VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drůbeží jatka za Prahou: v Lázních Toušeň pobijí tisícovku ptáků

Praha - Zprávy o vybíjení chovů drůbeže kvůli ptačí chřipce už pro Pražany nebudou nějakou vzdálenou zvěstí. Ke čtyřem ohniskům nákazy na jižní Moravě přibylo v sobotu v České republice páté – a přímo za humny! Mezi ptáky vysoce nakažlivý virus typu H5N8, k jehož šíření podle předpokladů mohou přispívat divoké kachny či labutě, byl potvrzen u uhynulé husy pomořanské ve velkochovu v Lázních Toušeň na Praze-východ. V městysu v těsném sousedství Labe i jezer u Čelákovic, kde se divoce žijící vodní ptactvo vyskytuje.

8.1.2017 AKTUALIZOVÁNO 8.1.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Dalibor Kurtiš

Celý chov, kde byla nákaza nalezena, veterináři vybijí – a začnou už v pondělí, řekl Deníku Petr Majer ze Státní veterinární správy. Na nedělní odpoledne bylo k případu svoláno zasedání bezpečnostní rady Středočeského kraje.

Převážně jde o husy a slepice 

Podle Majerových slov bude utraceno více ptáků, než se zprvu očekávalo. Původní odhady hovořící o osmi stovkách nedělní počítání posunulo k tisícovce kusů.

„Převážně jde o husy a slepice – je tam ale i devět pštrosů a několik pávů," konstatoval Majer. Na dvou lokalitách s vodními plochami vzdálenými od sebe asi čtvrt kilometru soukromý vlastník chová ještě krůty, holuby a papoušky, doplnila v neděli hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová, která je předsedkyní bezpečnostní rady.

Další opatření se zatím nechystají 

Jde o největší vybíjený chov ze všech dosud známých nových ohnisek výskytu ptačí chřipky. K zabíjení se používají smrtící injekce nebo jsou zvířata utracena v boxech s rychle působícím plynem. Likvidaci mají inspektoři středočeské veterinární správy ve spolupráci s hasiči zahájit v pondělí v deset hodin dopoledne – a hotova by měla být do večera.

Další opatření, která by postihla i drobné chovatele v okolí, se zatím nechystají. Ředitel krajské veterinární správy Otto Vraný dokonce při nedělním jednání na hejtmanství uvedl, že zatím nebudou vyhlašována ani další ochranná pásma. „Počkáme, zda se v následujících dnech vyskytnou další potvrzené případy," konstatoval s dodatkem, že o svém postupu budou veterináři v pondělí informovat starosty obcí v okolí.

Přenos viru na člověka dosud nebyl zaznamenán 

Vraný ale upozornil, že vstup do ohniska nákazy je přísně zakázán. Každý, kdo se tam pohybuje, musí následně projít důkladnou dekontaminací. Lidé, kteří očistou neprojdou, by totiž nákazu mohli dále šířit. Středočeská veterinární správa také zřídila krizovou linku pro veřejnost na telefonním čísle 720 995 204, která je obyvatelům kraje k dispozici 24 hodin denně.

Přenos viru H5N8 – podle slov ředitele Vraného jde vysoce patogenní aviární influenzu – na člověka nebyl dosud zaznamenán. I tak však bude preventivně sledován zdravotní stav všech čtyř lidí, kteří se o drůbež nyní odsouzenou k smrti starali, uvedla v neděli Jarmila Rážová ze středočeské hygienické stanice.

Čtěte také: Ptačí chřipka neudeřila jen kdesi daleko. Je za Prahou

Autor: Milan Holakovský

8.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení