VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj s dlužníky nájemného
 v městských bytech nemá vítěze

Benešov - Nekonečný příběh, či téměř marný boj připomíná úsilí radnice v Benešově vypořádat se 
s neplatiči nájemného v městských bytech. Tento střet ale vítěze nemá. Ti, kteří obývají celkem 1875 benešovských bytů, dluží do městské kasy pět a půl milionu korun.

31.1.2014
SDÍLEJ:

Nájemníci obecních bytů dluží radnicím miliony.Foto: Karel Chlumec

„Evidujeme dlužné nájemné téměř 2,4 milionu korun," potvrdila Jitka Drahoňovská z úseku školství, kultury, sportu a nájmů Městského úřadu Benešov. To ale není jediný dluh, který neplatiči vůči městu mají. Dlužníci by Benešovu měli doplatit také dalších více než tři miliony korun za nezaplacené poplatky související s užíváním bytu, tedy za energie 
a služby.

Boj s nebezpečím vzniku dalších dluhů od nových nájemníků se snaží Benešov předsunout ještě před frontovou linii, tedy do doby, kdy 
s nájemníkem ještě žádné potíže nemá. Od dubna roku 2011 tak fungují pravidla, kdy uzavírání nové nájemní smlouvy, respektive žadatele o byt nejprve posuzuje bytová komise a ta pak navrhuje radě města, která rozhodne, s kým město smlouvu uzavře.

Proti novým neplatičům se Benešov „sichruje" ještě jedním opatřením - vybíráním kauce. Nový Občanský zákoník jí sice nazývá jistotou, nikoli kaucí. Noví nájemníci tuhle jistotu musí složit na konto města a teprve po té dostávají dokumenty opravňující je k užívání městského bytu.

V případě, že se pak platba za nájemné zdrží, využívá město před tím, než přistoupí k razantnějšímu postupu proti neplatiči, k úhradě dluhu 
z uvedené jistoty. Nájemník je pak povinen ji ve stanovených termínech doplatit do původní výše.

Upomínky a výpověď z nájmu

Ani to ale není poslední prostředek, jak Benešov bojuje 
s neplatiči nájemného. Jakmile nájemník nezaplatí první nájem, obdrží z radnice upomínku se žádostí o zaplacení pohledávky. Při nezaplacení druhého nájmu město přitvrdí. „Nájemník dostane upomínku s důraznou výstrahou možnosti výpovědi z nájmu bytu," připomněla Jitka Drahoňovská z úseku Školství, kultury, sportu a nájmů benešovské radnice.

Třetí nezaplacený nájem pak už projednává rada města a ta dává neplatiči výpověď z nájmu bytu a to, podle nového občanského zákoníku již bez výpovědní doby. Nájemník pak obdrží termín, do kdy byt musí vyklidit. Pokud tak neučiní začne se město o svůj majetek ucházet prostřednictvím soudní žaloby.

„I v tuto chvíli má nájemník stále možnost byt vrátit a svoji pohledávku doplatit," upozornila Jitka Drahoňovská s tím, že v případě, že se tak nestane, podá město u soudu návrh na výkon rozhodnutí vyklizením bytu, neboli exekuci. Dlužník je pak v soudem stanovený termín vystěhován z bytu za asistence státní i městské policie.

Soudní žaloba a exekuční vymáhání

Ani tím pro dlužníka kauza nekončí. Pokud dluhy vůči městu neuhradí, Benešov podá k soudu žalobu o zaplacení. Soud pak vydá platební rozkaz, který je nájemník povinen zaplatit do patnácti dnů. „Neučiní-li tak, je pohledávka předána k exekučnímu vymáhání," doplnila Jitka Drahoňovská.

Po doplacení dluhu je dlužníkovi vyčíslen ještě další poplatek - z prodlení a to u dluhů vzniklých do konce loňska. Pro dluhy vzniklé od začátku letoška, je vyčíslen úrok z prodlení. 

V souladu s Pravidly pro promíjení poplatků z prodlení a úroků z prodlení nájemcům bytů ve vlastnictví Benešova si může dlužník, který má zaplacený dluh požádat radu města, případně zastupitelstvo města o prominutí zaplacení poplatků. 

Benešov ale své občany, kteří se dostanou do finanční tísně, šmahem přes palubu nehází. S každým dlužníkem tří nájmů, kterému hrozí výpověď, úředníci jednají individuálně. „Vyhodnotíme jeho možnosti, navrhneme řešení," dodala Jitka Drahoňovská.

Autor: Zdeněk Kellner

31.1.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení