VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči v Kozohlodech závodí, zachraňují zvířata, recitují u vánočního stromu

Kozohlody /FOTOGALERIE/ - Mezi sbory dobrovolných hasičů, které budou soutěžit o titul Dobráci roku v projektu Českého rozhlasu byli vylosováni i hasiči z Kozohlod na Kutnohorsku. Kousek po vjezdu do vesničky se nachází hasičská zbrojnice a hned vedle společenský sál. Ve středu počasí všem v obci přálo a pro obyvatele to nebyl všední podvečer.

14.11.2015
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Hasiči v Kozohlodech soutěží o titul Dobráci rokuFoto: Deník/Diana Kovandová

Po setmění 11. listopadu před 18. hodinou se v obci začali scházet ženy i muži v hasičských uniformách. Při této akci nechyběl ani starosta SDH František Klečák, místostarosta SDH Václav Zeman, velitel družstva Jindřich Štěpánek a spousta členů hasičského sboru.

Jak hlasovat pro Kozohlody?Pošlete co nejvíce SMS ve tvaru DOBRACI KOZOHLODY na číslo 900 11 04. POZOR! Hlasy pro hasiče z Kozohlod posílejte do pátku 21. listopadu 2015 do 15 hodin. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.

Co se v Kozohlodech vlastně dělo? Chystalo se natáčení s Českým rozhlasem Region! Místní Sbor dobrovolných hasičů (SDH) se přihlásil do soutěže o titul Dobráci roku a následně byl šťastnou rukou moderátora vylosován z mnoha desítek uchazečů mezi soutěžící.

Reportéři Soňa a Petr Jindrovi z Českého rozhlasu Region dorazili ještě před 18. hodinou a měli radost, že si tolik členů z hasičského sboru udělalo v podvečer čas. Reportéři nejdříve zjistili základní informace od starosty SDH Kozohlody Františka Klečáka, místostarosty SDH Václava Zemana a velitele družstva Jindřicha Štěpánka.

„Hasičský sbor byl založen již v roce 1930 a funguje dodnes. K dnešnímu dni máme 56 členů, z toho 33 mužů a 23 žen," řekl starosta. Zhruba každý třetí občan obce je tak členem hasičského sboru. SDH se pravidelně zúčastňuje okrskové soutěže ve Vlkanči. Většinou mají vytvořena dvě družstva mužů a jedno žen.

Záchrana kachen

Místostarosta SDH Václav Zeman, velitel družstva Jindřich Štěpánek a člen výboru Martin Červinka poskytli Českému rozhlasu region další informace i zážitky o hasičském výboru. Všichni rádi zavzpomínali na to, jak zachraňovali v Kozohlodech malé kachny, které plavaly na rybníku a dostaly se do kanalizace. Nahnali je do výpustky a tam už se kachny nechaly chytnout.

Kulturní akce jsou v obci opravdu bohaté po celý rok. O tom pohovořil Martin Červinka. „V lednu se v obecním domě pořádá hasičský ples, na kterém se občas skáče i po stolech," dodal. Poté se pokračuje svátkem MDŽ. Na ten dorazí všechny ženy z vesnice, je zajištěno občerstvení společně s kapelou.

V květnu jsou potom v plném proudu přípravy hasičských družstev na okrskovou soutěž v požárním útoku, která se pravidelně koná v červnu na hřišti ve vedlejší Vlkaneč. Dále navazují letními radovánky.

„Začátkem a koncem léta pořádáme pravidelně dva cyklovýlety. Mezi námi je spousta cyklonadšenců," dodal Martin Červinka. Letos byli hasiči v Poděbradech a najeli 60 kilometrů.

I na podzim jsou připraveny akce. V září se konal druhý ročník okrskové soutěže „Babí léto s hasiči". Letos se závodilo v běhu na lyžích či v přejezdu rybníka na loďce.

Advent jedině s básničkami

I na rozsvěcení vánočního stromu se v Kozohlodech podílí SDH a na jeho plánu se již pracuje. Akce připadne na 28. listopadu, což je o prvním adventním víkendu. V 18 hodin se rozsvítí vánoční stromeček, u kterého hraje kapela vánoční koledy. Členové sboru při této příležitosti recitují vánoční básničky.

„Většinou jde o skupinku osmi vybraných řečníků," upřesnil Červinka. Následně reportérce Soně z Českého rozhlasu Region zarecitoval do mikrofonu Jakub Kocián básničku Vánoční stromeček.

Po hromadné fotografii následoval i hromadný pokřik pro všechny posluchače Českého rozhlasu. „A tak my si tady žijem, hasiči, Kozohlody, hurá," křičeli všichni hasiči sborově.

A jakou písničku si vybrali kozohlodští hasiči do vysílání pro všechny posluchače? Shodli se na Písničkách ze džbánku od čáslavské skupiny Březovanka.

Pravidla soutěže Dobráci rokuProjekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.

Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha-západ a Praha-východ.

V pátek po patnácté hodině si na vlnách ČRo Region 100,5, případně 100,7 FM poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. Reprízu naladíte v neděli po patnácté hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.

Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční patnácté hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v patnáct hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel.číslo 900 11 04, zprávu piště ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS jsou 4 koruny.

Autor: Diana Kovandová

14.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení