VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dotace? Zatím řešíme hlavně čistírny, řekl Vlastimil Štiller

Slabce - Vedení mikroregionu Balkán v současné době řeší poslední krok k úspěšnému ukončení projektu na výstavbu čistíren odpadních vod a kanalizací v pěti členských obcích. Shromažďuje dokumenty pro takzvané závěrečné vyhodnocení projektu, které bude následně posláno Státnímu fondu životního prostředí, který mikroregionu přidělil dotaci ve výši zhruba 150 milionů korun. Kromě toho vedení Balkánu řeší reklamace týkající se provozu čistíren odpadních vod. Rakovnickému deníku to řekl předseda mikroregionu Balkán a starosta Slabec Vlastimil Štiller.

21.10.2016
SDÍLEJ:

Vlastimil Štiller, starosta městyse SlabceFoto: Archiv

Takzvané závěrečné hodnocení je i jednou z dotačních podmínek. Mikroregion Balkán, což je sdružení jižních obcí Rakovnicka, v současné době shromažďuje potřebné dokumenty a následně je předává nasmlouvané firmě, která potřebný dotační servis pro mikroregion vykonává.

„Tím by mělo být poté vše ukončeno," nechal se slyšet Vlastimil Štiller, předseda mikroregionu Balkán a také starosta Slabec.

Kromě toho na Balkáně řeší reklamace spojené s výstavbou čistíren odpadních vod. Jedná se především o propady terénu v místech, kde se kvůli uložení potrubí bagrovalo a kde je nestabilní podloží. Podle Vlastimila Štillera budou nejvážnější případy opravené nejpozději do konce listopadu.

„Měli jsme tu zhotovitele stavby, objížděli jsme jednotlivé zjištěné závady. Dohodli jsme se, že vážné závady by měly být odstraněné už během listopadu. Jedná se o větší propady, které jsou i nebezpečné. Ty menší se pak opraví na jaře. Pokud by se stalo ale něco havarijního, tak by se to muselo opravit hned. Terén si ještě sedá, někde byly výkopy hluboké i více jak tři metry. Nejvíce těchto propadlin je v okolí Slabec, něco je v Hřebečníkách či Všetatech," komentoval věc Vlastimil Štiller s tím, že mikroregion má na vše záruku v délce pěti let.

Pro úplnost dodejme, že realizace projektu na výstavbu čistíren odpadních vod a kanalizací v pěti členských obcí, tedy ve Slabcích, Všetatech, Panoším Újezdě, Hřebečníkách a Krakově, začala v únoru loňského roku a skončila v září téhož roku. Projekt za zhruba 190 milionů korun nehradily obce samy, ale dostaly na něj dotaci ve výši zhruba 150 milionů korun od zmiňovaného Státního fondu životního prostředí.

„Z celkové spoluúčasti 38 milionů korun si obce vzaly úvěr ve výši dvacet devět a půl milionu korun. Zbylých osm a půl milionu korun jsou vlastní zdroje dotčených obcí," vysvětlil už dříve bývalý předseda mikroregionu Pavel Souček.

V současné době se ještě vše točí kolem čistíren odpadních vod. Vedení mikroregionu tak nepřemýšlí nad tím, že by žádalo o nějakou dotaci.

„O dotacích jsme se bavili, ale zatím nic podávat nebudeme. Řešíme v tuto chvíli ještě čistírny, a to hlavně zmíněné reklamace," dodal předseda Balkánu.

Autor: Miroslav Elsnic

21.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení