VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Amazon přiveze do Dobrovíze miliony korun

Dobrovíz /ROZHOVOR/ - U obce Dobrovíz, nedaleko pražského letiště Václava Havla, vyroste překladiště amerického internetového obchodu Amazon, které bude velké jako dvě Václavská náměstí.

16.9.2014
SDÍLEJ:

Starosta obce Dobrovíz Martin Šafr se nebojí hluku ze stavby haly pro Amazon.Foto: DENÍK/Veronika Trčová

Minulý týden oficiálně začala stavba skladu, hotovo by mělo být do konce července příštího roku. Zemní práce přitom začaly v červenci.

V hale s plochou 95 tisíc metrů čtverečních najde práci až 2000 stálých zaměstnanců a do tří let od otevření by zde mělo vzniknout i dalších 3000 sezonních pracovních míst.

Společnost Amazon bude výstavba obří haly stát kolem sto deseti miliónů euro, přičemž obec Dobrovíz by měla dostat od developera každý rok do obecní kasy jeden milion korun.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek uvedl, že vláda s Amazonem jedná kvůli stavbě druhého distribučního centra. To mělo původně mělo být v Brně, ale kvůli průtahům ohledně územního plánu developer od záměru ustoupil.

Obec, která stavbu odsouhlasila loni v květnu, si ale zadala více podmínek pro její realizaci. Jednou z nich je například modernizace čističky odpadních vod.

Rozhovor s Martinem Šafrem, starostou obce Dobrovíz

Ovlivní nějak devítiměsíční stavba obyvatele Dobrovíze?

Myslím si, že zásadně ne, protože jsou připraveny objízdné trasy a díky nim se všechna doprava spojená se stavbou obci vyhne.

Kudy budou tedy kamiony na stavbu jezdit?

Kamiony budou jezdit směrem z rychlostní silnice R6, takže se nám úplně vyhnou. Pokud by se jezdilo 
z kněževeské betonárky, mohla by se použít doprovodná silnice na letiště. Dopravní trasy jsou tedy všechny řešeny mimo území obce.

Bude slyšet hluk z projíždějících kamionů do obce?

Myslím si, že hluk do obce určitě nedolehne.

Obec dostane každý rok příspěvek jeden milion korun od developera. Jak peníze využijete?

Chtěli bychom dokončit chodníky a silnice. Dále chceme v obci rozvíjet služby, především pak zřídit technické služby, protože pořádek v obci v této chvíli není takový, jak bychom si ho představovali. Také chceme rozšířit sportovní areál, abychom rozvíjeli sportovní aktivity v obci. Bylo by také dobré přispět penězi i na kulturní akce.

Na jakých podmínkách se nakonec dohodlo občanské sdružení Občané pro Dobrovíz s developerem a firmou Amazon?

O tom já bohužel nic nevím, protože jsem ještě s tou smlouvou nebyl ani seznámen. Obec si určila svoje podmínky pro stavbu 
a oni s nimi jednali úplně samostatně.

Jaké byly tedy podmínky 
Dobrovíze?

Co se týká podmínek 
o spolupráci, měli jsme požadavek na výstavbu obchvatu, který by měl být dokončen stejně s projektem. Dále zajištění protihlukové stěny 
v obci, pravidelný roční příspěvek do obecní kasy, modernizaci stávající čističky odpadních vod plus následný provoz. Potom ještě i to, aby občané v Dobrovízi nemuseli platit stočné.

Zaregistroval jste už zájem občanů Dobrovíze o práci v Amazonu?

Dobrovíz není zrovna obec, která by trpěla nezaměstnaností, ale určitě se tady našli i lidé, kteří se na místa v Amazonu ptali. Myslím si tedy, že i místní obyvatelé budou mít o práci zájem.

Povede Dobrovízí hromadná doprava pro zaměstnance Amazonu?

Už se o tom jednalo a Amazon u svých skladů bude stavět malé autobusové nádraží, kam budou autobusy svážet zaměstnance, takže nebudou jezdit přes obec. Už dnes nám developer přispívá na provoz linky 306, která jezdí z Dobrovíze k metru na Zličín. Co se však týká Amazonu, tak 
k nám žádná autobusová doprava nepovede.

Autor: Veronika Trčová

16.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení