VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cenu za vodu v Dobříši nejde už držet pod limitem. Podraží

Dobříš - Zatímco na elektřině domácnosti letos ušetří několik stovek ročně, v případě vody musí odběratelé počítat s jejím zdražením. Od příštího roku si za vodu připlatí i odběratelé v Dobříši na Příbramsku. Z dosavadních 58,80 korun za metr krychlový stoupne cena na 69,80 korun včetně DPH.

28.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Větší investice do oprav

Průměrná cena vodného a stočného v České republice přesahuje 80 korun za metr krychlový. „V Dobříši, kde je cena vody dlouhodobě držena velmi nízko, přestože došlo k nárůstu ceny energií, materiálů, poplatků, daní a kde jsou především nutné investice do obnovy infrastruktury, je změna cen vodného i stočného nevyhnutelným krokem," oznámil před časem starosta Dobříše Stanislav Vacek.

Novou cenu Vodného a stočného schválili dobříšští zastupitelé 17. září v jednom z nejdůležitějších bodů jednání. 

Ceny v roce 2016vodné: 35,04 Kč/m3
stočné: 25,65 Kč/m3
celkem: 60,69 Kč/m3
plus daň: 69,80 Kč/m3

Hlavní položkou, která má vliv na zvýšení ceny, je podle jednatele dobříšských vodohospodářů Tomáše Kolaříka nárůst odpisů. „Důvodem je dále tvorba zdrojů pro obnovu vodovodů, kanalizace a čistírny odpadních vod tak, jak nám ukládají podmínky Evropské unie. Cílem závazné finanční analýzy je nastavit takové ceny, aby byly vytvářeny finanční prostředky na reinvestice nového i stávajícího majetku," vysvětlil vodohospodář.

Pro představu:- jeden litr pitné vody a zároveň následné odkanalizování zatíží obyvatele od 1. ledna 2016 zhruba sedmi haléři
- průměrná denní spotřeba dobříšského odběratele činí cca 100 litrů na osobu a den, to je 6,98 korun na osobu a den za dodání pitné vody, odkanalizování a vyčištění odpadní vody
- Průměrně tedy vynaloží odběratel vody v Dobříše 209 korun za vodné a stočné za měsíc
(Zdroj: Vodohospodářská společnost Dobříš)

Cenu stočného výrazně ovlivňuje přijetí evropských dotací na intenzifikaci čistírny odpadních vod v letech 2009 až 2011. Žadatel o dotaci se totiž automaticky zavazuje ke splnění takzvaného finančního modelu, který předepisuje nárůst cen stočného pro další období.

„Nerespektování těchto podmínek by mohlo být důvodem k uložení finančních sankcí nebo její vrácení. Vodohospodářství se musí stát během několika let samofinancovatelné, což znamená bez dotací. Zdroje na provoz a obnovu musí být generovány z ceny vodného a stočného za předpokladu nepřekročení hranice sociální únosnosti; ta pro rok 2016 představuje částku 114,33 včetně DPH za metr krychlový," dodal Tomáš Kolařík. 

Podlimitní cena

Cena vodného a stočného už nebyla v Dobříši měněna zhruba pět let.

„Mimo jiné se město zavázalo k tomu, dodržovat stanovené limity při rekonstrukci čistírny, což byla jedna z podmínek pro poskytnutí dotace. Pod tímto limitem jsme už dva roky. To je jedna věc. Druhá věc je tvorba prostředků na obnovu vodohospodářské infrastruktury, to znamená vodovodu a kanalizace, kde má město povinnost vytvářet prostředky pro obnovu těchto sítí," vyjádřil se starosta Vacek s tím, že pokud nedojde k úpravě legislativy, uvažuje se také o změně poplatku, neboli zdražení, za čerpání podzemních vod. K tomu zatím nedošlo, takže v následujících čtyřech letech se cena v tomto případě nezmění.

Poplatek za vodné a stočné v Dobříši stále patří mezi nejnižší. Příbramští platí přes 75 korun za metr krychlový, ostatní srovnatelná města v okrese platí 80 i 90 korun.

Cena vody…Cena vody je podřízena obecně závazným pravidlům, které musejí dodržovat všichni provozovatelé vodovodů a kanalizací. Její výši lze měnit jen prostřednictvím pevně daných předpisů stanovených Ministerstvem financí ČR. Vodné i stočné tak nereguluje trh, ale stát, neboť vodárenské společnosti vycházejí při tvorbě svých cen z Cenového výměru Ministerstva financí ČR, který je upravován vždy k 1. lednu pro následující kalendářní rok. Cena vodného a stočného je většinou stanovována jednou za rok a platí pro všechny odběratele v daném regionu. (Zdroj: cenyenergie.cz)

Autor: Markéta Lišková

28.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení