Podle mluvčí Celní správy České republiky Martiny Kaňkové se stává, že internetoví zákazníci se zklamáním zjistí, že si koupili padělek.

„U padělků jde o porušování práv duševního vlastnictví, kdy pachatel použil registrovanou ochrannou známku a vyrobil podobné zboží, které se však od originálu většinou liší kvalitou nebo má dokonce vliv na bezpečnost a zdraví zákazníka," vysvětlila Martina Kaňková s tím, že jakmile je na trhu po něčem poptávka, okamžitě se začnou objevovat i padělky.

Příkladem jsou gumičky, z nichž se pletou pestré náramky, které jsou v poslední době zejména mezi dětmi velkým hitem. „Máme tu zabavené padělky, které ovšem obsahují ftaláty, chemické látky, jež mohou mít karcinogenní následky," připomněla mluvčí celníků nad krabicí nebezpečných gumiček, zabavených v tržnici. „Ftaláty často obsahují i různé gumové hračky pro malé děti," doplnila.

Podezřele nízké ceny

Mezi dalšími padělky byla například i bruska na chodidla v balení opatřeném značkou Scholl, jíž si šetřiví zákazníci objednali elektronickou cestou z Asie. Pedikúru si s ní ale nikdy neudělají, celníci totiž zásilku zabavili.

Snaha nakoupit za dobrou cenu je sice pochopitelná, příliš nízké částky by ale podle Martiny Kaňkové měly být zákazníkům podezřelé. „Pokud si objednají značkovou brusku na paty, které je běžně nabízena za osm set korun, za pouhé tři stovky, musí počítat s rizikem, že jde o padělek," poznamenala Martina Kaňková.

Vedle padělaného zboží, zabaveného při celním řízení nebo z poštovních zásilek objednaných přes internet, představili celníci i zboží z domácího trhu.

„Nejde o to, že by celníci pochybili a nezachytili kontejner nebo kamion plný padělků. Protože jsme ale spolu s dalšími evropskými zeměmi v celní unii, mohou si dovozci nechat zboží projít celním řízením v jiné zemi, například v Německu nebo Anglii. Pak už je zboží puštěno do volného oběhu a neprochází další kontrolou," vysvětlila mluvčí Celní správy České republiky.

Zakázaný obchod se zvířaty

Celníci při výstavě na veltruském zámku představili i věci ze zakázaného nebo omezeného obchodu se zvířaty a rostlinami, například sloní kly nebo rohy nosorožců.

„S rohy nosorožců se obchoduje, protože Asiaté věří, že jim v podobě prášku dodají zázračnou energii a omlazení, přitom je to obyčejná rohovina, podobná, jako kdyby se rozemlel lidský nehet. Přestože v nich žádná kouzelná síla není, zvířata kvůli tomu umírají," poznamenala Martina Kaňková.

Čtěte také: Drogy, kabelky i kvanta motýlů. To všechno zadrželi ruzyňští celníci