VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči, záchranáři, policisté absolvovali cvičení ve výškové budově

Rakovník /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Z balkónů bylo slyšet zoufalé volání o pomoc, k nebi se vznášel dým, unikající z okna bytu v osmém patře. K Domu s pečovatelskou službou na Wintrově náměstí v Rakovníku se sjeli hasiči, záchranáři, policisté i městští strážníci. Naštěstí se jednalo jen o zajímavé, pečlivě a dlouho připravované taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému Středočeského kraje.

6.5.2015
SDÍLEJ:
Přehrát

Taktické cvičení IZS Středočes.krajeFoto: Jana Elznicová

Zlatuše Lüftnerová, ředitelka zmíněného domu pro seniory, kde se cvičení odehrávalo, upozornila: „Naši klienti byli předem se cvičením seznámeni z toho důvodu, aby dnešní dění pro ně nebylo stresující. Takže cvičení jen se zájmem pozorují buď z oken nebo z laviček tady v okolí. Ze stejného, pochopitelného důvodu jsme informovali i jejich rodiny."

Vedoucí cvičení Karel Jelínek z HZS Rakovník konkretizoval: „Tématem cvičení je požár výškové budovy s následným utržením výtahové kabiny a jejím pádem dolů. Předpokládá asi čtyři mrtvé osoby a několik zraněných osob. Přímo v domě máme okolo patnácti figurantů." 

Rakovnickým a kladenským profesionálním hasičům chvátali na pomoc také dobrovolní hasiči z Lubné, Lužné a Kněževsi. Primář rakovnické záchranné služby Leoš Klik přidal další informaci: „Máme tu dvě lékařské posádky ze stanoviště v Rakovníku, nelékařskou posádku ze stanoviště v Novém Strašecí, nelékařskou z Roztok a jedna skupina ještě simuluje leteckou záchranou službu. Takže celkem tady dnes zasahuje pět týmů."

Hasiči v maskách

Po dohodě s personálem bylo třeba vypnout v budově elektrický proud i vodu. Hasičské hadice byly vedeny po schodišti. Zásah byl prováděn hasiči v maskách, aby se nenadýchali kouře. Načež začaly být chodby odvětrávány.

Další skupina hasičů musela použít násilí k tomu, aby se dostala do utržené výtahové kabiny a mohla odsud dostat zraněné. Hasičům a záchranářům pomáhal s evakuací lidí i personál domova. Na záchranu osob byla použita i hasičská plošina. Vně budovy pak záchranáři zřídili pracoviště pro poskytnutí první pomoci.

Zraněný Lukáš popsal: „Mám popálená stehna, trochu hrudník a i břicho. Začalo z ničeho nic hořet. Záchranáři jsou ale šikovní, ošetřili mě a už mě to nebolí." 

Paní Pavlína byla zraněna jen lehce, ale svým chováním měla za úkol komplikovat záchranářům jejich práci. Již mimo „nebezpečí" s úsměvem popsala: „I to se může při podobném neštěstí stát. Podobné chování se dá v takové situaci očekávat. Takže třeba utíkám za dalšími zraněnými, kteří jsou mými známými. Oni mě ale zatím nikam nepustili."

Podmínky pro jednu stanici

Ředitel Územního odboru HZS Kladno Tomáš Hradil chvíli před ukončením akce uvedl: „Jsem s cvičením spokojen. Je pravda, že v tomto cvičení i trošičku uměle stačily síly a prostředky na potřeby a možnosti jen jedné hasičské stanice. V reálné situaci si dokáži představit, že by stejné cvičení bylo řešeno i s více silami. Nicméně chtěli jsme si vyzkoušet, jak by vypadalo v podmínkách jedné stanice."

V závěru cvičení zhodnotil také Leoš Klik: „Byli jsme na ně do určité míry připraveni, čili proběhlo tak, jak jsme plánovali. Volba udělat cvičení právě v tomto domě je z mého pohledu správná. Hasiči vybrali dobře a navíc sem jezdíme často. Je trvale obydlen i během dne. V panelácích přes den tolik lidí není. Navíc tu nebyli jen zranění, ale i nemocní lidé. Takže další komplikace pro hasiče, neboť je pak větší problém rychle evakuovat člověka například s nemocným srdcem. Ten třeba musí být transportován vsedě."

A na závěr ještě slovo Zlatuše Lüftnerové: „Se záchrannými složkami máme velice dobré zkušenosti, ať jsou to hasiči nebo záchranáři, takže naši klienti berou toto cvičení jako plus. Neboť i oni budou připraveni, jak správně zareagovat, kdyby se dostali do stejné situace i oni."

Dodejme, že cvičení nijak neohrozilo běžný provoz záchranné služby, hasičů, ani policie.

Autor: Jana Elznicová

6.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár haly na Praze 10.
29

Nad Vršovskou horou v Praze 10 hořela hala. Zasahovalo deset jednotek hasičů

Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
6

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení