Regionální operační program měl k dispozici v letech 2007 až 2013 v přepočtu na koruny necelých 15 miliard z celkového objemu 700 miliard korun pro celou republiku, což je asi 2,1 procenta. Celkově podle ředitele ROP Střední Čechy Václava Chytila podali lidé žádosti s 2008 projekty, na které požadovali 31,5 miliardy korun. Smlouvu nakonec sepsali s 973 projekty, které vyčíslili na 17 miliard korun. Aktuálně je finančně ukončeno kolem sedmi set projektů za 10,4 miliard korun.

Z evropských peněz se postavilo 340 kilometrů silnic, 240 kilometrů cyklostezek, pořídilo se 123 ekologických autobusů a vlaků, 110 nízkopodlažních aut a postavili nebo obnovili 102 školek, 45 základních a 29 středních škol.

Úspora více než osm set milionů korun

„Díky kontrole hospodárnosti jsme v průběhu hodnocení žádostí dokázali uspořit více než osm set milionů korun. Při realizacích, například při výběrových řízeních, jsme celkem uspořili 2,26 miliardy korun. Tyto prostředky mohly být dále využity v nových výzvách a přinesly šance dalším příjemcům na získání dotace z ROP Střední Čechy," přednesl na setkání ředitel Václav Chytil.

Protože stále zbývají peníze, vyhlašuje ROP další výzvy. Za poslední rok to bylo například 74 projektů s garantovanou dotací ve výši 863 milionů roku a další. Do nedávné výzvy v oblasti dopravy se přihlásilo šest projektů ve výši 132 milionů korun, z rozpočtu ale rozdělí jen 70 milionů korun. Aktuálně je také vyčleněno 30 milionů korun na výzvy v oblasti veřejné infrastruktury a cestovním ruchu, které lze podávat do začátku ledna.

Evropské peníze pomohly k různým zlepšením

Výroční konferenci zahájil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. ROP Střední Čechy považuje za velmi úspěšný. „Díky evropským penězům se nám ve Středočeském kraji povedlo zlepšit stav silnic, významně zvýšit počet míst v mateřských školách, zateplit celou řadu objektů nebo zrekonstruovat mnoho cenných historických památek," uvedl hejtman Miloš Petera.

Regionální operační program Střední Čechy je zaměřený na tři hlavní oblasti regionálního významu. Investice putovaly do dopravy, cestovního ruchu a na integrovaný rozvoj území.

Dotace pro střední ČechyPeníze se poskytují v 39 procentech na dopravní infrastrukturu. Opravují z nich silnice a cyklostezky, nakoupili ekologické autobusy, nebo zlepšili veřejnou dopravu. Do oblasti cestovního ruchu přitéká 14,5 procent například na rozhlednu ve Velké Bukové, infocentrum v Kutné Hoře nebo pomáhá středočeským muzeím. Další peníze se použily pro školy, na sportovní vyžití nebo na chráněné bydlení. Jedním z největších příjemců je potom Středočeský kraj.