V poslední době se opět objevily v tisku zprávy o nekvalitních potravinách a podezřelém mase v českých obchodech. Čím to je, že se vedle Vámi zmíněného kvalitního zboží dostávají na pulty obchodů i závadné potraviny?

V první řadě je třeba vyřešit problém s označováním původu masa, zejména drůbežího. V současné době spotřebitel až příliš často kupuje zboží, o kterém prakticky není schopen zjistit, odkud přesně pochází. Také v případě vepřového masa by systém značení zasloužil větší důraz a detailnější propracování. Nejlepší situace je ve značení hovězího masa. Tady skutečně víme o každém kousku, z jakého zvířete pochází."

Jak by měly být potraviny značeny?

Netrvám na tom, aby v případě drůbežího masa výrobci museli detailně popisovat, z jakého zvířete každý kousek masa pochází. Druhým extrémem ale je, aby v případě drůbežího masa a výrobků z něj byl uveden pouze nápis: vyrobeno v Evropské unii. Lidé mají právo vědět, zda kuřecí prsa, která si kupují, pocházejí z Polska, Maďarska nebo z České republiky. A ve značení bychom měli jít ještě dál.

Naši občané vědí, že kvalitní drůbež pochází například z Klatov, Vodňan nebo středočeského Štěpánova. Tito výrobci se chlubí se svým zbožím. Ale přesné místo, odkud potravina pochází, by na obalech zboží mělo být uvedeno. A to nikoli jen způsobem, kde je maso zpracováno. České firmě dnes stačí přivézt jakékoli maso, odkudkoliv, zabalit ho v České republice do obalu a na oválném štítku na obale se objeví zkratka CZ. Spotřebitelé se tak mylně domnívají, že si kupují maso české s odpovídající kvalitou a způsobem kontroly. Zákazník se dostává cíleně v omyl a poctiví čeští výrobci jsou šizeni na dobrém jméně a poctivé práci.

Jaké jsou možnosti, jak problém nedostatečného značení potravin řešit?

Systém řádného značení potravinářského zboží pro český trh se musí vyřešit jednak legislativní cestou a také by na jeho změně měly mít zájem renomované české potravinářské firmy. Doufám, že do čela ministerstva zemědělství po nadcházejících volbách konečně přijde skutečný odborník, který bude mít zájem na tom, aby čeští zemědělci a české potravinářské firmy prosperovaly a nedoplácely na nejrůznější spekulanty.

Jsem původní profesí veterinář hygienik potravin. Proto nyní jako senátor jsem připraven pomoci vzniku nového zákona.

Jaké sankce je podle vás potřeba zavést, aby byl nový zákon dodržován?

Vedle pokut a sankcí zákazu činnosti osob, které zákon o značení masných výrobků poruší, je třeba zavést do zákona i trestněprávní odpovědnost za klamání spotřebitele v kvalitě potravin.

Z nedávné doby máme špatnou zkušenost z otravy metanolem. Stát tak dlouho nečinně přihlížel kšeftování s nelegálním alkoholem, až začali umírat lidé.To už je ale pozdě. Nejvíce mě mrzí, že v minulosti býval v České republice velmi propracovaný a přísný systém nezávadnosti potravin. Mám zkušenost, že náš systém kontroly nezávadnosti potravin byl daleko sofistikovanější a propracovanější, než bylo zvykem v západní Evropě. Je škoda, že jsme od této praxe ustoupili.