchajícího muže zareagovali a postavili se mu do cesty tak, aby nemohl utíkat směrem 
k Dymokurské. Zároveň kontaktovali policii a popisovali ji průběh honičky a směr, kam lupič utíká," říká starosta Městce Milan Pavlík.

Policii byla celá událost ohlášena v 9.39 hodin a hlídka místního obvodního oddělení pochopitelně vyrazila hned 
k místům, kde se lupič pohyboval. Podle slov starosty se 
v tu chvíli do pronásledování darebáka s kabelkou zapojili další obyvatelé, kteří přispěchali pomoci na kolech. „Lupič pak skočil do jedné ze zahrad, přičemž byl stále sledován. Pronásledovatelé ho nenechali ani chvíli v klidu," říká starosta.

A tak se vystresovaný muž dostal přes několik zahrad 
a menších uliček až k nádraží. Tam už pronásledování naplno převzala policejní hlídka. „Muž začal prchat od nádraží přes pole směrem ke Slovči. Jeden člen hlídky se vydal za ním, druhý mu chtěl autem nadjet. Po honičce na poli byl nakonec lupič policistou dostižen a zadržen," konstatovala policejní mluvčí.

Jak se ukázalo, jednalo se
o třicetiletého muže z Mělnicka. Při zadržení však u sebe už ukradenou kabelku s osobními potřebami, platebními kartami, klíči, mobilem a dalšími věcmi neměl. Na místo byl povolán i psovod, který na poli kabelku se psem vypátral. Muž při útěku z kabelky věci vyhazoval a nakonec zahodil i samotnou kabelku. 
I v tomto případě se však podle našich informací nalezl svědek, který viděl, jak lupič kabelku odhazuje a s pátráním pomohl.

Dvacet minut

Z popisu honičky to tak vypadat nemusí, ale faktem je, že celá akce trvala přesně pouze dvacet minut. Od chvíle, kdy bylo policii přepadení ohlášeno (9.39 hodin), až po dopadení lumpa na poli (9.59 hodin).

Starosta Milan Pavlík se chystá zaměstnancům města za jejich duchapřítomnost 
a pomoc při dopadení lupiče poděkovat. „Zachovali se opravdu tak, jak mají a samozřejmě jim rád poděkuji," doplnil Pavlík. Poděkovat chtějí i policisté, ale k tomu se ještě vrátíme.

Pozorný soused

Zatímco si policisté a obyvatelé Městce prověřovali své atletické dovednosti při pronásledování lupiče po městě, vzdušnou čarou zhruba o deset kilometrů dál se přesně 
v tentýž časový úsek odehrála jiná akce, která také skončila zadržením.

V menší obci mezi Městcem Králové a Poděbrady si jeden 
z obyvatel všiml, že v jednom domě se děje cosi nepatřičného. Zkrátka patrně postřehl, že je v domě zloděj.

„Na linku 158 ohlásil v 9.38 hodin (tedy jen o minutu dříve, než začaly události 
v Městci - pozn. aut.), že má podezření na páchání trestné činnosti. Na místo vyrazila hlídka z obvodního oddělení 
v Poděbradech, která ještě 
v domě, tedy na místě činu, zadržela šestadvacetiletého muže z Poděbradska. Ten stihl do té doby ukrást pouze pletenou šálu za 84 korun a napáchat celkovou škodu za 244 korun," řekla Žídková.

Ačkoliv je škoda prakticky zanedbatelná, ukázalo se, že jde o recidivistu, který byl za krádeže už v minulosti souzen. I proto se nejspíš v nejbližší době za mříže vrátí. „Hrozí mu vězení až do výše tří let," doplnila policejní mluvčí.

Jen pro pořádek: pokud bude odsouzen muž z městeckého případu za loupež, tedy krádež s použitím násilí, hrozí mu v krajním případě až deset let za mřížemi.

Poděkování 
za spolupráci

Na obou popsaných případech lze demonstrovat, že lidská všímavost a ochota pomoci 
v pravý čas může nést plody. Právě na to chtějí poukázat policisté, kteří všem aktérům z obou případů chtějí poděkovat za spolupráci.

„Chování lidí v Městci Králové a jejich spolupráce s policisty byla opravdu příkladná. Stejně jako reakce muže při krádeži 
v nedaleké obci. Všem chceme touto cestou poděkovat za vzornou spolupráci a pomoc při dopadení zločinců. Bez nich bychom jako policisté měli úlohu velmi stíženou," řekla na závěr policejní mluvčí Věra Žídková.

Autor: Miroslav Jilemnický

16.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení