VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Faktury za šest milionů pro vodárenskou společnost nebude město proplácet

Příbram - Zastupitelé města Příbrami na svém posledním zasedání neschválili proplacení faktur společnosti 1. SČV za více jak 6 milionů korun. Jednalo se o faktury za údajně provedené opravy na čističce odpadních vod, za plošnou výměnu poklopů na kanalizačních šachtách a za havarijní opravy vodovodních a kanalizačních řádů ve městě.

5.2.2015
SDÍLEJ:

Peníze - ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

Bývalá rada města Příbrami již na podzim roku 2014 schválila tyto faktury proplatit, ale výkon těchto usnesení pozastavil v říjnu 2014 tehdejší starosta Pavel Pikrt.

„Jako starosta města Příbrami jsem přistoupil k pozastavení výkonu uvedených usnesení, a to z důvodu nedostatečné specifikace stupně zhoršení technického stavu nebo provozuschopnosti uvedeného vodohospodářského majetku," odůvodnil pozastavení usnesení předchozí starosta města Pavel Pikrt.

„Veškerou dokumentaci k výše uvedeným fakturám jsem osobně velmi podrobně prostudoval a jsem nucen zkonstatovat, že tato dokumentace - a to ani po doplnění o další podklady, které společnost 1. SčV dodatečně dodala - není v žádném případě v takovém stavu, aby na jejím základě bylo možné výše zmíněné faktury proplatit," uvedl na jednání zastupitelstva starosta města Příbrami Jindřich Vařeka.

Podle starosty jsou důvody následující:1. Z přiložených dokumentů není v některých případech patrno, zda uvedené práce již byly provedeny, či zda se jedná pouze o záměr.

2. Práce, které byly provedeny, nebyly žádným zástupcem města převzaty, resp. nesvědčí o tom žádný zápis, či protokol.

3. Fotodokumentace dokladující provedení těchto prací datumově nesedí s uváděnými datumy oprav. V některých případech jsou fotografie dokonce z dřívějšího data, než k příslušným haváriím došlo.

4. Průvodní dopisy k haváriím byly vyhotoveny dodatečně, a to s velkou pravděpodobností až v 9. a 10. měsíci roku 2014, ačkoliv k některým haváriím došlo již v dubnu téhož roku. Díky tomu, že tato dokumentace byla vyhotovena takto hromadně a až po několika měsících, respektive těsně před odchodem předchozího vedení, je plná datumových nesrovnalostí.

5. Co se cen za provedené práce týče, není možné v tuto chvíli posoudit jejich přiměřenost. Je však zarážející, že mezi provozovatelem a městem Příbram nikdy nebyl odsouhlasen závazný ceník. Ačkoliv se jedná o dokument, který by nebyl žádný problém dohodnout, neboť 1. SčV s takovým dokumentem běžně pracuje. I toto je podle starosty závažný nedostatek, neboť svědčí o tom, že ceny za odběratele nikdo nekontroloval. A to prostě proto, že nebylo podle čeho.

Pojem běžná údržba a havárie

„Musíme definovat, co je pojem běžná údržba a havárie. Z výčtu zmiňovaných oprav vyplývá, že se velmi často běžná údržba buď velmi zanedbává, nebo zanedbala a poté to automaticky skáče do stavu havárií. Povinná údržba je sice náročná, ale musí se hlavně provádět. A v projednávané záležitosti není zřejmé, zda povinná údržba opravdu zanedbaná nebyla," uvedl zastupitel za Šanci pro Příbram Vladimír Král. Považuje za neuvěřitelné, že v rámci jedné opravy celkem 104 kusů kanalizačních poklopů revizních šachet dostalo havarijní stav v jeden čas.

Zastupitel Král se ve svém vyjádření dotknul i samotné provozovatelské smlouvy s 1. SčV: „Po prostudování všech dostupných materiálů se domnívám, že mnohá ustanovení nájemní smlouvy s 1. SčV nejsou v souladu se zákonem a nelze podle nich řádně využívat práva města. Navíc dle dalších dodatků ve smlouvě se domnívám, že cena nájemného a povinnost pronajímatele jsou neurčité a špatně kontrolovatelné."

„Co se týče provozovatelské smlouvy s 1. SčV, rada města tuto záležitost považuje za velmi problematickou a vytvořila proto pracovní skupinu, která se tímto intenzivně zabývá," uzavřel starosta města Jindřich Vařeka.

Autor: Redakce

5.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení