VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díky úsporám se můžou peníze z EU použít na další projekty

Střední Čechy - Výroční konference Regionálního operačního programu Střední Čechy se zúčastnilo přes sto starostů a představitelů měst a obcí ve Středočeském kraji. Spolu s představiteli ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva financí diskutovali o vývoji čerpání evropských dotací.

26.11.2014
SDÍLEJ:

Jezuitská kolej v Kutné Hoře se dočkala rekonstrukce. Ředitelka GASKu Jana Šorfová v expozici určené dětem.Foto: Archiv ROP Střední Čechy

Regionální operační program měl k dispozici v letech 2007 až 2013 v přepočtu na koruny necelých 15 miliard z celkového objemu 700 miliard korun pro celou republiku, což je asi 2,1 procenta. Celkově podle ředitele ROP Střední Čechy Václava Chytila podali lidé žádosti s 2008 projekty, na které požadovali 31,5 miliardy korun. Smlouvu nakonec sepsali s 973 projekty, které vyčíslili na 17 miliard korun. Aktuálně je finančně ukončeno kolem sedmi set projektů za 10,4 miliard korun.

Z evropských peněz se postavilo 340 kilometrů silnic, 240 kilometrů cyklostezek, pořídilo se 123 ekologických autobusů a vlaků, 110 nízkopodlažních aut a postavili nebo obnovili 102 školek, 45 základních a 29 středních škol.

Úspora více než osm set milionů korun

„Díky kontrole hospodárnosti jsme v průběhu hodnocení žádostí dokázali uspořit více než osm set milionů korun. Při realizacích, například při výběrových řízeních, jsme celkem uspořili 2,26 miliardy korun. Tyto prostředky mohly být dále využity v nových výzvách a přinesly šance dalším příjemcům na získání dotace z ROP Střední Čechy," přednesl na setkání ředitel Václav Chytil.

Protože stále zbývají peníze, vyhlašuje ROP další výzvy. Za poslední rok to bylo například 74 projektů s garantovanou dotací ve výši 863 milionů roku a další. Do nedávné výzvy v oblasti dopravy se přihlásilo šest projektů ve výši 132 milionů korun, z rozpočtu ale rozdělí jen 70 milionů korun. Aktuálně je také vyčleněno 30 milionů korun na výzvy v oblasti veřejné infrastruktury a cestovním ruchu, které lze podávat do začátku ledna.

Evropské peníze pomohly k různým zlepšením

Výroční konferenci zahájil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. ROP Střední Čechy považuje za velmi úspěšný. „Díky evropským penězům se nám ve Středočeském kraji povedlo zlepšit stav silnic, významně zvýšit počet míst v mateřských školách, zateplit celou řadu objektů nebo zrekonstruovat mnoho cenných historických památek," uvedl hejtman Miloš Petera.

Regionální operační program Střední Čechy je zaměřený na tři hlavní oblasti regionálního významu. Investice putovaly do dopravy, cestovního ruchu a na integrovaný rozvoj území.

Dotace pro střední ČechyPeníze se poskytují v 39 procentech na dopravní infrastrukturu. Opravují z nich silnice a cyklostezky, nakoupili ekologické autobusy, nebo zlepšili veřejnou dopravu. Do oblasti cestovního ruchu přitéká 14,5 procent například na rozhlednu ve Velké Bukové, infocentrum v Kutné Hoře nebo pomáhá středočeským muzeím. Další peníze se použily pro školy, na sportovní vyžití nebo na chráněné bydlení. Jedním z největších příjemců je potom Středočeský kraj.

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

26.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení