VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policie zadržela dealery pervitinu po Nymburce

Nymburk - Deset a pět let. To jsou horní hranice trestní sazby, které hrozí dvěma dealerům pervitinu. Oba byli zadrženi za prodávání nebezpečné drogy po Nymburce a okolí.

10.11.2014
SDÍLEJ:

Problematická lokality na křižovatce Palackého, Jízdecké a Na RejdištiFoto: DEník/ Miroslav S. Jilemnický

Hlavním organizátorem 
a prodejcem byl podle všeho třiapadesátiletý cizinec trvale hlášený v Kolíně. „Byl obviněn ze zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. V průběhu letošního roku až do současnosti měl prodávat nebo zdarma poskytovat balení o váze půl gramu pervitinu. Zpravidla byla cena za tuto váhu 500 korun," řekla policejní mluvčí Věra Žídková.

Muž měl své pevné stanoviště a prodejní místo v herně v Jízdecké ulici. Tedy v lokalitě, na kterou místní poukazují už od léta a kde se během dnů i večerů shromažďují skupinky lidí, u nichž existuje podezření právě na konzumaci tvrdých drog.

Kriminalisté dealera zřejmě měli na mušce už delší dobu. Je totiž podezřelý z toho, že drogu poskytl ve více než 50 případech! „Na muže byla uvalena vazba. V minulých třech letech už byl za stejné skutky odsouzen Okresním soudem v Kolíně," doplnila Žídková.

Druhým zadrženým, který však bude zřejmě stíhán na svobodě, je čtyřiatřicetiletý muž rovněž z Kolínska. Ten však měl širší pole působnosti. Kromě stejné herny 
v Jízdecké ulici využíval jako prodejní místa také další hernu téměř za rohem v Palackého ulici, ale také park pod hradbami nebo autobusovou zastávku v Sadské. „Tento muž je podezřelý z více než 25 případů distribuce pervitinu," uvedla policejní mluvčí.

Prvnímu muži hrozí podle stanovené sazby až 10 let za mřížemi, druhému až pětiletý trest.

Lokalitu kolem Palackého třídy sledují strážníci i radnice

Už v létě se ozvala řada Nymburáků, že v lokalitě kolem Palackého třídy a Jízdecké ulice se dějí podivné věci. Nyní se situace znovu vystupňovala a místní se tudy bojí procházet. Na hlučnou zábavu skupinek sociálně slabých upozorňovali městskou policii i vedení radnice. Vše vyvrcholilo několika napadeními kolemjdoucích. Nymburský deník o situaci takto psal 
8. srpna.

Mládež, rekrutující se nezřídka z řad Romů žijících na místních ubytovnách, se poblíž místního dětského hřiště a před některými obchody shromažďuje, popíjí alkohol, chová se hlučně a bohužel se už vyskytly i případy napadení lidí.

Jedním z nejviditelnějších projevů bylo napadení číšníka z restaurace 
U Anny Šmejdířky. Podle našich informací se mělo napadení odehrát více a místní si na poměry v této lokalitě začali nahlas stěžovat. Na což reagují strážníci, úředníci sociálního odboru a vedení města. Ve středu odpoledne se do kritických míst společně vypravili a provedli kontroly.

„Mapovali jsme místa právě kolem Palackého třídy a Vodárny. Společně s městskou policií a koordinátorem komunitního plánování provádíme kontroly zaměřené na veřejný pořádek a herny. Při kontrolách dochází ke ztotožnění osob, kontroly na podávání alkoholu mladistvým a distribuci návykových látek," řekl tehdy místostarosta Zdeněk Vocásek.

Problémům se má předcházet

Kromě zjišťování přestupků a problémů mají společné akce za cíl předcházení těmto problémům. „Snahou je také upozornit na možnost využití Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež, které má sídlo na sídlišti v Jankovicích," upozornil Vocásek.

Co na situaci říkají místní, kteří v této části Nymburka bydlí? „Přál bych to zažít každému. Jdou proti vám, tak čtyř až pětičlenná skupinka, 
v ruce lahvinku, evidentně už posíleni. Zpívají na celé kolo, pobíhají po celé šířce silnice 
a člověk se kolem nich bojí projít, protože opravdu neví, co je může napadnout," říká jeden z místních, který si ze strachu před možnou pomstou nepřál být jmenován.

Středeční akcí činnost města vzhledem k dané problematice neskončila. „Chci jednat 
s provozovatelkou ubytovny v Resslově ulici, odkud je část těchto problémových lidí. Mluvit budeme určitě o možnosti terénních programů 
a vůbec situaci v ubytovávání těchto lidí," zakončil 
v srpnu místostarosta Zdeněk Vocásek.

Autor: Miroslav Jilemnický

10.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení