VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Asistenti pomáhají sociálně znevýhodněným dětem i v kraji

Střední Čechy - Některé děti nemají potřebné zázemí ani podporu rodičů při vzdělání. Jim se snaží pomoci dobrovolníci a asistenci. Dva projekty, které se týkají i středočeských dětí, rozjely neziskové organizace, jako Nová škola nebo Člověk v tísni.

15.11.2014
SDÍLEJ:

Dva projekty, které se týkají i středočeských dětí, rozjely neziskové organizace, jako Nová škola nebo Člověk v tísni.Foto: Archiv společnosti

Ve Středočeském kraji nasadila společnost Nová škola asistentky do čtyř škol. Projekt financuje ze státního rozpočtu i evropských dotací od roku 2013.

„Školní asistentky pravidelně navštěvují rodiny, aby předaly a vysvětlily informace ze školy, v případě potřeby pomohly s domácí přípravou dětí. Asistují při komunikaci rodičů s pedagogy a pomáhají tak předcházet nedorozuměním a konfliktům," popsali autoři projektu.

Když rodiče nemají zájem o prospěch

Podle koordinátorky projektu Evy Horejcové je pozitivní, pokud jde o romské asistenty, protože sociálně znevýhodněné děti jsou často příslušníky této menšiny. „Jejich výhodou je, že si snáze získají důvěru rodičů," poznamenala Eva Horejcová.

Jednou ze škol, se kterou asistentky Nové školy spolupracují, je kladenská základní škola. Její ředitelka si spolupráci pochvaluje. „Ze začátku jsme se k projektu stavěli spíše s nedůvěrou, ale ta se vůbec nepotvrdila, protože komunikace s rodinami teď probíhá daleko lépe,"sdělila Ivana Mánková.

V rámci projektu vznikl také údajně první portál, který se komplexně věnuje práci asistentů pedagoga. Na těchto stránkách mohou zájemci najít ucelené informace například o náplni práce, potřebné kvalifikaci, vzdělávacích kurzech a související legislativě. V těchto dnech Nová škola vydává i metodickou příručku Asistence ve vzdělávání žáků se sociálním znevýhodněním, která čerpá mimo jiné z praktických zkušeností získaných v tomto projektu.

Od roku 2006 se v rámci projektu sociální integrace věnuje vzdělávání takto znevýhodněných dětí také organizace Člověk v tísni. Dětem, kteří nemají v rodičích podporu, pomáhá program Podpora vzdělávání v rodinách.

Asistenti za dětmi docházejí i do rodin

„Děti vyrůstající v prostředí novodobých ghett se v porovnání se svými vrstevníky musí vyrovnávat s řadou handicapů. Jejich rodiče mnohdy vzdělání nevnímají jako důležité a nekladou důraz ani na známky, ani pravidelnou školní docházku," sdělil mluvčí organizace Tomáš Urban.

Součástí programu je bezplatné doučování a snaha zapojit do mimoškolní přípravy rodiče dětí a ukázat jim, jak mohou s doučování pomoci. Dobrovolníci zejména z řad studentů středních a vysokých škol docházejí jednou týdně doučovat děti přímo domů. Program v každém ze zhruba šesti desítek měst zajišťují koordinátoři, kteří mají na starost vzdělávání a odbornou supervizi dobrovolníků a také fungují jako spojující článek mezi nimi, rodinami a školami.

Vedle snahy zlepšit podmínky na straně dětí se program zaměřuje na potíže na straně škol, mimo jiné nedostatek informací o potřebách těchto žáků.

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

15.11.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Ilustrační foto.
10

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení