VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběh Pražana

17.8.2016

Veronika B. Milotová: Látkové plenky jsou v Praze módním trendem

Praha - Látková poradkyně Veronika B. Milotová pomáhá pražským rodičům, jak přejít na látkové plenky. Jsou ekologičtější a uleví peněžence. Kamarádky i rodina ji odrazovaly. Látkování je prý moc náročné. S manželem si však řekli, že to zkusí. Hlavně kvůli ekologii. Nechtěli neustále vyhazovat hromady odpadu.

16.8.2016

Jana Merunková: Pomáhá lidem z dětských domovů začít nový život

Praha - Od koučinku manažerů k výuce finanční gramotnosti v dětských domovech. Jana Merunková pomáhá mladým lidem po odchodu z dětského domova zvládnout start do nového života. Jak porozumět financím a správně s nimi zacházet v různých životních situacích. Nejen to učí Jana Merunková mladé lidi předtím, než opustí dětský domov.

13.8.2016

Květoslava Parýzková: Venku ležela mrtvá těla. Naše rodina nálety přežila

Praha - Nejhorší vzpomínky má na konec války, nejhezčí na svou maminku. Květoslava Parýzková vzpomínala na dětství v Brně i život v Praze. Do Prahy se přestěhovala v jednadvaceti letech. Nejprve ji soužil stesk. Chyběla jí velká rodina. Květoslava Parýzková pochází z osmi dětí. Pomáhat v domácnosti byla zvyklá odmala. Vedle starosti o své mladší sourozence zvládla práci a k tomu ještě večerní školu.

12.8.2016

Janek Wagner: První PC v Čechách? Kopie nebo pašované zboží

Praha - Stolní počítače slaví výročí. Před 35 lety společnost IBM uvedla na trh stroj, který znamenal revoluci. Počítač s označením IBM PC 5150 se stal nejrozšířenějším svého druhu a společnost IBM lídrem v počítačovém průmyslu. 

10.8.2016

Dagmar Vybíralová: Správné oblečení by mělo zdůraznit osobnost člověka

Praha /FOTOGALERIE/ - Za minulého režimu pracovala řadu let jako modelář v předním pražském oděvním salonu. Po revoluci, po různých šťastných i nešťastných zkušenostech, nakonec založila vlastní firmu. Impulzem k tomu byla nabídka na tvorbu firemního oděvu pro energetickou společnost.

9.8.2016

Josef Růžička: tajný hrdina, který za války zachraňoval Židy

Praha - O hrdinství svého dědečka Josefa Růžičky neměla Kateřina Ebelová dlouho tušení. Před válkou a během ní přitom tajně zachránil stovky židovských rodin. Dvojí smrt, vězení a perzekuce. Na pohnuté historii předků Kateřiny Ebelové se podepsali nejen nacisté, ale i komunisté. Bolestné události se v rodině příliš nepřipomínaly. 

6.8.2016

Vilém Matula: Vyšetřovali mě, jestli nejsem špion

Praha - Narodil se u hranic s Rakouskem, vyučil se strojním zámečníkem a nakonec se stal vojákem z povolání. Stačilo ale málo a z Viléma Matuly by byl kovář. Jako profesionální voják prošel všemi historicky důležitými událostmi od druhé světové války. Co mu nejvíce utkvělo v paměti a co ho v současnosti nejvíce těší?

5.8.2016

Posíláním pohledů vydělal téměř 200 tisíc na charitu

Praha - Peter Chalupianský se po čtyřech měsících vrátil ze studií v Jižní Koreji. Během té doby jeho projekt Kde je Peťa vydělal 186 tisíc na charitu. Studijní pobyt je pro mnoho mladých lidí zkušeností na celý život. Peter Chalupianský se rozhodl, že změní nejen život svůj, ale podpoří i ostatní. Vymyslel projekt Kde je Peťa.

3.8.2016

Světelné znečištění může vést i k rakovině

Praha - Se svým projektem Zachraňme TMU objíždí české školy. Dětem Pavla Hudcová vysvětluje, že příliš světla škodí zvířatům, rostlinám i lidem. Problematice světelného znečištění se mladá studentka pražského ČVUT věnuje už několik let. Letos za své aktivity získala ocenění Člověka v tísni. Situace v Praze je podle ní vážná.

30.7.2016

Pragulic objevují nově také Číňané

Praha - Její projekt se měl rozšířit i doVídně. Investor ale Pragulic okoukal a spustil bez ní. Zakladatelka Tereza Jurečková netruchlí. O služby bezdomovců stojí tisíce turistů i v Praze.

30.7.2016

Jiří Beneš: Živě si pamatuji bombardování Prahy. Všude byli mrtví

Praha - Od práce v pohostinství a psaní textů k písním se Jiří Beneš dostal až k povolání profesionálního vojáka. Ve vojenské službě setrval celých 40 let. Nejvíce mu ale v mysli utkvěly válečné události. Dětství prožil ve válečné Praze. Na jejím konci pak byl nasazen na budování zákopů na česko-polské hranici. Poválečná léta byla ve znamení psaní textů k jazzovým a swingovým písním. Těch Jiří Beneš vytvořil na 200.

28.7.2016

Oldřich Vacek: Do pěti let chceme postavit nový hlavní vstup do zahrady

Praha - Staronovým ředitelem trojské botanické zahrady se Oldřich Vacek stal teprve 1. června, už nyní ale nahlas hovoří o smělých plánech na dostavbu celého areálu. Do pěti let chce především realizovat nový hlavní vstup ve směru z Bohnic.

27.7.2016

Docentka Petra Tesařová: Léčba žen s rakovinou prsu vyžaduje komplexní přístup

Praha /ROZHOVOR/ - Docentka Petra Tesařová z Všeobecné fakultní nemocnice se celý svůj profesní život věnuje léčbě onkologických onemocnění. I když si denně uvědomuje limity lékařských možností, optimismem ji naplňuje obrovský rozvoj oboru, který umožňuje vyléčit i dříve beznadějné případy.

27.7.2016

Historička: Usedlosti se zkrášlují, chátrají a některé i zanikají

Praha /ROZHOVOR/ - Historička Barbora Lašťovková pracuje v archivu hlavního města. Před nedávnem jí vyšlo třetí vydání knihy zaměřené na mapování pražských historických usedlostí. Ve svém bádání se věnuje těm, které ještě stojí, i objektům dávno zaniklým.

26.7.2016

Komiksem se v Česku živit nedá

Praha - Za svou komiksovou knihu Děsivé radosti získal řadu ocenění. Dnes ilustrátor Michal Suchánek hodnotí mladé talenty. V Česku jich prý máme dost. Aby mohl dodělat svou knihu, dal výpověď v práci. A vyplatilo se. Děsivé radosti loni sklízely úspěch v Česku, v současnosti se připravují překlady do dalších jazyků.

23.7.2016

Zdeněk Vilímek: Obsluhoval jsem Jana Wericha i Yvese Montanda

Praha - Celý život se živil jako číšník, a to v nejlepších pražských hotelích. Zdeněk Vilímek zde obsluhoval slavné české i zahraniční osobnosti.Nejvíce trpěl na vojně, zbytek života si podle svých slov užíval na plno. Na své řemeslo nedá dopustit. V rozhovoru se s námi podělil o zábavné historky z placu i vzpomínky na slavné osobnosti.

22.7.2016

Kateřina Vacková: Saháním proti rakovině. Kampaní oslovila i mladé

Praha - Ve 22 letech jí doktoři diagnostikovali rakovinu. Řekla si, že to buď vzdá, anebo z toho vytěží, co se dá. A tak vznikla nezisková organizace Loono, která mladé lidi vtipnou formou upozorňuje na prevenci rakoviny prsu a varlat. Kateřina Vacková studuje medicínu a zároveň management, kromě toho pracuje jako projektová manažerka. Magazín Forbes ji zařadil mezi 30 pod 30 pro letošní rok.

21.7.2016

Aid Kid: Elektronická hudba má v Čechách velkou budoucnost

Praha - Pod pseudonymem Aid Kid patří k nejznámějším představitelům elektronické hudby u nás. 
I díky němu je tento typ muziky stále populárnější.

Ondřej Mikula udělal své první hudební kroky už v období puberty. Vše odstartovalo tím, že začal hrát na kytaru. Interpretace 
cizích písniček ho ale brzy přestala bavit, a tak se pustil do skládání vlastních.

19.7.2016

Žlutý karavan chce oživit Prahu

Praha - Pokud jste se v nedávné době ocitli na akci Františkovy lásky před Bio Okem nebo na Dni dětí u Chodovské tvrze, možná jste viděli žlutý karavan. Jde o obyčejný stánek s občerstvením? Ne. Žlutý karavan je pojízdná hudební scéna.

16.7.2016

Jaroslava Nováková: Cestu z chalupy nám zkřížily ruské tanky

Praha /ROZHOVOR/ - V mládí milovala víkendy na chalupě 
a hlavně svou práci
v rozhlase. Dnes se Jaroslava Nováková věnuje zahradničení 
a denně nachodí přes osm kilometrů. Na rozhovor si přináší zahradnické nůžky a po něm míří rovnou k růžovému keři ve dvoře domova pro seniory. Během dne toho stíhá hodně. 

15.7.2016

Hana Marková: Kvalita potravin začíná být pro lidi čím dál důležitější

Praha /ROZHOVOR/ - Třídit papíry osm hodin denně ji už nebavilo, proto se jednoho dne rozhodla splnit si svůj dávný sen. Vyrábí kvalitní olej z českých surovin. Nyní má Hana Marková vlastní vybavenou lisovnu v Praze a pod značnou HANYS dodává své produkty na farmářské trhy i do kamenných obchodů nejen v metropoli, ale také do dalších měst.

14.7.2016

Alena Zdvihalová: Lidé chtějí pomáhat, jen jim dát impulz

Praha /ROZHOVOR/ - Pracovala v organizaci pomáhající dětem. Když už myslela, že nemá sílu pokračovat, začali se dárci ozývat sami. Dnes vede Alena Zdvihalová úspěšný spolek Kouzelná přání a pomáhá dál. Odešla na mateřskou dovolenou a doma se rozhodně nenudila. Její poslání si ji ovšem našlo samo. Díky kontaktům ze své předešlé práce se Aleně Zdvihalové začali ozývat různí lidé, kteří chtěli darovat peníze na dobrou věc.

13.7.2016

Lenka Bártová: Nemoc dcery jsem přijala až po roce

Praha /ROZHOVOR/ - Srovnat se s postižením dcery nebylo pro Lenku Bártovou snadné. Dnes pomáhá rodinám, kterým se stalo něco podobného 
a s dcerou Eliškou jsou obě šťastné. Vyzkoušela západní 
i čínskou medicínu, aby dceři pomohla. Slov, jako jsou mentální retardace, se ze začátku bála. Je to normální. Přijmout, že se člověku narodí dítě s postižením, trvá. Lenka Bártová to zvládla a dnes pomáhá ostatním.

12.7.2016

Miroslav Bukva: Hlavu mám plnou hotelových hostů, včel, psů, kaprů a koček

Praha /ROZHOVOR/ - Mohl být konstruktérem. Stavebnice Merkur byla, jak sám říká, nedílným kamarádem jeho chlapeckých let. Jak šel čas, jeho profesní život ho zavál do zcela jiné oblasti. Teď je Miroslav Bukva generálním ředitelem čtyřhvězdičkového Clarion Congress Hotel Prague ve Vysočanech a vloni získal prestižní ocenění Hoteliér roku udělované Asociací hotelů a restaurací ČR.

12.7.2016

Pravý život pulzuje 
pod horami

Praha /ROZHOVOR/ - Horolezectví je podle Marka Holečka riskantní stejně jako život sám. Člověk si zkrátka musí užívat a plnit sny. Nejdůležitější je podle něj radost, kterou mu dělá lezení i dcera. Život prožívá s nadhledem. Co jiného by měl člověk 
v horách získat. Neustále se usmívá, a ačkoliv ho jeho sny 
a ideály neustále táhnou do hor, ten správný vrchol podle něj leží dole. Marek Holeček leze od pěti let 
a za sebou má řadu zdolaných cest, které před ním ještě nikdy nikdo nevylezl.

9.7.2016

Radmila Frydlewiczová: Poznala jsem mnoho nádherných lidí, bez nich by to nešlo

Praha - Dospívání prožila za války v Brně. Po boku pěvce Miroslava Frydlewicze pak bydlela v Opavě, Plzni a posledních 51 let v Praze. Po válce vystudovala střední odbornou školu pro ženská povolání. První taneční kroky Radmily Frydlewiczové šly v duchu techniky slavné americké tanečnice Isadory Duncanové.

7.7.2016

Sběratelka Vlaďka Dobiášová: Šátek od Oldřicha Nového jsem protrpěla

Praha - V její sbírce oblečení se nacházejí kousky od Adiny Mandlové, Oldřicha Nového či Olgy Scheinpflugové, se kterými pořádá oblíbené módní přehlídky. Záliba v luxusním oblečení u ní vzplála už v dětství. Inspirovala ji její slavná teta, operetní zpěvačka Lída Klímová Grossmannová, která si potrpěla na kvalitní garderobu. Díky ní se Vlaďka Dobiášová setkala i se slavnými divadelními osobnostmi.

4.7.2016

Vladimír Junek: Eliška Junková zůstane nesmrtelná

Praha - Auta má rád. Stejně jako jeho adoptivní maminka, slavná závodnice Eliška Junková. A stejně jako ona si je vědom, že automobil je smrtící zbraň. Jezdila ve voze Bugatti a ve své době porážela i ty nejlepší závodníky. Eliška Junková byla nejrychlejší ženou motorismu. Ale nejen to. Byla to žena plná pokory a milovnice dobrého jídla s obrovským talentem komunikace.

2.7.2016

Zdeněk Mlynář: Viděl jsem popravu nacisty K. H. Franka na Pankráci

Praha - Dětství prožil za války. Pamatuje popravy a poválečné hrůzy. Právě odsun Němců utkvěl Zdeňku Mlynářovi nejvíce v paměti. V mládí chtěl být zubním technikem, po tatínkovi. Po komunistickém převratu ale nesměl studovat. Opravoval proto stroje z uranových dolů. Zdeněk Mlynář nejraději vzpomíná na chvíle strávené na chatě a ve stáří se svojí maminkou.

1.7.2016

Václav Svoboda: Kde jsem, tam se hraje ping-pong

Za svůj život odehrál 15 tisíc ping-pongových utkání. Dnes učí Václav Svoboda zacházet s pálkou seniory z Prahy. Organizování všeho druhu má zkrátka v krvi. Jako vedoucí byl v zaměstnání zvyklý řídit velký počet podřízených. Odjakživa navíc pro všechny organizoval sportovní setkání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies