VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiřina Kořenová: „Vlasta Burian mi řekl, že bych se hodila do divadla“

Praha - Jiřina Kořenová se narodila v Libni v roce 1933. Její pracovní knížka byla rozhodně pestrá. Pracovala v zemědělství, na hřbitově nebo v ústavu pro slepé dětí, kde z kuchyně občas zahlédla první dámu Hanu Benešovou, s níž si pokaždé zamávali. Několik let také strávila v Krkonoších, kde na Hříběcí boudě pro změnu potkala českou legendu mezi komiky Vlastu Buriana.

24.6.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Jiřina KořenováFoto: Archiv VLP / Šťastný Vladimír

Jak se stane z pražského děvčete tvrdá horalka?

Otec pracoval na Sněžce. S maminkou se sice nikdy nerozvedli, ale už spolu později nežili. My s ní bydleli na Malé Straně, jak jsou dnes Sovovy mlýny. Přesně tam, jak je v Čertovce to velké kolo. Když jsem se po škole rozhodovala, kam půjdu, řekla jsem si, že by bylo na místě mamince její celoživotní péči nějak vrátit. S otcem jsme si se sestrou dopisovali a on nám nabídl, zda tam nechceme přijet pracovat.

Takže jste odjela na Sněžku?

Ne. Začínala jsem v Davidových boudách. To mi bylo čtrnáct. Dělala jsem tam všechno možné. Starala se o hospodářství, pomáhala v kuchyni. O rok později to tam ale znárodnili a můj vedoucí řekl, že už tam dál nebude, protože tam jezdili komunisté na školení. Tak jsem se přesunula na Sněžku. Jenže tamnímu majiteli zrovna porodila manželka a on chtěl, abych šla k nim jí na šest neděl pomáhat. Jenže ona byla fúrie, že to tak musím říci, takže jsem se rozhodla vrátit zpátky na Sněžku.

Jak dlouho jste tam šla pěšky?

Pamatuji si jen to, že jsem šla přes Růžovou horu a předtím se zastavila ve Vrchlabí, abych si koupila nové boty. Zrovna byla velká vichřice, takže se divím, že jsem tam tehdy vůbec došla. Občas jsem potkala někoho s koněm, tak mě kousek popovezli. Přesto nohy mě bolely ještě čtrnáct dní potom.

Co vám řekl otec, když jste tam dorazila?

Všichni mě hledali, protože už byla tma. Ale nijak mi nevynadal. Dali si pak s chlapy něco k pití a byli samá legrace.

Na Sněžce jste také slavila důležité narozeniny, je to tak?
Byla jsem tam na své osmnácté narozeniny, ale výrazně jsme to neslavili. V Obřím dole nám totiž zrovna všechno zamrzlo, tak jsme museli nosit sníh, abychom měli vodu. Vzpomínám si, jak se i vařilo ze sněhu.

Jak jste zvládala ty tvrdé podmínky?

Musela jsem. Ale když vidím, že se tam dá dnes normálně vyjet autem, je to zvláštní. Dokonce jsme tam praly prádlo ve starých dřevěných pračkách na kliku. Voda se ohřívala na kamnech, ale pralo se venku.

Co vaše maminka, která zůstala v Praze sama?

My si ji pak se sestrou vzali k sobě na Hříběcí boudu.


Tam jste se také seznámila s Vlastou Burianem, že?

Ano, znal se s naším vedoucím. Byl tam i se svou manželkou jen na jednu noc, protože měl ve Špindlerově Mlýně nějaké vystoupení.


Jaké bylo setkání s geniálním komikem?

Tehdy jsem to brala normálně. Stála jsem nohama pevně na zemi. Ale když jsme si podávali ruce, řekl mi, že mám takové lumpácké oči a že bych se hodila do nějakého divadla. Tak jsem mu odvětila, že něco podobného už mi říkal ředitel, když jsem vycházela ze školy.

Proč jste pak odjela z hor?
Kvůli lásce. Když jsem se předtím vrátila na chvíli do Prahy, tak jsem pracovala v ústavu pro slepé děti na Pohořelci. Mimochodem, z kuchyně jsme se dívali do oken Haně Benešově, která nám pokaždé zamávala. Manžel tehdy sloužil jako voják na Petříně. Jednou jsem šla na tancovačku na Strahov a tam jsem si pana Kořena namluvila. Pokud znáte Vladimíra Kořena z pořadu Zázraky přírody, tak to je můj synovec. Jeho strýce jsem si totiž ve dvaceti vzala, bohužel.

Bohužel?
Já jsem chodila pracovat na pole a on pracoval v kasárnách jako topič. Chodil ale hodně do hospody. Na čtyři děti mi dával čtyři sta korun. Tak jsem si vzala ještě domovnictví v našem domě v Dejvicích. Dnes tam sídlí divadlo Semafor. Když tchýně viděla, jak bydlíme, nabídla mi, ať se odstěhujeme k ní do Jaroměře. Zůstali jsme tam devět let. Pak jsem od manžela utekla i s dětmi zpátky do Prahy.

Co se stalo? Když řeknu, že hodně pil, je to ještě slabé slovo. Hledal vás potom?
Jistě. Zavolal i policii. Nakonec došlo i k tomu, že mi jednu z dcer unesl. Nechtěl mi říci, kde je. Až sociální pracovnice na něj zatlačila, takže prozradil, že je s jeho sestrou na vlakovém nádraží poblíž Těšnova. Chtěli ji odvézt zpět do Jaroměře. Potom už manžel neplatil ani alimenty. Takže třeba na vánoční dárek pro děti jsem měla 24 korun.

Kde jste hledala sílu na to, všechno zvládnout?

Nic jiného mi nezbylo, musela jsem. Říkala jsem si, že to musím brát sportovně, protože to beztak nezměním. Takže jsem dřela celý den na poli a pak večer skládala dvacet metráků uhlí. Všichni si mysleli, že když jsem Pražanda, že nic neumím a já jim pak přitom utřela nosy, protože práce jsem se nikdy nebála.

V seriálu Příběhy pražských pamětníků přinášíme osobní zážitky a příběhy lidí, kteří žijí kolem nás. Vyprávění našich babiček, dědečků, rodičů a známých i těch, kteří jsou už docela sami. Přesto mají vzpomínky, které by neměly zapadnout.Tento díl seriálu i všechny předchozí naleznete také na webových stránkách: www.prazsky.denik.cz www.praha.eu. Tento projekt vznikl za podpory hlavního města Prahy.

Autor: Andrea Grubnerová

24.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení