VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autobusy jsou nejisté, do Prahy jeďte vlakem, radí kraj Kladeňákům

Praha – Žáci i učitelé se v pondělí musí dostat do škol a lidé musí mít možnost bez problémů dojet do práce nebo třeba k lékaři. To v pátek důrazně vzkázala hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) vedení autobusové firmy ČSAD MHD Kladno i její mateřské společnosti Arriva. S tím, že důsledky nedostatku řidičů, který vede k tomu, že některé autobusy nevyjedou, protože k jejich volantu nebylo koho posadit, cestující nesmí pocítit.

3.9.2017
SDÍLEJ:

Zapojení Kladenska do PID. Ilustrační foto. Foto: Facebook Pražská integrovaná doprava

Podaří se to? Mluvčí společnosti Arriva Roman Herden to na počátku víkendu Deníku neslíbil. „Děláme všechno, co je v našich silách, aby se cestující dostali, kam potřebují. Bohužel s ohledem na nemocnost je těžké predikovat, jak bude situace vypadat v pondělí,“ řekl se slovy omluvy.

Právě zvýšená nemocnost podle jeho slov zapříčinila, že v uplynulém týdnu se pasažéři nedočkali řady spojů uvedených v jízdních řádech. Podle Herdenových slov stoupla z pěti na deset procent. „V absolutních číslech to znamená 24 nemocných řidičů z celkem 217,“ uvedl mluvčí. Mezi cestujícími bylo v sobotu možno zaslechnout, že aktuální marodka nemusí být náhodná – prý by se mohlo jednat i o jakousi formu protestu. Komentář k těmto spekulacím však Deník nezískal.

Informace na internetu

Při pondělku kraj cestujícím doporučuje raději využít k jízdě z Kladna do Prahy vlak – v neděli končí na této trati výluka. Těm, kteří se rozhodnou pro autobus, radí před cestou sledovat aktuální dopravní situaci na internetu. Pro linky Pražské integrované dopravy jsou k dispozici stránky www.pid.cz či www.facebook.com/PrazskaIntegrovanaDoprava; informace také poskytne infolinka na telefonním čísle 234 704 560. O linkách Středočeské integrované dopravy informuje dopravce na www.csadkladno.cz. Přímo do terénu také budou nasazeni informátoři a dispečeři, od nichž cestující získají poznatky k operativně posilovaným linkám ostatních dopravců.

Celý týden trablů

Problémy odstartovaly 26. srpna – s dlouho připravovaným začleněním oblastí Kladenska a Slánska do systému Pražské integrované dopravy, což přineslo vedle tarifních výhod také navýšení počtu spojů. Alespoň na papíře. Od počátku změn se stávalo, že některé autobusy nevyjely – především na spojnici Kladna s Prahou, ale i na dalších trasách – a problémy se protáhly na celý uplynulý týden. A nevyhnuly se ani tradičně provozovaným linkám. Situace se navíc nelepšila. Podle zjištění středočeského hejtmanství, které je objednavatelem veřejné dopravy, navíc nebyla plně funkční informační linka uvedená na jízdních řádech. Nesnáze se překulily i do víkendu; neděle tedy nenabídla záruku pondělního zlepšení.
Že se kladenské ČSAD bude ze všech sil snažit, aby již v pondělí stav na zastávkách odpovídal jízdním řádům, řekl Deníku i jeho šéf Ludomír Landa. „Jednu linku v září odjede jiný dopravce jako subdodávku,“ vysvětlil Landa, co by mělo pomoci. V pátek navíc nastoupilo pět nových, pět má firma zapůjčených – a další mají do půlky září přijít z rekvalifikace. Firma také upravuje a zpracovává plány řidičů tak, aby co nejméně čekali a co nejvíce jezdili, a jedná o výpomoci s dalšími dopravci.

V záloze jsou další firmy


Že by to při pondělku nemuselo stačit, tušili dopravní experti středočeského hejtmanství i organizací Ropid a IDSK plánujících veřejnou dopravu už o víkendu. Připravili proto krizový plán i se zapojením ostatních dopravců. I kdyby kladenské ČSAD v pondělí vypravilo všechny spoje, Exprescar na rychlíkovou linku 399 ve špičkách preventivně nasadí kloubový autobus – a bude připravena také operativní záloha na posílení dalších spojů linky 399. V případě výpadku jsou dopravci Autodoprava Lamer a Pohl Kladno připraveni posílit linku 330. Cestujícím se vyplatí ostražitost; některé autobusy mohou být označeny pouze natištěným číslem linky. Ostatní dopravci budou posilovat i vlastní linky, které by mohly být přetížené. V reakci na aktuální vývoj situace se také mohou operativně měnit jízdní řády.
Zdá se, že do budoucna kladenské ČSAD nakonec může potřebovat méně řidičů. Hejtmanka Pokorná Jermanová v neděli hovořila o tvrdých sankcích za selhání – včetně odebrání linek.

Autor: Milan Holakovský

3.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Podzim. Ilustrační foto.
5

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

V 95 letech zemřela Věra Ždichyncová, tanečnice a někdejší sólistka baletu ND

Ve věku 95 let zemřela v pondělí 18. září Věra Ždichyncová, tanečnice, pedagožka a někdejší sólistka baletu Národního divadla (ND). Ve středu to uvedl mluvčí ND Tomáš Staněk. Věra Ždichyncová získala v roce 2014 cenu Thálie za celoživotní taneční mistrovství.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení