VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman: Chceme, aby území zůstalo státu a nerozparcelovávalo se mezi obce

Příbram - Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera se minulý pátek na výroční konferenci Regionálního operačního programu Střední Čechy setkal se starostou městysu Jince Josefem Hálou. Jinecký starosta hejtmana informoval o nedávném jednání starostů podbrdských obcí v Příbrami.

25.11.2014
SDÍLEJ:

Vojenský újezd Brdy.Foto: DENÍK/Markéta Jankovská

„Až na jednoho všichni zúčastnění starostové obcí a měst z okolí Brd z Příbramska nesouhlasí se zrušením Vojenského újezdu (VÚ) Brdy ani s přičleněním jeho části k Plzeňskému kraji. Máme například obavy o ochranu vod, nesouhlasíme s divokým parcelováním Brd, domníváme se, že území brdského újezdu není připraveno na změnu dopravního režimu. Bohužel schůzku pořádal příbramský starosta Jindřich Vařeka, který jako jediný souhlasí se zrušením VÚ Brdy. A o naší schůzce jeho mluvčí nepřesně a neúplně informovala," tvrdí jinecký starosta Josef Hála. 

Hejtman k tomu řekl, že krajský úřad situaci velmi pečlivě sleduje. „Myslíme si, že není možné zákonem rozhodnout o zrušení újezdu, když se Středočeský a Plzeňský kraj nedomluvily na společném řešení. Proto se snažíme, aby byl VÚ Brdy vyjmut z projednávaného zákona o rušení újezdů. U zbývajících čtyř újezdů vyjádřily dotčené kraje souhlas, v případě Brd tomu tak ale není. Chceme, aby Brdy zůstaly pod jednotnou správou ve Středočeském kraji," řekl Petera.

Zbývá dořešit řada věcí

Podle něj je také potřeba nejprve před případným zrušením újezdu dořešit dopravu, ochranu vod, vodovodní a kanalizační řády a další věci. „Z těchto důvodů chceme, aby toto území zůstalo státu a nerozparcelovávalo se mezi jednotlivé obce," zdůraznil hejtman Miloš Petera.

Příbramský starosta je ale jiného názoru a už dříve řekl, že Příbram má zájem o umístění sídla správy CHKO na svém území a nabízí k tomu vhodné a důstojné prostory.

„Prostudoval jsem návrh zákona, kterým se ruší VÚ Brdy, zákon o ochraně přírody a krajiny i návrh CHKO Brdy a musím konstatovat, že tato legislativní kombinace mne přesvědčuje, že o přírodu a krajinu v Brdech bude postaráno neskonale lépe, než jak je tomu doposud," uvedl své stanovisko starosta Příbrami Jindřich Vařeka.

Otevřený dopis předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi

Starosta Příbram Jindřich Vařeka poslal otevřený dopis města Příbrami předsedovi PS Parlamentu ČR Janu Hamáčkovi.

Vážený pane předsedo, v několika posledních dnech iniciovalo město Příbram jednání se starosty obcí našeho správního obvodu, které leží na hranicích s Vojenským újezdem Brdy. O jeho zrušení mj. jedná PS Parlamentu ČR. Setkání se zúčastnili též odborníci z MO-ČR, MŽP-ČR a AOPK ČR. Pozvání k tomuto jednání přijal i Ministr obrany ČR, pan Martin Stropnický.

Smyslem a účelem setkání bylo získat informace, v jakém stádiu se nachází proces rušení VÚ Brdy a případně se dohodnout na tom, v jakých oblastech by mohly orgány státu pomoci obcím, jichž se rušení újezdu týká, při řešení problémů spojených s transformaci vojenského újezdu.

Průběh zmíněných jednání mj. ukázal, že k záměru MO a Vlády ČR se nejrůznější subjekty staví rozdílně. Město Příbram ovšem plně respektuje, že je pouze věcí ministerstva obrany a Vlády ČR posoudit, zda je existence VÚ Brdy potřebná a nemáme žádné pochybnosti o tom, že příslušní odborníci tuto otázku vyhodnotili zodpovědně.

Odmítáme pokusy některých starostů a dalších politiků zpochybňovat proces, který byl zahájen už v roce 2011 na základě závěrů Bílé knihy o obraně. Jakékoli snahy ze strany laické veřejnosti a politiků zasahovat do této vysoce odborné problematiky považujeme za škodlivé a nebezpečné.

Nové vedení města a ORP Příbram, vzešlé z letošních komunálních voleb plně respektuje záměr Ministerstva obrany a Vlády ČR zrušit VÚ Brdy a vyhlásit zde CHKO. S tím jsme do voleb šli a i s tím jsme zvítězili a náš postoj tak můžeme opřít o jasný mandát, který nám voliči dali.

Považujeme za bezpředmětné jakékoli debaty o tom, zda je záměr Vlády ČR, opřený o doporučení odborníků správný, či ne, ale vyzýváme všechny zodpovědné představitele obcí a další politiky k debatě o tom, jak rozběhnutý proces realizovat tak, aby přinesl užitek celému Podbrdskému regionu.

Hledejme cesty a řešení problémů, spojených s transformací vojenských újezdů. Mezi takové v této chvíli rozhodně nepatří spory o průběh hranic krajů, zvláště když je sami starostové dotčených obcí již v roce 2012 schválili.

Zabývejme se praktickými problémy, spojenými s tímto procesem, vnímejme je věcně, realisticky a zodpovědně a zanechme planého a škodlivého politikaření nebo bezohledného prosazování osobních zájmů některých jednotlivců.

Vážený pane předsedo, dovolujeme si Vás touto cestou požádat, abyste s textem tohoto našeho otevřeného dopisu seznámil ostatní poslance Parlamentu ČR.

Ing. Jindřich Vařeka,
starosta města Příbrami

Autor: Karel Hutr

25.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení