VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doba páření divokých prasat je nyní celý rok

Benešovsko - Mírné zimy a energeticky bohaté plodiny. To jsou pravděpodobně dva hlavní důvody, kvůli kterým zažívají v posledních několika letech divoká prasata populační boom, a zemědělci rok co rok hlásí kvůli jejich přemnožení milionové ztráty na úrodě. Ministerstvo zemědělství proto uvažuje o novele, která by umožnila jejich odstřel po celý rok bez ohledu na věk či pohlaví zvířete.

10.11.2015
SDÍLEJ:

Mládě divokého prasete narozené na sklonku zimy má na podzim téhož roku svá vlastní selata. Foto: Ilustrační foto: Stanislava Rybičková

Hlavním důvodem je změna způsobu jejich života. Divočák se totiž dokonale přizpůsobil aktivitám člověka a možnostem, které mu nabízí. Tedy celoroční nabídky potravy. Takže obvyklá doba páření, která normálně probíhá od listopadu do ledna, se nyní rozšířila na celý rok. A jaký je výsledek? Selata narozená na konci února až začátku března mají sami na podzim už svá mláďata.

„Od začátku října jsou v plném proudu naháňky na černou zvěř, společné lovy a individuální odstřely na vnadištích. To jsou plochy před posedem, kam se dává kukuřice či jiné obilniny," odpověděl vlašimský nimrod Jiří Hanuš na otázku, jak řeší vysoký stav černé zvěře myslivci na Benešovsku. Zároveň zdůraznil, že v této době je třeba se mít při procházce lesem na pozoru.

Neetický lov bachyní

Někteří zemědělci jsou přesvědčeni, že jediný způsob, jak snížit stavy divočáků, je začít lovit i bachyně, které mohou přivést na svět i osm selat, a ta pak v témže roce ještě mít sama své potomky.

„Pokud se nepřistoupí k takovémuto razantnímu kroku, může se stát, že se jejich stavy vymknou jakékoliv kontrole, a pak nechci vidět, co se bude dít. Já už dělám v zemědělství skoro čtyřicet let, tak vím, o čem mluvím. Takže by bylo fajn, kdyby naši politici odsouhlasili tu novelu, která by dovolovala střílet divočáky bez ohledu na pohlaví a stáří zvířete," uvedl rozhořčeně traktorista, který požádal redakci Deníku, aby neuváděla jeho jméno.

S tímto návrhem se ale příliš neztotožňují myslivci. Odstřel bachyní jim přijde neetický a krutý. Přesto si ale uvědomují, že je to pravděpodobně jediné řešení. 

Nebezpečí pro řidiče

Přemnožená divoká prasata neohrožují každoročně pouze úrodu na polích, ale i řidiče. A to nejen na silnicích nižších tříd, ale i na rychlostních silnicích či dálnicích, kdy může mít střet s černou zvěří katastrofální následky. 

„Jezdím každý den do práce přes les a v těchto dnech potkávám divoká prasata na silnici takřka pravidelně. A přijde mi, že se vůbec nebojí. Dokonce se mi stalo, že se jedno zastavilo uprostřed silnice a koukalo na mě. Takže jsem musela úplně zastavit," řekla Marie Padevětová z Prosečnice.

Autor: Martina Křečková

10.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení