VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čaj a nanuky, senioři bojují proti dehydrataci

Střední Čechy - Teploty, které konkurují přímořským letoviskům, dusno k zalknutí, vzduch, který se ani nehne. Tyto nebezpečné ingredience posledních dní ohrožují zdraví především seniorů. Pít, nevycházet zbytečně z domu do rozpálených ulic, osvěžit se třeba ve sprše a zase pít. To by mělo pomoci seniorům tato vedra přečkat bez vážných zdravotních problémů.

22.7.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Matej Slávik

Jak kolapsům z horkých letních dnů předcházejí v Domově seniorů TGM v Berouně, přiblížil ředitel Ondřej Šimon: „Každý klient má vedenou kartu příjmu tekutin, aby nedošlo k dehydrataci." Současně v berounském domově seniorů evidují i vylučování tekutin. Tyto informace tam ale nezapisují jen v současných horkých dnech, ale během celého roku.

Rodiny tak mohou být klidné, že jejich babičky a dědečkové netrpí žízní a při případné hospitalizaci v nemocnici jsou tyto údaje důležité i pro lékaře, který tak může vyloučit dehydrataci.

A co si mohou senioři dopřát k pití? „Mají k dispozici čaj, vodu či vodu se šťávou," upřesnil Ondřej Šimon. Navíc díky spolupráci s nejmenovaným řetězcem dostává Domov seniorů TGM v Berouně zhruba čtyřikrát do roka od sponzora potraviny dle vlastního přání. Takže naposledy to byly džusy, na kterých si mohli senioři pochutnat. Díky všem těmto opatřením se zatím v domově seniorů kolapsům vyhýbají. 

Vycházky se nedoporučují

Nevolnostem z veder se snaží vyhýbat také Centrum Na Verandě v Berouně, kde také pečují o seniory. „V této době maximálně dbáme na pitný režim našich klientů, nedoporučujeme vycházky, které při těchto vysokých teplotách velmi zatěžují srdíčka seniorů, zásobujeme je nanuky a zmrzlinami, neustále mají k dispozici chlazenou vodu s citronem, vlažný čaj," uvádí ředitelka Centra Hana Červenková.

Zahradu a terasu klienti navštěvují pouze v ranních hodinách. „Tato opatření nám velmi napomáhají předcházet zdravotním komplikacím. V měsíci srpnu chystáme akci nazvanou Jak neznáte lahodné ledové čaje, při které budou naši senioři ochutnávat různé druhy ledových čajů slazených například přírodní stévií," dodala Hana Červenková.

A s dostatkem tekutin jsou spokojeni i samotní klienti centra. „Pití mám dost. Mám tu hrníček s pítkem a ještě druhou lahev s pitím. Je mi tu dobře, mně velké vedro nikdy nevadilo," přiznává paní Aloisie, která letos oslavila devadesátiny.

Kolapsům se snaží předcházet

Zaměstnanci zařízení pro seniory na Kutnohorsku přijímají při vedrech preventivní opatření a kolapsy jsou proto zatím pouze výjimečné. Podle ředitele Domova důchodců v Čáslavi Aleše Šorfa klienti zvládají vysoké teploty dobře a dosud se nemuseli řešit žádné komplikace. Na výkyvy počasí se v domově každý rok připravují. „Snažíme se jakýmkoli problémům předcházet. Kontrolujeme pitný režim, zatahujeme žaluzie, aby do pokojů nepronikalo světlo, a často větráme,"vyjmenoval Šorf.

Podobně je na tom i Dům domácí péče v Samopších, kde si navíc pochvalují výhody starší budovy, ve které je zařízení pro seniory umístěné. Domov využívá budovu bývalého mlýna, jejíž silné zdi tolik nepropouštějí sluneční záření. Příjemný průvan vytváří také proudění řeky, která je hned za domem. Kromě zatažených žaluzií a pitného režimu mají senioři omezené vycházky. „Naštěstí máme v areálu zahradu s velkými stromy, kde si mohou lidé dopoledne posedět ve stínu," popsala sociální pracovnice Ludmila Pěkná.

Dělat pro klienty maximum a ulehčit jim horké počasí se snaží také v Domově Barbora v Kutné Hoře. I přesto se však některým komplikacím nedá předcházet. „Vysoké teploty mají vliv na základní onemocnění pacienta, které se vlivem veder zhoršuje, zatím ale nedošlo k ničemu dramatickému," uvedla ředitelka domova Jitka Řepová.

Samozřejmostí jsou i zde základní doporučení a opatření v podobě zvýšeného pitného režimu, lehkého oblečení, omezení aktivity a pobytu ve stínu. Klienti se navíc mohou ochladit v plaveckém bazénu, který je přístupný i pro lidi na vozíčku. Podle Jitky Řepové je situace pod kontrolou také díky tomu, že horkých dnů nebylo zatím v kuse příliš mnoho, a mírné ochlazení, které vždy následuje, starší lidé většinou vítají.

V parnech vyhledávají chladný kout i zvířataRtuť teploměru šplhající daleko přes hranici třiceti stupňů a naprostá několikatýdenní absence dešťových srážek nedělá dobře lidem, ale ani zvířatům. Proto je potřeba především našim čtyřnohým miláčkům věnovat pozornost, dbát na pitný režim a přizpůsobit se jejich potřebám.

Zvěrolékaři proto radí, aby lidé právě z důvodu tohoto teplého letního počasí venčili svá zvířata buď časně ráno, nebo v pokročilých večerních hodinách. 
„Každý majitel by měl dobře znát projevy a chování svého zvířete. Poznat, že se necítí dobře, je poměrně snadné díky jeho charakteristickým projevům," uvedla veterinární lékařka Linda Kadlečková.

U psa je to například vypláznutý jazyk a rychlá dechová frekvence. Čím rychleji dýchá, tím účinněji se ochlazuje. To kočka zaleze do stínu a omezí svou aktivitu na minimum. Stejně tak se chová i drůbež, která si navíc natřásá peří, aby umožnila ochlazování kůže. V případě že dojde k přehřátí, mají ptáci přiotevřený zobák, těžko dýchají a jsou malátní.

„Prasata jsou hodně podobná lidem, takže tyto vysoké teploty snáší velice špatně. Nicméně personál, který se o zvířata stará je na takovéto situace proškolený, takže ví, co má dělat, a stáje jsou standardně vybaveny tak, aby i v těchto tropických teplotách měla zvířata zařízený veškerý tepelný komfort," uvedl výrobní náměstek pro živočišnou výrobu akciové společnosti Mydlářka Mikuláš Stibor.

Teplo je i skotu. Pro něj musí chovatelé zařídit především dostatečný přísun vody, a pokud jsou krávy volně na pastvinách, jako například u soukromého zemědělce Františka Mikoláše z Krhanic je třeba jim navíc zajistit i stín, kde se mohou před ostrými slunečními paprsky schovat.

Čtěte také: Vedra snášejí psi stejně špatně jako člověk. Musí dodržovat pitný režim

Autor: Petra Lišková, Redakce, Martina Křečková

22.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Schulz gratuluje k vítězství Angele Merkelové
AKTUALIZOVÁNO
14

Angela Vítězná. Merkelové ale kazí radost zisk krajní pravice

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Nakupování jízdenek bude snadnější. Pomůže nová aplikace Lítačka

Chcete si označit lístek a žádný nemáte? Nerozumíte si s prodejním automatem? Ocitli jste se kdesi uprostřed ničeho na zastávce, kde se jízdenka prostě koupit nedá? Tak to už od příštího roku nebude žádný problém.

Bookmakeři: Volby vyhraje ANO, ovšem 27 procent nezíská

Velkým favoritem říjnových voleb do Poslanecké sněmovny je podle bookmakerů stále hnutí ANO s kurzem 1,1:1 - 1:13:1. Na jeho vítězství jde také zhruba polovina sázek. Zatímco ještě koncem června sázkové kanceláře považovaly za téměř jisté překročení 27 procent (1,45:1), nyní už je podle nich tato varianta velmi nepravděpodobná (až 4,6:1). Vyplývá to z vyjádření sázkových kanceláří, které oslovila média. Za ANO následují ČSSD (8:1 - 9:1) a KSČM (11:1 - 13:1). Celkový objem sázek už přesáhl 30 milionů korun.

Petr Fiala: Vyčistíme právní džungli, ve které se už nikdo nevyzná

Převzal finančně rozvrácenou stranu s mizernou pověstí, na níž se podepsali jak regionální kmotři, tak expremiérova milenka Jana Nagyová. ODS před posledními volbami nebyla v dobré kondici, a pokud je nyní opět nejsilnějším hráčem v pravicové části kolbiště, má na tom velkou zásluhu emeritní rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala, který v roli předsedy vrátil občanským demokratům serióznost a hlavně ideovou náplň.

AKTUALIZOVÁNO

Ultimátum taxikářů vypršelo. Na příští týden chystají protestní jízdu

V pátek odpoledne vypršelo ultimátum, které dali pražští taxikáři primátorce Adrianě Krnáčové. Požadují regulaci služby Uber a narovnání podmínek klasické taxislužby a Uberu. Primátorka ultimátu nevyhověla. Proto se plánují další protesty. Podle informací ČTK chystají taxikáři příští týden protestní jízdu Prahou. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení