To je však v rozporu s povolením vydaným odborem životního prostředí a zemědělství Městského úřadu v Mělníku před dvěma lety. Starostka, která v uplynulých týdnech místo několikrát navštívila, uvedla, že firma, která zavážku provádí, postupuje v rozporu se zákonem.

Kontrolní den

„V prosinci loňského roku jsme svolali kontrolní den. Je to sice povinnost majitele pozemků, na jehož jméno je zároveň vydáno stavební povolení, ale z jeho strany tento podnět do té doby nevzešel," připomněla starostka s tím, že na místě stavby objevila nejrůznější kovové odpady, kabely, beton a další stavební materiál.

Na místě byli i zástupci mělnického odboru životního prostředí a zemědělství. Jiří Hakl, pověřený vedoucí odboru, porušení podmínek stavebního povolení potvrdil.

„Pochůzkou bylo zjištěno navážení výkopové zeminy, stavebních a demoličních odpadů i příměsi komunálního odpadu," uvádí se v souhrnném dokumentu o prosincové kontrole skládky. Podle názoru úřadu došlo v průběhu navážení k několika závažným porušením zákona o odpadech.

Inspektorky na místě

Iveta Fišerová navíc oslovila Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), jejíž zástupkyně se na skládku přijely podívat v minulém měsíci.

„Kontrolu jsme ohlásili osmačtyřicet hodin předem. Přijel majitel pozemků, zástupci Kel i Mělníka, inspektorky ČIŽP a úřednice úseku odpadového hospodářství z Mělníka," vyjmenovala starostka a dodala, že stavebního odpadu na místě bylo o něco méně než před několika měsíci.

„Přesto tam bylo možné stále najít dráty a cihly, všechno máme zdokumentované. Navíc jsme zjistili, že firma také zavezla zhruba do výšky tří metrů asi dvě desítky vzrostlých topolů," upozornila Iveta Fišerová.

Firmu, která provádí revitalizaci kalových polí a uzavření vodního díla, jak je stavba oficiálně vedena, nyní čeká další kontrola z ČIŽP. Iveta Fišerová chce navíc podat podnět na mělnický odbor životního prostředí a zemědělství právě z důvodu zavážení stromů.

Čtěte také: Město Jesenice je zase o něco hezčí. Zmizely z něj tři tuny odpadu