VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Barokní zámek připomíná hrůzy války. Může však hostit zahradní slavnost

Panenské Břežany – Na zahájení sezony přišlo na 120 návštěvníků, v rámci prvního dne běžného provozu jich byly další čtyři desítky. Taková je víkendová bilance nového Památníku národního útlaku a odboje, vstupujícího do své první sezony. Nachází se ve zrekonstruovaném Horním zámku v Panenských Břežanech na Praze-východ. Mimochodem – právě v místech, která za okupace obýval Karl Hermann Frank, který po atentátu na svého „souseda" z Dolního zámku, zastupujícího říšského protektora Reinharda Hendricha, zřejmě právě zde promýšlel odvetu v podobě vypálení Lidic.

3.4.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech. Foto: Web Středočeského kraje

Expozici věnovanou především období druhé světové války si návštěvníci mohou prohlédnout vždy od středy do neděle mezi 9.30 a 16.30. „Doufám, že bude hojně navštěvován mladou generací, kterou by mohla zdejší expozice zaujmout, neboť je vytvořena moderním a interaktivním způsobem," věří náměstek středočeské hejtmanky pro kulturu a památkovou péči Daniel Marek (Nezávislí Středočeši). Připomněl, že památník připomíná hrůzy německé okupace, hrdinství příslušníků domácího i zahraničního odboje – a také potrestání válečných zločinců a kolaborantů.

Návštěvníci si mohou prohlédnou i osobní korespondenci 

Stává výstava, na jejíž koncepci se podíleli přední historikové zaměřující se na období druhé světové války, představuje například původní uniformy, sovětský bubínkový samopal – dobovou terminologií automat – Špagin; nepřehlédnutelná pak je věrná kopie gilotiny z pankrácké sekyrárny, kterou na podzim vyrobila trojice odsouzených přímo na Pankráci.

Návštěvníci si mohou prohlédnout třeba i pozůstalost po buchenwaldském vězni, osobní korespondenci, dobové tiskopisy či uniformu plukovníka Jaroslava Nováka, který byl před válkou velitelem pevnosti Hanička, připomněla Hana Závorková, ředitelka Oblastního muzea Praha-východ, jehož je památník v Panenských Břežanech součástí.

Ředitelka má vizi společenského centra 

Barokní zámek postavený na konci 17. století s unikátní kaplí sv. Anny ve stylu takzvané barokní gotiky byl opraven nákladem bezmála 53 milionů korun. Obnovou za zhruba 20 milionů ještě projde rozsáhlý přilehlý park.

Ředitelka Zázvorková plánuje, že areál nebude jen místem zvoucím k prohlídce muzejní expozice. Má vizi společenského centra, kde se budou konat jak pietní akce, tak i přednášky či besedy – hostit by ale mohl třeba i zahradní slavnosti nebo se stát místem pro pořádání svateb.

Autor: Milan Holakovský

3.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení