VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběh Pražana

22.7.2016

Kateřina Vacková: Saháním proti rakovině. Kampaní oslovila i mladé

Praha - Ve 22 letech jí doktoři diagnostikovali rakovinu. Řekla si, že to buď vzdá, anebo z toho vytěží, co se dá. A tak vznikla nezisková organizace Loono, která mladé lidi vtipnou formou upozorňuje na prevenci rakoviny prsu a varlat. Kateřina Vacková studuje medicínu a zároveň management, kromě toho pracuje jako projektová manažerka. Magazín Forbes ji zařadil mezi 30 pod 30 pro letošní rok.

21.7.2016

Aid Kid: Elektronická hudba má v Čechách velkou budoucnost

Praha - Pod pseudonymem Aid Kid patří k nejznámějším představitelům elektronické hudby u nás. 
I díky němu je tento typ muziky stále populárnější.

Ondřej Mikula udělal své první hudební kroky už v období puberty. Vše odstartovalo tím, že začal hrát na kytaru. Interpretace 
cizích písniček ho ale brzy přestala bavit, a tak se pustil do skládání vlastních.

19.7.2016

Žlutý karavan chce oživit Prahu

Praha - Pokud jste se v nedávné době ocitli na akci Františkovy lásky před Bio Okem nebo na Dni dětí u Chodovské tvrze, možná jste viděli žlutý karavan. Jde o obyčejný stánek s občerstvením? Ne. Žlutý karavan je pojízdná hudební scéna.

16.7.2016

Jaroslava Nováková: Cestu z chalupy nám zkřížily ruské tanky

Praha /ROZHOVOR/ - V mládí milovala víkendy na chalupě 
a hlavně svou práci
v rozhlase. Dnes se Jaroslava Nováková věnuje zahradničení 
a denně nachodí přes osm kilometrů. Na rozhovor si přináší zahradnické nůžky a po něm míří rovnou k růžovému keři ve dvoře domova pro seniory. Během dne toho stíhá hodně. 

15.7.2016

Hana Marková: Kvalita potravin začíná být pro lidi čím dál důležitější

Praha /ROZHOVOR/ - Třídit papíry osm hodin denně ji už nebavilo, proto se jednoho dne rozhodla splnit si svůj dávný sen. Vyrábí kvalitní olej z českých surovin. Nyní má Hana Marková vlastní vybavenou lisovnu v Praze a pod značnou HANYS dodává své produkty na farmářské trhy i do kamenných obchodů nejen v metropoli, ale také do dalších měst.

14.7.2016

Alena Zdvihalová: Lidé chtějí pomáhat, jen jim dát impulz

Praha /ROZHOVOR/ - Pracovala v organizaci pomáhající dětem. Když už myslela, že nemá sílu pokračovat, začali se dárci ozývat sami. Dnes vede Alena Zdvihalová úspěšný spolek Kouzelná přání a pomáhá dál. Odešla na mateřskou dovolenou a doma se rozhodně nenudila. Její poslání si ji ovšem našlo samo. Díky kontaktům ze své předešlé práce se Aleně Zdvihalové začali ozývat různí lidé, kteří chtěli darovat peníze na dobrou věc.

13.7.2016

Lenka Bártová: Nemoc dcery jsem přijala až po roce

Praha /ROZHOVOR/ - Srovnat se s postižením dcery nebylo pro Lenku Bártovou snadné. Dnes pomáhá rodinám, kterým se stalo něco podobného 
a s dcerou Eliškou jsou obě šťastné. Vyzkoušela západní 
i čínskou medicínu, aby dceři pomohla. Slov, jako jsou mentální retardace, se ze začátku bála. Je to normální. Přijmout, že se člověku narodí dítě s postižením, trvá. Lenka Bártová to zvládla a dnes pomáhá ostatním.

12.7.2016

Miroslav Bukva: Hlavu mám plnou hotelových hostů, včel, psů, kaprů a koček

Praha /ROZHOVOR/ - Mohl být konstruktérem. Stavebnice Merkur byla, jak sám říká, nedílným kamarádem jeho chlapeckých let. Jak šel čas, jeho profesní život ho zavál do zcela jiné oblasti. Teď je Miroslav Bukva generálním ředitelem čtyřhvězdičkového Clarion Congress Hotel Prague ve Vysočanech a vloni získal prestižní ocenění Hoteliér roku udělované Asociací hotelů a restaurací ČR.

12.7.2016

Pravý život pulzuje 
pod horami

Praha /ROZHOVOR/ - Horolezectví je podle Marka Holečka riskantní stejně jako život sám. Člověk si zkrátka musí užívat a plnit sny. Nejdůležitější je podle něj radost, kterou mu dělá lezení i dcera. Život prožívá s nadhledem. Co jiného by měl člověk 
v horách získat. Neustále se usmívá, a ačkoliv ho jeho sny 
a ideály neustále táhnou do hor, ten správný vrchol podle něj leží dole. Marek Holeček leze od pěti let 
a za sebou má řadu zdolaných cest, které před ním ještě nikdy nikdo nevylezl.

9.7.2016

Radmila Frydlewiczová: Poznala jsem mnoho nádherných lidí, bez nich by to nešlo

Praha - Dospívání prožila za války v Brně. Po boku pěvce Miroslava Frydlewicze pak bydlela v Opavě, Plzni a posledních 51 let v Praze. Po válce vystudovala střední odbornou školu pro ženská povolání. První taneční kroky Radmily Frydlewiczové šly v duchu techniky slavné americké tanečnice Isadory Duncanové.

7.7.2016

Sběratelka Vlaďka Dobiášová: Šátek od Oldřicha Nového jsem protrpěla

Praha - V její sbírce oblečení se nacházejí kousky od Adiny Mandlové, Oldřicha Nového či Olgy Scheinpflugové, se kterými pořádá oblíbené módní přehlídky. Záliba v luxusním oblečení u ní vzplála už v dětství. Inspirovala ji její slavná teta, operetní zpěvačka Lída Klímová Grossmannová, která si potrpěla na kvalitní garderobu. Díky ní se Vlaďka Dobiášová setkala i se slavnými divadelními osobnostmi.

4.7.2016

Vladimír Junek: Eliška Junková zůstane nesmrtelná

Praha - Auta má rád. Stejně jako jeho adoptivní maminka, slavná závodnice Eliška Junková. A stejně jako ona si je vědom, že automobil je smrtící zbraň. Jezdila ve voze Bugatti a ve své době porážela i ty nejlepší závodníky. Eliška Junková byla nejrychlejší ženou motorismu. Ale nejen to. Byla to žena plná pokory a milovnice dobrého jídla s obrovským talentem komunikace.

2.7.2016

Zdeněk Mlynář: Viděl jsem popravu nacisty K. H. Franka na Pankráci

Praha - Dětství prožil za války. Pamatuje popravy a poválečné hrůzy. Právě odsun Němců utkvěl Zdeňku Mlynářovi nejvíce v paměti. V mládí chtěl být zubním technikem, po tatínkovi. Po komunistickém převratu ale nesměl studovat. Opravoval proto stroje z uranových dolů. Zdeněk Mlynář nejraději vzpomíná na chvíle strávené na chatě a ve stáří se svojí maminkou.

1.7.2016

Václav Svoboda: Kde jsem, tam se hraje ping-pong

Za svůj život odehrál 15 tisíc ping-pongových utkání. Dnes učí Václav Svoboda zacházet s pálkou seniory z Prahy. Organizování všeho druhu má zkrátka v krvi. Jako vedoucí byl v zaměstnání zvyklý řídit velký počet podřízených. Odjakživa navíc pro všechny organizoval sportovní setkání.

29.6.2016

Leonid Křížek: Šerm je romantika rytířských románů

Praha - V 60. letech stál u zrodu historického šermu v Československu. Dnes je z Leonida Křížka jeden z největších odborníků v tomto oboru u nás. V dětství chtěl být vzpěrač, v mládí se vyučil sazečem a nakonec se stal spisovatelem odborných historických knih a článků. Sport, dějiny i práci sazeče dokázal propojit a věnoval se jim celý život. Sám sebe ale považuje hlavně za kavárenského povaleče. Leonid Křížek má na kontě šest vlastních knih o tom, jak se v dřívějších dobách válčilo.

28.6.2016

Matyáš Kulich: Snowboardista, který staví pro Pražany hřiště

Volný čas věnuje tréninkům. Ve snowboardcrossu (SBX) se dostává mezi nejlepší a na svém sídlišti se Matyáš Kulich chystá postavit největší pumptrackovou dráhu v republice. Ačkoliv se k SBX dostal téměř náhodou, trenéři rychle zjistili, že to s ním nebude úplně marné. Během své první závodní sezóny se letos vypracoval až na třetí místo na žákovském mistrovství světa v Itálii. Teprve patnáctiletý nadějný jezdec Matyáš Kulich ale nemyslí jen na sebe.

27.6.2016

Jan Pospíšil: Žiji přesčas a snažím se to splácet

Praha - Jeho život zasáhla nevyléčitelná choroba. Jan Pospíšil se s ní vyrovnal po svém, začal pomáhat ostatním nemocným. Dobře ví, co to znamená ležet v nemocnici, vyzkoušel si to mnohokrát. Po chemoterapiích následovala operace páteře a nedávno i srdce. Ani to sympatického muže nezlomilo. Na náš rozhovor přišel s květinou a po celou dobu se usmíval. Jak říká, všechny krásné chvíle, které zažil, se světu snaží ve volných chvílích oplatit. Chodí proto navštěvovat nemocné a zkracovat jim dlouhou chvíli na lůžku.

23.6.2016

Steve Gove: Češi a Skotové mají stejný smysl pro humor

Praha - Steve Gove žije v hlavním městě  už 19 let. Založil zde divadelní festival a na kulturu sem láká turisty z celého světa. Když v roce 1997 přiletěl do Prahy, ještě netušil, že tu zůstane natrvalo. Nadchla ho místní atmosféra i lidé. Dnes je Steve Gove, rodák ze Skotska, důležitou osobností místní kulturní scény.

22.6.2016

Szófia Folková: Dávat pomoc nestačí

Praha - Lidé bez domova získají v hlavním městě novou možnost uplatnění. Ulice města začne brzy brázdit cyklistická Bloudící kavárna. Speciální kola s čerstvě namletou kávou budou od příštích týdnů vídat lidé v ulicích Prahy. Nová pojizdná kavárna není jen originálním podnikatelským počinem, ale také podnikem, který se snaží pomáhat. Jako prodejci kávy zde budou pracovat lidé bez domova. Bloudící kavárna Velobloud je projektem dvojice studentů Karla Hostomského a Szófie Folkové. Právě se Szófií jsme si povídali o tom, jak bude celý projekt probíhat.

21.6.2016

Týraní senioři volají o pomoc stále častěji

Praha /ROZHOVOR/ - Nejen policejní statistiky vypovídají o tom, jak velkým problémem je v současnosti násilí na seniorech. Na problematiku upozorňují také odborníci. Telefonátů na krizovou linku Senior telefon Života 90 kvůli psychickému i fyzickému týrání navíc každý rok přibývá. Loni jich bylo už téměř pět set.

20.6.2016

Boj o park na Malvazinkách trval sedm let

Praha - Park Na Pláni mělo nahradit 14 bytových domů. Sídliště místo stromů zdejší lidé nechtěli a stavbě řekli rázné ne. Dnes se zde konají sousedské akce a v plánu je i rozvoj parku, na kterém se tentokrát podílejí místní. Jejich šance na výhru sporu přitom ze začátku nebyly velké. Boj proti developerovi trval více než sedm let.

16.6.2016

Zachraňují „ošklivou“ zeleninu

Praha /ROZHOVOR, GALERIE/ - Tuny různých kusů zeleniny zůstávají na polích, aniž by je kdokoli sklidil. Jejich vada? Nejsou dostatečně krásné.Zabránit zbytečnému plýtvání potravinami se rozhodli členové iniciativy Zachraň jídlo. Mezi nimi i Anna Strejcová a Adam Podhola. Se skupinou dobrovolníků začali objíždět pole a zbylé kusy zeleniny sbírat, neboli paběrkovat.

15.6.2016

Nový průvodce představuje Prahu neznámou

Praha - V klidu a teple domova i přímo v ulicích mohou nově Pražané poznávat turistům skrytá, ovšem neméně zajímavá zákoutí metropole. Představí je kniha Praha neznámá.

14.6.2016

Chcete cestovat levně? Objevte střední Evropu

Praha /ROZHOVOR/ - Většinu času žije v zahraničí a pracuje přes internet. Matouš Vinš je digitální nomád, který ostatním radí, jak cestovat levně. Ve dvaadvaceti letech už procestoval kus světa. I tak jeho nejoblíbenějším místem zůstává Mikulov. Autor knihy o levném cestování Travel Bible nám z Portugalska, kde se v současnosti nachází, doporučil, jak si na poslední chvíli zajistit levnou dovolenou. Ušetřit může i čtyřčlenná rodina. Lidé podle něj zbytečně opomíjejí krásy Čech a Slovenska.

13.6.2016

Zasloužilého turistu výlety baví i v 96 letech

Praha - Je jedním ze 47 lidí v republice, kteří kdy získali titul zasloužilého mistra turistiky. Na výlety jezdí Jaromír Vyhlas dál a ani v 96 letech ho procházky nepřestávají bavit.

10.6.2016

Žije bez odpadků, levně a stylově

Praha - Všechen roční odpad její čtyřčlenné rodiny se vejde do jedné malé zavařovací skleničky. Jak na to, vysvětlila Bea Johnson, vyznavačka zero waste životního stylu při své návštěvě Prahy.

9.6.2016

V mládí unikla nacistům, nyní oslavila sto let

Praha /ROZHOVOR, GALERIE/ - Během  svého století zažila válečné hrůzy, tvrdou práci i zkázu ničivých povodní. Úsměv na tváři ji přesto téměř nikdy neopouští. Vždy vstřícná a usměvavá, tak Emílii Šanovcovou popisují přátelé a rodina.

8.6.2016

Má rekordní sbírku obalů od čokolád

Praha /ROZHOVOR/ - Obaly od čokolády začal sbírat ve 12 letech. Dnes je ze Stanislava Krámského světový rekordman. Za čokoládou cestuje po celém světě. Na půdě má tři místnosti plné čokoládových obalů. Jeho sbírka je výjimečná, větší na světě nenajdete.

7.6.2016

Pražský orloj minimálně na půl roku zmizí. Objeví se lešení

Praha /ROZHOVOR, GALERIE/ - Orlojník Petr Skála se věnuje restaurování starých věžních hodin od roku 1992. Když ho společnost L. Hainz, která je pověřena správou orloje už od 19. století, před sedmi lety oslovila, jestli by se nestaral o Pražský orloj, říká, že potřeboval na odpověď přibližně dvě stě padesát milisekund. To je totiž nejkratší délka reakční doby. Na nabídku kývl.

7.6.2016

Klobouk má určitě v šatníku dam místo

Praha /ROZHOVOR/ - Jolana Kotábová má dnes už unikátní zaměstnání, modistek bychom po republice napočítali možná na prstech jedné ruky. Pod na první pohled neprůhledným názvem se skrývá řemeslná výroba klobouků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení