Větší investice do oprav

Průměrná cena vodného a stočného v České republice přesahuje 80 korun za metr krychlový. „V Dobříši, kde je cena vody dlouhodobě držena velmi nízko, přestože došlo k nárůstu ceny energií, materiálů, poplatků, daní a kde jsou především nutné investice do obnovy infrastruktury, je změna cen vodného i stočného nevyhnutelným krokem," oznámil před časem starosta Dobříše Stanislav Vacek.

Novou cenu Vodného a stočného schválili dobříšští zastupitelé 17. září v jednom z nejdůležitějších bodů jednání. 

Ceny v roce 2016vodné: 35,04 Kč/m3
stočné: 25,65 Kč/m3
celkem: 60,69 Kč/m3
plus daň: 69,80 Kč/m3

Hlavní položkou, která má vliv na zvýšení ceny, je podle jednatele dobříšských vodohospodářů Tomáše Kolaříka nárůst odpisů. „Důvodem je dále tvorba zdrojů pro obnovu vodovodů, kanalizace a čistírny odpadních vod tak, jak nám ukládají podmínky Evropské unie. Cílem závazné finanční analýzy je nastavit takové ceny, aby byly vytvářeny finanční prostředky na reinvestice nového i stávajícího majetku," vysvětlil vodohospodář.

Pro představu:- jeden litr pitné vody a zároveň následné odkanalizování zatíží obyvatele od 1. ledna 2016 zhruba sedmi haléři
- průměrná denní spotřeba dobříšského odběratele činí cca 100 litrů na osobu a den, to je 6,98 korun na osobu a den za dodání pitné vody, odkanalizování a vyčištění odpadní vody
- Průměrně tedy vynaloží odběratel vody v Dobříše 209 korun za vodné a stočné za měsíc
(Zdroj: Vodohospodářská společnost Dobříš)

Cenu stočného výrazně ovlivňuje přijetí evropských dotací na intenzifikaci čistírny odpadních vod v letech 2009 až 2011. Žadatel o dotaci se totiž automaticky zavazuje ke splnění takzvaného finančního modelu, který předepisuje nárůst cen stočného pro další období.

„Nerespektování těchto podmínek by mohlo být důvodem k uložení finančních sankcí nebo její vrácení. Vodohospodářství se musí stát během několika let samofinancovatelné, což znamená bez dotací. Zdroje na provoz a obnovu musí být generovány z ceny vodného a stočného za předpokladu nepřekročení hranice sociální únosnosti; ta pro rok 2016 představuje částku 114,33 včetně DPH za metr krychlový," dodal Tomáš Kolařík. 

Podlimitní cena

Cena vodného a stočného už nebyla v Dobříši měněna zhruba pět let.

„Mimo jiné se město zavázalo k tomu, dodržovat stanovené limity při rekonstrukci čistírny, což byla jedna z podmínek pro poskytnutí dotace. Pod tímto limitem jsme už dva roky. To je jedna věc. Druhá věc je tvorba prostředků na obnovu vodohospodářské infrastruktury, to znamená vodovodu a kanalizace, kde má město povinnost vytvářet prostředky pro obnovu těchto sítí," vyjádřil se starosta Vacek s tím, že pokud nedojde k úpravě legislativy, uvažuje se také o změně poplatku, neboli zdražení, za čerpání podzemních vod. K tomu zatím nedošlo, takže v následujících čtyřech letech se cena v tomto případě nezmění.

Poplatek za vodné a stočné v Dobříši stále patří mezi nejnižší. Příbramští platí přes 75 korun za metr krychlový, ostatní srovnatelná města v okrese platí 80 i 90 korun.

Cena vody…Cena vody je podřízena obecně závazným pravidlům, které musejí dodržovat všichni provozovatelé vodovodů a kanalizací. Její výši lze měnit jen prostřednictvím pevně daných předpisů stanovených Ministerstvem financí ČR. Vodné i stočné tak nereguluje trh, ale stát, neboť vodárenské společnosti vycházejí při tvorbě svých cen z Cenového výměru Ministerstva financí ČR, který je upravován vždy k 1. lednu pro následující kalendářní rok. Cena vodného a stočného je většinou stanovována jednou za rok a platí pro všechny odběratele v daném regionu. (Zdroj: cenyenergie.cz)