Už před rokem musel tomuto záměru ustoupit domov důchodců, který v tzv. horním zámku v Panenských Břežanech fungoval asi třicet let. Vyklizení domova důchodců nařídil krajský hejtman David Rath.

„On souhlasil s výstavbou letiště a domov důchodců by mu kazil bilanci v hodnocení vlivu stavby na životní prostředí (EIA) – šlo o hlukové limity v plánovaném letovém koridoru. Krajskému odboru životního prostředí zakázal poslat negativní stanovisko k letišti a místo toho nařídil vyklidit domov důchodců do tří dnů. Prý je zámek pro domov nevhodný a místo něj tam má být zřízen Památník národního odboje," říká starosta Panenských Břežan Libor Holík.

Podle něj bylo pro obyvatele domova Rathovo rozhodnutí vekou ranou, protože se museli rozstěhovat po celém Středočeském kraji a odejít z místa, kde byli léta zvyklí. Vadilo to tehdy celé obci. „Protestovali jsme, ale nebylo nám to nic platné," říká Holík.

Sám pokládá za nešťastný i plán vybudování Památníku národního odboje v horním zámku. „V tom zámku totiž Heydrich nebydlel, bydlel tu K. H. Frank. Heydrich bydlel v dolním zámku, který má dnes soukromého majitele a je využíván k průmyslové činnosti," vysvětluje starosta.

Sám navrhl, aby se jednalo s majitelem dolního zámku a vybudoval se památník tam – v jedné či dvou místnostech. Bylo by to vhodnější z hlediska autenticity i proto, že horní zámek je z architektonického hlediska cennější. Holík tento návrh nezavrhuje ani dnes, byť vztahy obce s majitelem zámku – Inovačním technologickým centrem – Výzkumným ústavem kovů – nejsou právě nejlepší.

Důchodcům svitla naděje

Po odhalení korupční aféry ve vedení Středočeského kraje, do níž je zapleten dnes již bývalý hejtman David Rath, si starosta Holík myslí, že důchodcům i celé obci svitla naděje.

„Máme připraven plán na rekonstrukci horního zámku a rozšíření domova důchodců. Zatímco vybudování toho muzea by mělo přijít na asi 160 milionů, ten náš plán by stál polovic: zámek by zůstal zachován a bylo by v něm zázemí – kuchyň, lékař, společenské místnosti atd., zatímco pokoje by byly v přístavbě, takovém přízemním prstenci, který by zámek obepínal," objasňuje starosta a je zřejmé, že se tohoto plánu, který byl hotov již před Rathovým rozhodnutím, nehodlá jen tak vzdát. Jeho nadějí je, že by se některá rozhodnutí krajské rady mohla nyní přezkoumat a případně revokovat. „Kdo ví, co při tom ještě vypluje nad vodu," podotýká starosta Holík.

Libor Holík, starosta Panenských Břežan: Domov důchodců chceme obnovit

Starosta Panenských Břežan Libor Holík je člověk se silnou vůlí a vytrvalostí. Mimo jiné ho „zocelilo" několik let emigrace v USA a Kanadě. Hovořili jsme s ním o aktuální situaci v jeho obci i (doslova) kolem ní.

Libor Holík, starosta Panenských Břežan

Co se teď děje v horním zámku?

Nic a nedělo se tam nic celý rok. Ten objekt je vystěhovaný, hlídaný, ale neděje se tam nic.

Možnost obnovy domova důchodců tedy zůstává otevřená, stejně jako vybudování toho malého muzea odboje v tom dolním zámku?

Jak se to vezme. Rath si totiž zřejmě chtěl zajistit, aby se v dolním zámku ani v budoucnu nevybudovala žádná expozice a tak 1. dubna vydal předběžné povolení, aby v parku toho zámku firma, jež ten zámek vlastní, pronajala část pozemku a jednu halu pro vybudování shromaždiště nebezpečných odpadů. Schválili to 1. dubna a 2. dubna dostali žádost té firmy o povolení. Schválili to tedy dříve, než si o to ta forma požádala, co si o tom lze myslet? Když tam bude nebezpečný odpad, tak je jasné, že tam nebude moci být žádný pohyb turistů.

Když se vrátíme ještě k tomu domovu důchodců, co se stalo s personálem?

Ten byl propuštěn bez náhrady, to bylo 29 lidí, kteří najednou museli skončit, stejně jako těch asi 40 důchodců, co tam byli. Ten domov samozřejmě nebyl ideální, ale oni se museli nastěhovat i do horšího – tedy kromě Berouna, kde byl vybudován nový domov.

Vzpomínám si, že podobný záměr s vystěhováním měl Rath před časem i s jedním dětským domovem…

Ano, to byl dětský domov v Pyšelích, který je také v zámku. Proti tomu se také zvedl veliký odpor a to vystěhování se Rathovi nepodařilo. Dětský domov v Pyšelích zůstal, ovšem on mu vzal již přidělenou dotaci asi 60 milionů korun na rekonstrukci a nechal z toho postavit školní jídelnu pro školu, která ještě neexistovala – v Hostivici.

A jak teď hodnotíte situaci kolem toho vodochodského letiště? Myslíte si, že by i tam mohl nastat nějaký posun?

Doufám, že ano. Zrovna dnes jsem odvezl na Úřad civilního letectví připomínky občanů Panenských Břežan k návrhu opatření obecné povahy k vytvoření ochranných pásem Letiště Vodochody. Je to součást našich bitev proti záměru Penty – několik bitev jsme vyhráli, ale válku ještě ne. Doufám, že postupné odhalování korupcí nám v této kauze pomůže…