VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kateřina Vacková: Saháním proti rakovině. Kampaní oslovila i mladé

Praha - Ve 22 letech jí doktoři diagnostikovali rakovinu. Řekla si, že to buď vzdá, anebo z toho vytěží, co se dá. A tak vznikla nezisková organizace Loono, která mladé lidi vtipnou formou upozorňuje na prevenci rakoviny prsu a varlat. Kateřina Vacková studuje medicínu a zároveň management, kromě toho pracuje jako projektová manažerka. Magazín Forbes ji zařadil mezi 30 pod 30 pro letošní rok.

22.7.2016
SDÍLEJ:

Kateřina Vacková.Foto: Archiv Kateřiny Vackové

Tedy mezi 30 nejtalentovanějších mladých Čechů, kterým ještě nebylo 30 let. Oficiální hashtag kampaně Sahám si na ně každý den #prsakoule patří k nejpoužívanějším v současnosti. A protože právě žije v Portugalsku, probíhal náš rozhovor přes email.

Ve 22 letech jste si prošla něčím, co je velmi obtížné zvládnout i v mnohem vyšším věku. Ovlivnilo vás to?

Určitě. Když mi doktoři řekli, že mám rakovinu, ptala jsem se sama sebe, proč já? Dnes už to ale vím. Přivedlo mě to na myšlenku pomáhat ostatním lidem. Učím je, jak správně vnímat svoje tělo, jak ho milovat a pečovat o něj. Tehdy jsem si řekla, že to buď vzdám, anebo z toho vytěžím, co to půjde. Nyní mám kromě Loona za sebou jednu pracovní stáž ve Vídni, momentálně bydlím v Portu-galsku. Chystám se jet do Mnichova a do Ženevy, hlásím se na Harvard a sním o vlastní gynekologicko-porodnické klinice.

Na základě vlastní zkušenosti jste založila neziskovou organizaci Loono, jak to probíhalo?

Ve 22 letech mi diagnostikovali nádor na vaječníku včas, a to jen díky tomu, že jsem naslouchala svému tělu a zašla k lékaři ihned poté, co jsem cítila, že s ním není něco v pořádku. To byl ten impuls, chtěla jsem pomoci zejména mladým lidem uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď. A tak vznikla nezisková organizace Loono.

  NEZISKOVKA LOONO byla pro Kateřinu Vackovou nejdříve jen koníčkem, po úspěšné kampani  #prsakoule se z ní stala práce na plný úvazek. Skupina studentů lékařských fakult se snaží vést lidi k prevenci nejrůznějších onemocnění. Pořádají workshopy a besedy

Čím se v organizaci konkrétně zabýváte?

Jak jsem již řekla, pomáháme lidem uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď. Jsme skupinka studentů lékařských fakult. Věříme, že úloha nás jakožto budoucích lékařů není pacienty pouze léčit, ale dlouhodobě je vést k prevenci nejrůznějších onemocnění. Pořádáme proto vzdělávací workshopy, přednášky a besedy. Povídáme si s lidmi nejen o rakovině a o tom, jak jí předcházet a včas ji odhalit, ale i o tom, kam by měli chodit na preventivní kontroly. V neposlední řadě se bavíme i o mýtech, které o lidském těle panují.

V rámci kampaně Sahám si na ně každý den upozorňujete na důležitost samovyšetření v prevenci rakoviny. Zdá se vám, že je prevence podceňovaná?

Podceňovaná je hlavně mladými lidmi. Většina z nich si totiž myslí, že „rakovina je pro starý". To ale není pravda. Obzvlášť u rakoviny varlat, zde je průměrný věk mužů mezi 15 a 35 lety. A co se týče rakoviny prsu, je ročně diagnostikována třem stovkám žen pod 30 let. Má tedy smysl mluvit o rakovině i s mladými lidmi. To ale vyžaduje jiný tón komunikace a jiné kanály, kde tyto lidi můžete zasáhnout. Proto jsme hodně aktivní na sociálních sítích. Sledovat nás můžete na Facebooku, Twitteru, Instagramu, Snapchatu, Pinterestu. Stačí jen zadat @loono.cz.

NA WORKSHOPU se (nejen) mladí lidé učí zábavnou formou rozpoznat rakovinu prsu a varlat u sebe i příbuzných.

Jakou máte na kampaň odezvu od lidí?

Báječnou! Lidé se nám ozývají, že by je předtím ani nenapadlo vyšetřovat se, ale když jsme jim řekli, že až 30 procent rakoviny prsou a varlat odhalí partner, začali se vyšetřovat v párech! (smích) Nosí naše trička, placky a posílají si prsařské pohlednice se vzkazem: „Posílám ti tuhle pohlednici, protože mi záleží na tvém zdraví, nezapomeň si proto sáhnout na #prsakoule každý měsíc". Máme z toho velkou radost.

Odhalil někdo z nich u sebe či partnera rakovinu?

Ano. Ozvalo se nám 27 lidí, že si díky nám odhalili rakovinu včas. Jsou mezi nimi maminky i babičky, mladí kluci. Všichni jsou teď v léčbě, nebo už mají po ní. Moc jim držíme palce.

Při workshopech učíte účastníky na modelech prsou a varlat správné techniky vyšetření, nestydí se?

Někdo se ze začátku stydí, někdo vtipkuje a hned si dělá selfíčka. Obecně ale mohu říci, že reagují pozitivně. Myslím, že se to opět odvíjí od stylu naší komunikace a atmosféry, jaká na workshopu panuje. Je uvolněná, přátelská, otevřená.

Máte v paměti konkrétní příběh člověka, kterému jste pomohli?

Mám v hlavě všech 27 příběhů. Je to pro mě velice osobní. Pokud si projdete rakovinou a pak se vám ozve někdo s tím, že jste mu pomohli, zapamatujete si to na celý život.

Který příběh vám tedy nejvíce utkvěl v paměti?

Jedním z prvních byl Adam, mladý kluk, jehož přítelkyně našla nádor v jeho varleti poté, co přišla domů z našeho workshopu. Zrovna vařil, a když prohlásila „svlíkej se", myslel, že budou následovat hrátky na kuchyňské lince. Ale místo toho…

Loono je mladá společnost, přesto jste už poměrně známí. Co myslíte, že je váš klíč k úspěchu?

Klíč k úspěchu Loono? Věřit tomu, co děláte, vysílat dobrou energii a tvrdě pracovat. Když jsem Loono zakládala, myslela jsem, že to bude hobby. Teď je to spíš fulltime. (smích) Ale je to pro mě obrovská škola života, takže nelituji ani minuty věnované pomoci druhým.

A ke kampani #prsakoule?

Klíčem k úspěchu #prsakoule je otevřená, zábavná a laicky srozumitelná komunikace. Od samého začátku jsme věděli, že nechceme lidi strašit slovem rakovina. Proto jsme si našli specifický styl, který lidi baví a přiměje je k zamyšlení.

Co chystáte dál? Máte v plánu nějaké další kampaně?

Připravujeme kampaň zaměřenou na prevenci kardiovaskulárních onemocnění. A to nejen proto, že je to nejčastější příčina úmrtí lidí v Česku, ale i proto, že chceme lidi naučit mít rádi svoje tělo. Srdce a láska k tělu, to je paralela, která nás baví.

Kateřina Vackovástuduje medicínu na Univerzitě Karlově v Praze
ve 22 letech jí byla diagnostikována rakovina, ze které se úspěšně vyléčila
založila neziskovku Loono, která propaguje prevenci v oblasti onkologických onemocnění
hashtag #prsakoule patří k nejpoužívanějším u nás
v současné době je na pracovní stáži v Portugalsku

Čtěte také: Aid Kid: Elektronická hudba má v Čechách velkou budoucnost

Autor: Jana Kašparová

22.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení