„Smlouva vznikla na základě projektu Bezpečné město, který už funguje na některých dalších místech Středočeského kraje, a je založena na úzké spolupráci mezi bezpečnostními sbory jednotlivých měst," vysvětlil náměstek primátora Michal Kopal, který je garantem celého projektu.

V případě Mladé Boleslavi to znamená, že spolu daleko intenzivněji budou spolupracovat nejen městská policie a Policie České republiky, ale také úřad práce, probační a mediační služba nebo hasiči.

„Od tohoto projektu si slibujeme především snížení drobné kriminality v Mladé Boleslavi. Jak je vidět na příkladu ostatních měst, je to dobrá cesta, jak toho docílit," uvedl náměstek Kopal.

V Kolíně, kde projekt v rámci Středočeského kraje vyzkoušeli jako první, se podařilo drobnou kriminalitu snížit dokonce o pětadvacet procent. „Pokud bychom se na toto číslo dostali i v Mladé Boleslavi, byli bychom velmi rádi," podotkl Michal Kopal.

Jak uvedl Dušan Žďárský, cílem je skutečně snížit kriminalitu, ale projekt by měl také přispět k rychlejšímu odhalení a dopadení pachatelů trestných činů, ale rovněž zvýšit důvěru občanů v policii.

Maximálně efektivní práce

A co všechno to bude v praxi obnášet? Díky mapě kriminality a sdílení informačních systémů by měly být hlídky obou policejních složek nasazovány intenzivně právě do míst, kde dochází k problémům, a to tak, aby nedocházelo zbytečně k jejich dublování, ale aby byla jejich práce maximálně efektivní.

Více zapojit by se měla také veřejnost, a to nejen díky tomu, že bude mít lepší přístup k informacím, ale rovněž bude moci aktivně spolupracovat na objasňování případů nebo stanovování problémů. Proto by měly vzniknout interaktivní webové stránky, kam mohou lidé přímo oznamovat své postřehy.

„Státní a městská policie je v užším kontaktu, koordinační schůzky probíhají jednou týdně a v případě potřeby dochází k výměně informací denně," uzavřel Dušan Žďárský.

Čtěte také: Město s policií zprovoznilo nový portál Bezpečná Příbram