VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude muset zbourat dílnu? Skončil už na kapačkách

Liblice /FOTOGALERIE/ - Jak dlouhodobá zátěž silným stresem ovlivňuje lidské zdraví, zakouší čerstvý důchodce Antonín Fabián z Liblic u Českého Brodu na Kolínsku se svou manželkou, která je po těžké nemoci v částečném invalidním důchodu, práci na poloviční úvazek sehnat nemůže. A věřte, že vyjít z jednoho starobního důchodu a půlky invalidního je velmi těžké.

11.3.2015
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Pokud by Antonín Fabián skutečně musel zbourat část dílny, kterou úřad označil jako černou stavbu, znamenalo by to pro něj konec s truhlařinou. K demolici by totiž byla polovina zastřešené dílny plus přístřešek na zahradě, kde skladuje dřevo.Foto: DENÍK/ Jana Martinková

„A teď mi ještě chtějí zbourat půlku dílny, je to prý černá stavba," posteskl si Antonín Fabián, jemuž je truhlařina jediným drobným přilepšením. Navíc už má jen neustálý, celé dlouhé roky trvající stres. Jak to dopadne? Budu muset dílnu zbourat? Kde na to vezmu peníze? Kde budu pracovat?

„Úplně mě to položilo, bojím se něco dělat, aby se mi něco nestalo," popisuje Antonín Fabián, člověk po prodělané cévní mozkové příhodě. „Léčení trvalo rok a půl. Znovu jsem se učil i chodit," popsal Antonín Fabián, který minulý týden skončil v kolínské nemocnici na kapačkách. „Už mi ty neustálé problémy kolem dílny doslova ničí zdraví," řekl v telefonickém rozhovoru přímo z nemocničního lůžka.

Míru zavinění zákon neřeší

„Mám já tohle na stará kolena zapotřebí? Kdybych celou situaci zavinil, ale já dílnu ani její přístavbu nestavěl," dodal.
Jenže zákon v tomto případě žádnou míru zavinění nezkoumá a ani úřad žádný zákon neporušuje, když jako černou označí stavbu, k níž nemá dostatek dokumentů, takže ji považuje za provedenou bez rozhodnutí nebo opatření stavebního úřadu.

Celým kamenem úrazu je zmíněná přístavba truhlářské dílny. Ta vznikla kolem roku 1992, tedy v době, kdy domek s přilehlou dílnou vlastnili otec a bratr Antonína Fabiána (oba dnes již po smrti). Do vlastnictví Antonína Fabiána objekt přešel až v roce 1998. „Už to bylo postavené, k problému s údajnou černou stavbou jsem přišel jak slepý k houslím," dodává Antonín Fabián nešťastně, ale nikoli zcela zlomeně.

Podařilo se mu v archivu dohledat určitou dokumentaci, konkrétně projekt na inkriminovanou přístavbu. Jakási přístavba u objektu v Liblicích byla patrně už i předtím, protože se našlo také povolení k trvalému užívání přístavby strojovny od místního národního výboru z roku 1959.

Zda to bude stačit a vyčerpávajícím problémům, které se táhnou už od roku 2006, bude konečně konec, zůstává pro Antonína Fabiána prozatím stále otázkou. „Správní řízení ve věci přístavby truhlářské dílny pana Fabiána stále probíhá," potvrdila mluvčí českobrodské radnice Kristýna Šílová.

Vždy jedině s vlastníkem

„Stavební úřad vede předmětné řízení s vlastníkem stavby tak, jak mu stavební zákon ukládá. Ve věci řízení o odstranění nepovolené stavby zákon hovoří jednoznačně, že stavební úřad vždy vede řízení s vlastníkem stavby," dodává.

„Stavební úřad v každém řízení posuzovaný záměr zkoumá z mnoha hledisek, vždy však v rozsahu a v mezích zákona. Pro úplnost informace uvádíme, že stavebnímu úřadu nepřísluší zkoumat „míru zavinění" nepovolené stavby. Z ustanovení § 1106 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, je rovněž zřejmé, že kdo nabude vlastnické právo, nabude také práva a povinnosti s věcí spojená," doplnila Kristýna Šílová.

Autor: Jana Martinková

11.3.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení