VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dřevoplynová elektrárna rozděluje obyvatele Kozomína

Kozomín - Odpadní dřevo by se mělo už brzy začít v Kozomíně na Mělnicku měnit na štěpku, elektřinu a teplo. Společnost BOR Biotechnology tam totiž z opuštěné velkovýkrmny vepřů vybudovala dřevoplynovou elektrárnu, která je ovšem pro některé obyvatele vesnice trnem v oku.

14.3.2014
SDÍLEJ:

Dřevoplynová elektrárna v Kozomíně.Foto: Hlasy Kozomína

Projekt podobné velikosti a rozsahu podle předsedy občanského sdružení Hlasy Kozomína Martina Rotha totiž do centra obce, zhruba sedmdesát metrů od obytné zástavby, nepatří.

„To, jak stavba narušila urbanistický ráz obce, je patrné už dnes. V oblasti, která je zatížena hlukem a exhalacemi z dálnice D8 a pravděpodobně bude v budoucnu zatížena i provozem z letiště ve Vodochodech, navíc vznikl další zdroj znečištění a hluku," prohlásil Martin Roth, který se s ostatními odpůrci elektrárny snaží o to, aby provoz dřevoplynky co nejméně negativně zasáhl vesnici a její okolí.

Manažerka projektu Dana Macková tvrdí, že společnost vynaložila velké peníze, 
aby provoz odhlučnila a splnila požadované hygienické limity. „Budovy v areálu navíc vytvářejí bariéru mezi nedalekou dálnicí, jež je největším zdrojem hluku v okolí. 
A součástí projektu je také vybudování protihlukového valu," konstatovala manažerka projektu.

Dodala, že elektrárna bude využívat bezemisní technologie. Půjde prý o uzavřený okruh, kde 
v procesu zplyňování nedochází k hoření nebo spalování, ale k přeměně dřevní štěpky na syntézní plyn a čistý popel při vysokých teplotách a omezeném přístupu kyslíku.

Firma slíbila, že pozemky okolo areálu zalesní

Projekt, který společnost připravuje už několik let, se kozomínským zastupitelům zamlouval, proto nechali kvůli stavbě změnit územní plán. „Budova je sice kvůli násypkám poměrně vysoká, což některé obyvatele vyděsilo, ale společnost slíbila, že pozemky okolo areálu zalesní, takže za pár let nebude dřevoplynka téměř vidět," uvedl starosta Kozomína Petr Koukolíček, který se domnívá, že provozovna bude obci prospěšná.

Poukázal například na vytvoření několika desítek nových pracovních míst pro místní občany či příslib společnosti, že vybuduje novou silnici k čistírně odpadních vod v hodnotě asi tří milionů korun. Obci také nabídla, že vlastní techniku poskytne na zimní údržbu vesnice.

Lidé z Hlasů Kozomína ale kompenzace považují za nepodstatné. Více se obávají toho, že zahájením provozu dřevoplynové stanice dojde ke snížení zájmu o bydlení v Kozomíně i v sousedním Postřižíně. „Málokdo bude chtít bydlet s výhledem na tuto dominantu. Přitom právě postupné osídlování by ve střednědobém výhledu zajistilo obci dlouhodobé příjmy a umožnilo vybudovat občanskou vybavenost, která nám zásadně chybí," připomněl předseda sdružení Martin Roth a poznamenal, že elektrárna měla stát spíš v průmyslové zóně, kterou od obce odděluje silnice druhé třídy. 

S původním záměrem má současná stavba jen málo společného

„Současně je třeba upozornit na mnoho podivných skutečností, které celý projekt již od jeho zrodu doprovázejí. S původním záměrem z roku 2007 má totiž současná stavba jen málo společného. O skutečném rozsahu a typu projektu, jsme se vlastně jako obyvatelé Kozomína dozvěděli až ve chvíli, kdy se začalo stavět. V naší obci, kde jsou regulativa pro výstavbu rodinných domů, proto aby byl zachován ráz vesnice, bylo možné na žádost investora změnit ze dne na den územní plán a postavit průmyslový areál na ploše několika tisíc metrů čtverečních s výškou budov osmnáct metrů," uzavřel předseda Hlasů Kozomína.

Dřevoplynová elektrárna v Kozomíně se má zabývat zpracováním dřevní nadprodukce do podoby energetické štěpky pro odběratele z oblasti teplárenství, energetiky a dřevozpracující podniky. Sezónně bude produkovat mulčovací kůru pro zahradní a parkové úpravy. Součástí projektu je využití elektřiny, tepla a oxidu uhličitého pro průmyslové pěstování řas.

Autor: Jiří Říha

14.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení