VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když zjistíte, jaké to je nechodit, užíváte si pak každý pohyb

Praha - Únava, brnění nohou a změny nálad. To vše začalo před čtrnácti lety z ničeho nic trápit Annu Ryšavou z Prahy. „Do toho mamka zvláštně zakopávala. My jsme si říkaly, co je na tom, každý občas přece zakopne, i když ne tak často,“ popisuje tehdejší situaci její dcera.

26.7.2017
SDÍLEJ:

Anna Ryšavá. Foto: Archiv

Anně bylo v té době třicet let. Do té doby žila zcela běžným životem. Její stavy se postupem času ale vůbec nelepšily. Naopak, o rok později už nemohla skoro chodit a ušla maximálně osm set metrů. Navštívila tak známého ortopeda. „Popsala jsem mu své problémy s chůzí i občasné pády. On mě na základě toho poslal na neurologické vyšetření,“ říká paní Anna.

Diagnoza zněla jasně 

Lékařka na neurologii podle ní okamžitě pojala podezření, co za jejími stavy zřejmě stojí. Její domněnky byly správné. Diagnóza zněla jasně: roztroušená skleróza. „Byla jsem v šoku. Nejhorší pro mě byla představa, co bude s dětmi, které v té době byly ještě malé,“ vypráví pacientka. To, co v té chvíli cítila, byla podle ní naprostá směsice všeho. Na jednu stranu tak byla klidnější, že všechny problémy, které ji nenapadly, že spolu souvisejí, jsou jedna diagnóza. Na druhou stranu, když si o nemoci přečetla, že je nevyléčitelná a že vede postupem času k invaliditě, nebylo to pro ni jednoduché. „Myslela jsem si, že budu na vozíku a už s dětmi nikdy nepojedu na kole a nebudu se jim moci věnovat naplno.“

Nemoc vnímala jako výzvu

Lékaři z neurologie léčili Annu kortikoidy, které sice její deprese a smutek prohlubovaly, na druhou stranu ale díky nim mohla opět chodit. Jakmile se pak trochu vzpamatovala, vzala svou nemoc jako výzvu a začala aktivně běhat, lyžovat a jezdit na výlety. Podle ní to bylo totiž to jediné, co mohla svépomocí pro zlepšení svého stavu udělat. „Jakmile jednou zjistíte, jaké to je nechodit, užíváte si pak každý pohyb,“ tvrdí. O tři měsíce později jí byla nasazená biologická léčba.

Ta zabrala výborně. Díky ní může dnes Anna normálně pracovat a ataky nemoci za posledních čtrnáct let spočítá na prstech jedné ruky. Na druhou stranu však přiznává, že spíše než pro ni byly začátky nemoci mnohem těžší pro její blízké okolí. „Výkyvy nálad jsem zaregistrovala jen párkrát. Moje holky sice občas říkají, že jsem byla protivná, ale už nedodají, že ony byly zase v pubertě a v té době jsou pro děti všechny matky protivné,“ vzpomíná s úsměvem. „Popravdě byly a jsou moje dcery skvělé. Když se o nemoci dozvěděly, stály při mně a učily se „eresce“ spolu se mnou,“ konstatuje.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Jiný průběh však mělo Annino manželství. „Nemoc byla jedna z posledních kapek našeho vztahu. Dobrý vztah to upevní, špatnému strhne základy.“ Dnes už ale Anna Ryšavá ví, že nemusí být superžena ani supermatka. Díky této nevyzpytatelné nemoci se naučila mít se ráda a nic si nevyčítat. „Dalo mi to lepší pohled na svět, začala jsem žít teď a tady. Užívám si obyčejnější věci, jako když svítí sluníčko a já můžu jít ven, zkrátka si tak žiji svůj jeden život,“ dodává.

Autor: Andrea Grubnerová

26.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení