VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběh Pražana

13.9.2016

Chybí prevence. Nejdřív se musí stát nehoda, aby se něco změnilo

Praha - Organizace Pražské matky bojuje už deset let za bezpečnější cesty dětí do škol. Za tu dobu se jim podařilo prosadit přes 80 opatření. Co by mělo udělat město pro vyšší bezpečí 
a co mohou zlepšit sami rodiče, odpovídala Blanka Klimešová.

10.9.2016

Jarmila Sýkorová: Velká čínská zeď ve mně zanechala dojem na celý život

Praha - Nejenom ne své cestování a nejhezčí životní chvíli, ale i pochmurná léta války, zavzpomínala Jarmila Sýkorová. Dětství prožila kousek za Prahou a na konci války málem přišla o svou sestru. Mnohem později pak se svým manželem cestovala po světě. Jak na to všechno dnes vzpomíná? 

9.9.2016

Jiří Mahr: Na periferii se s kávou experimentuje

Praha /FOTOGALERIE/ - Do centra celkem daleko, ale celá řada skvělých a chutných specialit doslova na dosah. To je podnik „kavárenský pokojík". Objednat si v Caffee Room espresso zní jaksi fádně, když tu má člověk na výběr z tolika různých druhů káv. Dvojité cortado, cold brew, flat white patří k těm ze stálé nabídky. Ovšem majitel této kavárny a navrátilec z Londýna Jiří Mahr nejraději plní přání těm, jenž mají jednoduše chuť na dobrou kávu a jsou ochotni zkusit také něco nového.

8.9.2016

Alžběta Dvořáková: Mé šperky mění tvar s každým dotekem

Praha /FOTOGALERIE/ - Čerstvá absolventka UMPRUM Alžběta Dvořáková sklízí ocenění u nás i ve světě. Naposledy její šperky nadchly galeristy v Holandsku. Ateliér hraček vyměnila za šperkařství a udělala dobře. Její poslední kolekci, kterou připravovala jako závěrečnou práci na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, minulý týden ocenili v holandské galerii Marzee.

7.9.2016

Starému oblečení dává druhou šanci a nový šmrnc

Praha /ROZHOVOR/ - Nemá ráda plýtvání věcmi. V rámci svého projektu proto Markéta Borecká hledá pro použité oblečení další využití. Už tři roky Markéta organizuje sbírky oblečení ve firmách. Část odešle charitě a z nepoužitelných zbytků nechá vyrobit kousky, které okouzlují nápaditým designem a barevností. Jak tato myšlenka vznikla a co plánuje Markéta dál?

6.9.2016

Řádit s kapelou na pódiu je můj splněný sen

Praha /ROZHOVOR/ - Na kontě má přes 200 fotek se slavnými českými hudebníky. Ondra Bělohlávek koncerty a festivaly doslova žije. První koncert viděl ze sedačky svého vozíku už v sedmi letech. Dnes objíždí desítky koncertů ročně. Ze záliby vyfotit se s kapelou se stala vášeň, kterou Ondrovi nemohla překazit ani dětská mozková obrna.

3.9.2016

Vlasta Šilhanová: Na Letnou jsem jezdila dřevěnými pohyblivými schody

Praha - S manželem létala na větroních, v práci fotila zkameněliny. Vlasta Šilhanová zavzpomínala na válku i dobu po ní. Svůj první školní den neprožívala nijak slavnostně. Zato každá cesta na Letnou byla zážitek. Za kamarádkou ji totiž vyvezly dřevěné jezdící schody. Ty zde fungovaly devět let, do roku 1935.

2.9.2016

I na nádraží servírují vynikající kávu

Praha /FOTOGALERIE/ - Kde poprvé ochutnat výběrovou kávu? Co třeba na nádraží při čekání na vlak? Smíchovskému nádraží dlouho chyběl podnik s výběrovou kávou a Kafe Kolej tak mezeru vyplnilo. Nádraží Smíchov, odpolední pátá hodina. Lidé se vrací z práce, pro dnešek mají padla. Většina spěchá. Na autobus, na tramvaj, na metro, na vlak. Těší se domů. U Kafe Kolej se žádná fronta netvoří. Jen občas si někdo dopřeje odměnu za dnešní práci šálkem oblíbené kávy.

31.8.2016

Chci svět vína zjednodušit a přiblížit lidem

Praha /ROZHOVOR/ - K sommeliérství ho přivedly ženy a náhoda. Dnes Vladimíra Vaňka vína živí a ročně jich ochutná přes patnáct set. Někdy jsou dny, během kterých vyzkouší až stovku různých vín. Do nedávna se přitom živil prací v kanceláři a somelliérství bylo jen zálibou pro volný čas. Pak ho ale běžné degustace přestaly bavit a řekl si, že by mohl uspořádat lepší.

30.8.2016

Učíme děti jíst zdravě a šplhat po stromech

Praha /ROZHOVOR/ - Startuje nový školní rok a Janě s Evou začíná pořádný zápřah. Kromě provozu dvou školek se totiž věnují vaření zdravých obědů do školních jídelen. Se sestrami Janou Bocek Teichertovou a Evou Slanou jsme se sešly v útulné kavárně uprostřed Čelákovic. Ihned první informací mi vyrazily dech.

27.8.2016

Marie Merknerová: Lány obilí i řehtání koní. Dejvice jsem milovala

Praha /ROZHOVOR/ - Pražská pamětnice Marie Merknerová zavzpomínala na své dětství v Dejvicích i život za války. Výhled do polí a místo Kulaťáku dejvický potok. Takové byly Staré Dejvice, jak si je pamatuje Marie Merknerová.

26.8.2016

Coffee Imrvére je pestrá jako Žižkov

Praha /FOTOGALERIE/ - Správné prostory pro kavárnu hledali manželé Klenerovi tři roky. Nyní stejně dlouhou dobu prožívají svůj sen na Žižkově, přímo na Olšanském náměstí. A dalo by se říct, že jejich kavárna Imrvére je stejně rozmanitá jako Žižkov. 

25.8.2016

Život jim změnil autista Ángel. Oběma k lepšímu

Praha - Barbora a Michaela mají mnoho společného. Kromě záliby v práci s dětmi to je dobrovolnictví. Jejich cesty spojil autistický chlapec Ángel. Oběma změnil život. Blízko k dětem měly odjakživa, jejich životní kroky se ale odvíjely různými směry. Barbora Heváková se věnovala studiu, Michaela Dvořáková se potýkala s nenaplňující administrativní prací, dokud nezávisle na sobě neobjevily inzerát Ángelových rodičů. Obě uchvátila alternativní metoda Son Rise, v Česku doposud nepříliš rozšířená. Barbora na základě své práce dokonce získala ocenění, Michaelu dobrovolnická práce inspirovala k vytoužené změně zaměstnání. Navíc se díky dobrovolnictví spřátelily.

20.8.2016

Táhněte domů! Nechtěl jsem v Praze ruské tanky

Praha - Když se dozvěděl o sovětské okupaci, okamžitě vyrazil na Hrad. Marně protestoval. Pamětník Bedřich Cestr zavzpomínal nejen na srpen 1968.V mládí rád trampoval, dnes o svých vzpomínkách na vandrování píše básně.

17.8.2016

Veronika B. Milotová: Látkové plenky jsou v Praze módním trendem

Praha - Látková poradkyně Veronika B. Milotová pomáhá pražským rodičům, jak přejít na látkové plenky. Jsou ekologičtější a uleví peněžence. Kamarádky i rodina ji odrazovaly. Látkování je prý moc náročné. S manželem si však řekli, že to zkusí. Hlavně kvůli ekologii. Nechtěli neustále vyhazovat hromady odpadu.

16.8.2016

Jana Merunková: Pomáhá lidem z dětských domovů začít nový život

Praha - Od koučinku manažerů k výuce finanční gramotnosti v dětských domovech. Jana Merunková pomáhá mladým lidem po odchodu z dětského domova zvládnout start do nového života. Jak porozumět financím a správně s nimi zacházet v různých životních situacích. Nejen to učí Jana Merunková mladé lidi předtím, než opustí dětský domov.

13.8.2016

Květoslava Parýzková: Venku ležela mrtvá těla. Naše rodina nálety přežila

Praha - Nejhorší vzpomínky má na konec války, nejhezčí na svou maminku. Květoslava Parýzková vzpomínala na dětství v Brně i život v Praze. Do Prahy se přestěhovala v jednadvaceti letech. Nejprve ji soužil stesk. Chyběla jí velká rodina. Květoslava Parýzková pochází z osmi dětí. Pomáhat v domácnosti byla zvyklá odmala. Vedle starosti o své mladší sourozence zvládla práci a k tomu ještě večerní školu.

12.8.2016

Janek Wagner: První PC v Čechách? Kopie nebo pašované zboží

Praha - Stolní počítače slaví výročí. Před 35 lety společnost IBM uvedla na trh stroj, který znamenal revoluci. Počítač s označením IBM PC 5150 se stal nejrozšířenějším svého druhu a společnost IBM lídrem v počítačovém průmyslu. 

10.8.2016

Dagmar Vybíralová: Správné oblečení by mělo zdůraznit osobnost člověka

Praha /FOTOGALERIE/ - Za minulého režimu pracovala řadu let jako modelář v předním pražském oděvním salonu. Po revoluci, po různých šťastných i nešťastných zkušenostech, nakonec založila vlastní firmu. Impulzem k tomu byla nabídka na tvorbu firemního oděvu pro energetickou společnost.

9.8.2016

Josef Růžička: tajný hrdina, který za války zachraňoval Židy

Praha - O hrdinství svého dědečka Josefa Růžičky neměla Kateřina Ebelová dlouho tušení. Před válkou a během ní přitom tajně zachránil stovky židovských rodin. Dvojí smrt, vězení a perzekuce. Na pohnuté historii předků Kateřiny Ebelové se podepsali nejen nacisté, ale i komunisté. Bolestné události se v rodině příliš nepřipomínaly. 

6.8.2016

Vilém Matula: Vyšetřovali mě, jestli nejsem špion

Praha - Narodil se u hranic s Rakouskem, vyučil se strojním zámečníkem a nakonec se stal vojákem z povolání. Stačilo ale málo a z Viléma Matuly by byl kovář. Jako profesionální voják prošel všemi historicky důležitými událostmi od druhé světové války. Co mu nejvíce utkvělo v paměti a co ho v současnosti nejvíce těší?

5.8.2016

Posíláním pohledů vydělal téměř 200 tisíc na charitu

Praha - Peter Chalupianský se po čtyřech měsících vrátil ze studií v Jižní Koreji. Během té doby jeho projekt Kde je Peťa vydělal 186 tisíc na charitu. Studijní pobyt je pro mnoho mladých lidí zkušeností na celý život. Peter Chalupianský se rozhodl, že změní nejen život svůj, ale podpoří i ostatní. Vymyslel projekt Kde je Peťa.

3.8.2016

Světelné znečištění může vést i k rakovině

Praha - Se svým projektem Zachraňme TMU objíždí české školy. Dětem Pavla Hudcová vysvětluje, že příliš světla škodí zvířatům, rostlinám i lidem. Problematice světelného znečištění se mladá studentka pražského ČVUT věnuje už několik let. Letos za své aktivity získala ocenění Člověka v tísni. Situace v Praze je podle ní vážná.

30.7.2016

Pragulic objevují nově také Číňané

Praha - Její projekt se měl rozšířit i doVídně. Investor ale Pragulic okoukal a spustil bez ní. Zakladatelka Tereza Jurečková netruchlí. O služby bezdomovců stojí tisíce turistů i v Praze.

30.7.2016

Jiří Beneš: Živě si pamatuji bombardování Prahy. Všude byli mrtví

Praha - Od práce v pohostinství a psaní textů k písním se Jiří Beneš dostal až k povolání profesionálního vojáka. Ve vojenské službě setrval celých 40 let. Nejvíce mu ale v mysli utkvěly válečné události. Dětství prožil ve válečné Praze. Na jejím konci pak byl nasazen na budování zákopů na česko-polské hranici. Poválečná léta byla ve znamení psaní textů k jazzovým a swingovým písním. Těch Jiří Beneš vytvořil na 200.

28.7.2016

Oldřich Vacek: Do pěti let chceme postavit nový hlavní vstup do zahrady

Praha - Staronovým ředitelem trojské botanické zahrady se Oldřich Vacek stal teprve 1. června, už nyní ale nahlas hovoří o smělých plánech na dostavbu celého areálu. Do pěti let chce především realizovat nový hlavní vstup ve směru z Bohnic.

27.7.2016

Docentka Petra Tesařová: Léčba žen s rakovinou prsu vyžaduje komplexní přístup

Praha /ROZHOVOR/ - Docentka Petra Tesařová z Všeobecné fakultní nemocnice se celý svůj profesní život věnuje léčbě onkologických onemocnění. I když si denně uvědomuje limity lékařských možností, optimismem ji naplňuje obrovský rozvoj oboru, který umožňuje vyléčit i dříve beznadějné případy.

27.7.2016

Historička: Usedlosti se zkrášlují, chátrají a některé i zanikají

Praha /ROZHOVOR/ - Historička Barbora Lašťovková pracuje v archivu hlavního města. Před nedávnem jí vyšlo třetí vydání knihy zaměřené na mapování pražských historických usedlostí. Ve svém bádání se věnuje těm, které ještě stojí, i objektům dávno zaniklým.

26.7.2016

Komiksem se v Česku živit nedá

Praha - Za svou komiksovou knihu Děsivé radosti získal řadu ocenění. Dnes ilustrátor Michal Suchánek hodnotí mladé talenty. V Česku jich prý máme dost. Aby mohl dodělat svou knihu, dal výpověď v práci. A vyplatilo se. Děsivé radosti loni sklízely úspěch v Česku, v současnosti se připravují překlady do dalších jazyků.

23.7.2016

Zdeněk Vilímek: Obsluhoval jsem Jana Wericha i Yvese Montanda

Praha - Celý život se živil jako číšník, a to v nejlepších pražských hotelích. Zdeněk Vilímek zde obsluhoval slavné české i zahraniční osobnosti.Nejvíce trpěl na vojně, zbytek života si podle svých slov užíval na plno. Na své řemeslo nedá dopustit. V rozhovoru se s námi podělil o zábavné historky z placu i vzpomínky na slavné osobnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení