VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalý místostarosta Kolína dostal šest let, prý si řekl o úplatek

Kolín - Nad vodou mě drží jen vědomí, že jsem žádný trestný čin nespáchal a skutky, které jsou uvedeny v obžalobě, jsem neudělal. Těmito slovy se v pátek snažil o své nevině přesvědčit 45letý podnikatel z Kolína Roman Pekárek, obžalovaný z toho, že si řekl úplatek.

18.5.2012
SDÍLEJ:

Bývalý kolínský místostarosta Roman Pekárek (vpravo) u krajského soudu.Foto: DENÍK/Milan Holakovský

Tohoto zločinu se měl dopustit v roce 2009, kdy byl místostarostou Kolína zvoleným za ODS. Podle obžaloby si měl říci stejně starému podnikateli Petru Ličkovi o milionový úplatek za to, že zařídí, aby město výhodněji odprodalo rozsáhlé pozemky v průmyslové zóně Šťáralka.

Konkrétně za 15 milionů korun, když schválený rozpočet města počítal s tím, že Kolín utrží 20 milionů.

Pekárka má usvědčovat nahrávka záhadného původu, na které se dva muži domlouvají na ceně pozemku a na způsobu, jak další peníze budou zaplaceny formou faktury za tiskařské práce. Existence toto nahrávky vyvolala před dvěma roky v Kolíně hotový šok. Způsobila zemětřesení v místní ODS - a bez nadsázky není tvrzení, že občanským demokratům prohrála volby.

"Já jsem nic nežádal a také jsem nic nedostal," prohlásil Pekárek v jednací síni. "A celý proces prodeje byl bez mého zásahu, nikoho jsem neovlivňoval," zdůraznil. Také Lička, Brňák, který je jednatelem firmy z pražských Kunratic, odmítl, že by se jako zájemce o koupi pozemků v Kolíně domlouval na poskytnutí úplatku. "Nikoho jsem tam tehdy neznal," připomněl muž, který rovněž usedl na lavici obžalovaných.

Tříčlenný trestní senát v čistě ženském složení ale oba pánové nepřesvědčili. "Jsou vinni," konstatovala po poledni soudkyně Alexandra Chrdleová a vynesla verdikt: Pekárek si má odsedět ve věznici s dozorem šest let a dále pak nesmí pět let působit ve státní správě, Lička si má ve věznici stejného typu posedět jeden rok. Také nepodmíněně.

Verdikt ale není pravomocný a kauzu ještě bude posuzovat odvolací senát Vrchního soudu v Praze. Odvolání na místě podali oba obžalovaní; státní zástupce Petr Jirák si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Při odchodu z jednací síně žalobce nicméně netajil svou spokojenost. "Soud vyslal silný signál, že korupce bude trestána nepodmíněnými tresty," pochvaluje si Jirát. Zklamán je pouze tím, že soud uznal Pekárka vinným pouze z přijetí úplatku a nikoli také ze zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Naopak oba advokáti netají odhodlání zabojovat před odvolacím soudem. "Nahrávka vznikla neoprávněně a neoprávněně byla také použita jako důkaz," míní Ličkův obhájce Jakub Drábek, podle jehož slov navíc nelze jasně prokázat, že osobami, které na obtížně srozumitelném záznamu hovoří, byli skutečně obžalovaní.

Autenticitu zvukového záznamu zpochybňuje i Pekárkův právník Bohuslav Sedlatý. Naopak žalobce Jirát nemá sebemenší pochybnosti. "Podle expertizy Kriminalistického ústavu Praha je nahrávka autentická, nebyla upravována - a jde o záznam pořízený jednou z osob," shrnul státní zástupce závěry znaleckého zkoumání.

Podle všeho byl oním nahrávajícím mužem Lička, protože jeho hlas zní hlasitěji. Znalkyně z oboru fonoskopie přitom Pekárka ztotožnila na sto procent - druhého muže označila jako Ličku s vysokou pravděpodobností.

Zvukový záznam, kolem něhož se vše točí - a je pravdou,  že kdyby nebylo oné nahrávky, nekonal by se ani soud - hraje v případu podstatnou roli i podle soudkyně Bittnerové, třebaže není důkazem jediným a osamoceným. Samotné přijetí úplatku se soudu prokázat nepodařilo, i když u jedné faktury společnosti, kde Pekárek figuruje jako spolumajitel, panuje silné podezření - v korupčních kauzách však platí, že trestný čin je dokonán už tím, že že pachatel o úplatek žádá. A v tomto případě slíben byl!

Pro soud tudíž ani není rozhodující, že se neprokázalo, že by Pekárek někoho z kolínských radních či zastupitelů přemlouval a na někoho měl vliv. Obhajoba totiž namítala, že prodej pozemků prošel všemi náležitými procedurami - od předložení návrhu příslušným odborem radnice až po odhlasování v zastupitelstvu.

Soudkyně Bittnerová připustila, že i po obsáhlém dokazování zůstaly některé otázky bez odpovědi. Například to, za jakých okolností a proč se vůbec nahrávka dostala na veřejnost. Existuje podezření, že ji s nějakým záměrem pořídil nyní odsouzený kupec Petr Lička - soud prý ale nemůže vyloučit ani to,že byl opatřen nahrávacím zařízením bez svého vědomí.

"Já s nahrávkou nemám nic společného - ani jejím pořízení," ujišťoval v pátek Lička v jednací síní. Existuje prý ale záznam televize Prima, která aféru s korupční nahrávkou před dvěma roky sledovala - a do kamery tehdy hovořil jinak…

Reálná cena je věcí dohadů

V souvislosti s prodejem pozemků o celkové výměře 92 144 metrů čtverečních v průmyslové zóně Šťáralka za 15 milionů korun, přičemž jejich hodnota podle znaleckého posudku obžaloby dosahuje 41,46 milionu korun, uplatnilo město Kolín nárok na náhradu škody ve výši 26,46 milionu korun. O tom však soud nerozhodoval a město odkázal na občanskoprávní spor. "Chce to další dokazování, které přesahuje rámec trestního řízení," vysvětlila předsedkyně senátu Alexandra Chrdleová.

Kolem skutečné hodnoty pozemků a jejich ocenění lze totiž vést debaty. A v rámci hlavního líčení opakovaně zazněly i argumenty, že reálná prodejní cena se skutečně pohybovala opravdu jen mezi 10 a 20 miliony korun. Obhájce Romana Pekárka Bohuslav Sedlatý navíc připomněl, že prodat pozemky v lokalitě Šťáralka se dlouhodobě nedařilo; město je nabízelo už osm let, tedy ještě před před Pekárkovým příchodem na radnici.

Vyčíslit hodnotu celku prý nelze výpočtem pro pozemek určený k zastavění - vždyť i územní plán počítal s tím, že zde musejí být také komunikace a zeleň. Advokát navíc zdůraznil, že pozemky vykazují řadu vad, které mají na cenu významný vliv: nejsou vybudovány inženýrské sítě, jde o území rozdělené potokem a parovodem - a navíc je nutno počítat s omezeními kvůli sousedství s obytnou zástavbou, biokoridorem, ochranným pásmem dráhy i záplavovým územím.

Úmysly kolínské radnice s daným územím se nicméně nepodařilo pochopit ani soudu. Ukázalo se totiž, že k dohodě o úplatku za levnější prodej pozemků mělo dojít v době, kdy město mělo podepsány smlouvy o smlouvě budoucí se třemi společnostmi, které v této lokalitě měly zájem o pozemky - a byly ochotny zaplatit podstatně vyšší částky.

Prodej se měl týkat celkem 93 144 metrů čtverečních - a ze smluv vyplývá, že dohromady by město získalo 36 241 035 korun. Tedy podstatně víc, než oněch 15 milionů, které nakonec utržilo za téměř srovnatelné území - ale také mnohem více než 20 milionů uváděných jako předpokládaný příjem v rozpočtu města.

Stíhání pro nějaký trestný čin - například pro porušení povinnosti při správě cizího majetku - se ovšem nechystá. Ba ani vyšetřování. Podle státního zástupce Petra Jiráta to nepřichází v úvahu. Volení zástupci občanů mohou prodávat veřejný majetek za cenu, jakou uznají za vhodnou. Ani páteční verdikt ostatně nepadl proto, že by pozemky byly převedeny příliš lacino, ale z toho důvodu, že soud vzal za prokázanou dohodu o poskytnutí úplatku.

Autor: Milan Holakovský

18.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Loni debutoval Prague Metronome Festival Iggy Popem. Na druhém ročníku festivalu se blýskne skladatel a zpěvák Sting. Dvoudenní open air 
začne 23. června na pražském Výstavišti.
15

Festival Metronome má Stinga i vlastní tramvaj

Nedostatek tekutin může způsobit malátnost i selhání oběhu

Nedostatek tekutin může v současném horkém počasí způsobit malátnost, bolest hlavy a sníženou výkonnost. Při ztrátě vody na úrovni pěti procent lidské váhy hrozí oběhové selhání. V tiskové zprávě to dnes uvedla Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Podle předpovědi meteorologů dnes teploty vystoupí k 35 stupňům Celsia.

Bradáčová: V Rathově kauze soud nemusí znovu provádět důkazy

V korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nebude středočeský krajský soud muset opakovat žádné důkazy, a to ani odposlechy. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová to dnes uvedla v pořadu Českého rozhlasu 20 minut Radiožurnálu. O přípustnosti odposlechů jako důkazů rozhodl počátkem června Nejvyšší soud.

Nová policejní služebna se může snadno zvětšit

Praha – Nové služebny, vybudované přímo pro jejich potřeby, se dočkali policisté v Jesenici na Praze-západ. Během sedmi měsíců tam byla postavena budova, jež je v rámci Policie ČR unikátem: jde o montovanou modulární budovu, což nejen přispělo k urychlení výstavby, ale do budoucna by v případě potřeby také bylo možno poměrně snadno provést nástavbu či objekt rozšířit.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies