VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj s dlužníky nájemného
 v městských bytech nemá vítěze

Benešov - Nekonečný příběh, či téměř marný boj připomíná úsilí radnice v Benešově vypořádat se 
s neplatiči nájemného v městských bytech. Tento střet ale vítěze nemá. Ti, kteří obývají celkem 1875 benešovských bytů, dluží do městské kasy pět a půl milionu korun.

31.1.2014
SDÍLEJ:

Nájemníci obecních bytů dluží radnicím miliony.Foto: Karel Chlumec

„Evidujeme dlužné nájemné téměř 2,4 milionu korun," potvrdila Jitka Drahoňovská z úseku školství, kultury, sportu a nájmů Městského úřadu Benešov. To ale není jediný dluh, který neplatiči vůči městu mají. Dlužníci by Benešovu měli doplatit také dalších více než tři miliony korun za nezaplacené poplatky související s užíváním bytu, tedy za energie 
a služby.

Boj s nebezpečím vzniku dalších dluhů od nových nájemníků se snaží Benešov předsunout ještě před frontovou linii, tedy do doby, kdy 
s nájemníkem ještě žádné potíže nemá. Od dubna roku 2011 tak fungují pravidla, kdy uzavírání nové nájemní smlouvy, respektive žadatele o byt nejprve posuzuje bytová komise a ta pak navrhuje radě města, která rozhodne, s kým město smlouvu uzavře.

Proti novým neplatičům se Benešov „sichruje" ještě jedním opatřením - vybíráním kauce. Nový Občanský zákoník jí sice nazývá jistotou, nikoli kaucí. Noví nájemníci tuhle jistotu musí složit na konto města a teprve po té dostávají dokumenty opravňující je k užívání městského bytu.

V případě, že se pak platba za nájemné zdrží, využívá město před tím, než přistoupí k razantnějšímu postupu proti neplatiči, k úhradě dluhu 
z uvedené jistoty. Nájemník je pak povinen ji ve stanovených termínech doplatit do původní výše.

Upomínky a výpověď z nájmu

Ani to ale není poslední prostředek, jak Benešov bojuje 
s neplatiči nájemného. Jakmile nájemník nezaplatí první nájem, obdrží z radnice upomínku se žádostí o zaplacení pohledávky. Při nezaplacení druhého nájmu město přitvrdí. „Nájemník dostane upomínku s důraznou výstrahou možnosti výpovědi z nájmu bytu," připomněla Jitka Drahoňovská z úseku Školství, kultury, sportu a nájmů benešovské radnice.

Třetí nezaplacený nájem pak už projednává rada města a ta dává neplatiči výpověď z nájmu bytu a to, podle nového občanského zákoníku již bez výpovědní doby. Nájemník pak obdrží termín, do kdy byt musí vyklidit. Pokud tak neučiní začne se město o svůj majetek ucházet prostřednictvím soudní žaloby.

„I v tuto chvíli má nájemník stále možnost byt vrátit a svoji pohledávku doplatit," upozornila Jitka Drahoňovská s tím, že v případě, že se tak nestane, podá město u soudu návrh na výkon rozhodnutí vyklizením bytu, neboli exekuci. Dlužník je pak v soudem stanovený termín vystěhován z bytu za asistence státní i městské policie.

Soudní žaloba a exekuční vymáhání

Ani tím pro dlužníka kauza nekončí. Pokud dluhy vůči městu neuhradí, Benešov podá k soudu žalobu o zaplacení. Soud pak vydá platební rozkaz, který je nájemník povinen zaplatit do patnácti dnů. „Neučiní-li tak, je pohledávka předána k exekučnímu vymáhání," doplnila Jitka Drahoňovská.

Po doplacení dluhu je dlužníkovi vyčíslen ještě další poplatek - z prodlení a to u dluhů vzniklých do konce loňska. Pro dluhy vzniklé od začátku letoška, je vyčíslen úrok z prodlení. 

V souladu s Pravidly pro promíjení poplatků z prodlení a úroků z prodlení nájemcům bytů ve vlastnictví Benešova si může dlužník, který má zaplacený dluh požádat radu města, případně zastupitelstvo města o prominutí zaplacení poplatků. 

Benešov ale své občany, kteří se dostanou do finanční tísně, šmahem přes palubu nehází. S každým dlužníkem tří nájmů, kterému hrozí výpověď, úředníci jednají individuálně. „Vyhodnotíme jeho možnosti, navrhneme řešení," dodala Jitka Drahoňovská.

Autor: Zdeněk Kellner

31.1.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
6

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení