Osvojili si totiž tříměsíčního lišáka, nalezence v péči Centra Ochrany fauny ČR v Hrachově. Přišli do anglického parku dobříšského zámku v doprovodu pedagogů, aby zaprvé slavnostně přidělili lišákovi jméno Větrník (podle lokality, kde se jejich školka nachází) a zadruhé, aby převzali patronát.

K akci se přidaly i děti ze základní školy. Před tím si poslechly z úst lektorky z hrachovského centra Jitky Kocíkové spoustu zajímavostí o opeřených obyvatelích zámeckých voliér. Školka se zavázala, že péči o „chytrého" nalezence ročně podpoří třemi tisíci korun. Lze už jen doufat, že rodiče nebude mrzet věnovat na lišku 40 korun měsíčně.

Nutno podotknout, že péče o lišku obecnou je dlouhodobá, proto jsou ochránci vděčni za každou pomoc. Zvíře totiž vzhledem k přilnutí k člověku nelze vrátit do volné přírody.

Lišáka viděli jako první

Vztah zmíněné dobříšské školky k malému lišákovi je opodstatněný. „Když byli u nás předškoláci v Hrachově na návštěvě v dubnu, viděli lišáka jako první. Byly mu tři týdny, když se k nám dostal," vysvětlila lektorka.

Lišák Větrník měl po křtu a zhruba stovce dětských pohlazení významný úkol, a to zabydlet se v jedné z prostorných historických zámeckých voliér. Právě ty ožily zhruba před dvěma lety na popud hrachovské Ochrany fauny ČR, která si tu mohla zřídit malou zoo.

„Třeba zrovna kání je stále spousta. V Hrachově je už nemáme kam umístit, tak jsem to dohodla tady v parku. Výhodou je, že bydlím vedle a můžu sem kdykoli doběhnout, zvířata nakrmit a vzít lišáka na procházku," prozradila Jitka Kocíková, která doposud o lišáka pečovala u sebe doma.