VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběh Pražana

14.10.2016

Václav Blahunek: Bezchybnost u nás není vidina, ale úkol

Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Pod taktovkou a vedením Václava Blahunka je přesně 61 špičkových hráčů, díky nimž se prý někdy musí učit trpělivosti.

13.10.2016

Země na talíři upozorní na plýtvání jídlem či zábory půdy

Praha /FOTOGALERIE/ - Ve čtvrtek vypukne v kině Bio Oko šestý ročník filmového festivalu Země na talíři. Servírovat se budou nejenom filmy, ale i debaty. To, co jíme, ovlivňuje nejenom nás. Na našem talíři se ocitá celý svět. Na problémy spojené s produkcí a spotřebou jídla v Praze dlouhodobě upozorňuje festival Země na talíři. Jak by měla vypadat zodpovědná spotřeba a jaký program si letos tvůrci připravili, jsme se zeptali organizátorky Báry Kebové.

8.10.2016

Václav Cais: Byla to láska na první pohled, říká po 60 letech

Praha /ROZHOVOR/ - Se svou ženou letos oslavili diamantovou svatbu, tedy 60. výročí. Brali se přitom hned po dvou měsících vztahu. A Václav Cais nelituje. Svatba u pražského Jezulátka byla nejhezčím okamžikem jeho života. „S manželkou jsme jedno tělo, jedna duše," říká.

7.10.2016

Jaroslav Sojka: Hodiny v katedrále symbolizují království i republiku

Praha /FOTOGALERIE/ - Před nedávnem prošly zásadní opravou za jeden a půl milionu korun. Jaká je jejich historie a jak přesně fungují? Každý, kdo se někdy procházel po III. nádvoří Pražského hradu, zůstal alespoň chvíli uhranutý perfektní siluetou nejvýznamnějšího českého katolického kostela, který se zde tyčí již čtyři století. Dominantou Hradu ovšem není jen samotný chrám, ale i obří ciferníky hodin, které zdobí jižní velikou věž katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha.

6.10.2016

Zdeněk Lukeš: Havel chtěl v zahradách Hradu i domov pro seniory

Praha /FOTOGALERIE/ - Pražský hrad by měl bez Václava Havla jinou tvář. Nejen na společnou práci kolem Hradu zavzpomínal architekt Zdeněk Lukeš. Po revoluci byli blízkými spolupracovníky. Dohromady je svedla architektura. Procházkami po rozsáhlém hradním areálu trávili dlouhé hodiny a vymýšleli, co zlepšit.

4.10.2016

Jednou rozsvítíme Muzeum a třeba i Pražský hrad

Praha - Už počtvrté se tento říjen zahalí Praha do světelných instalací umělců z celého světa. Na co se mohou Pražané těšit, přiblížil zakladatel Signal festivalu Martin Pošta.

1.10.2016

Jaroslava Králová: Život v cizině byl pěkný, ale Praha je Praha

Praha /FOTOGALERIE/ - Osm let prožila Jaroslava Králová v zahraničí jako sekretářka. Ďáblice ale vždycky zůstaly jejím domovem, protože Praha je jedinečná. 

30.9.2016

V kavárně Ema na Florenci melou baristé tu nejlepší kávu

Praha /FOTOGRALERIE/ - Ema mele maso. Tato věta ze školního slabikáře inspirovala před třemi lety Kamila Skrbka k pojmenování espresso baru na Florenci. Uvnitř to nápadně typickými dřevěnými židličkami a vystavenými slabikáři připomíná školní třídu. Ovšem tady kafe rozhodně nedělají žádní školáci, ale opravdoví mistři v oboru. Cen už nasbírali zdejší baristé tolik, že se Ema právem řadí k těm nelepším kavárnám, které Praha má.

27.9.2016

Vlaďka Vojtíšková: Odsunem Němců jsme se hodně ochudili

Praha - Zájem o sudetské Němce Vlaďku Vojtíškovou přivedl k nápadu vytvořit projekt. Na podzim se chystá odsunuté pozvat do Prahy. Smíření 2016, tak se bude jmenovat listopadová akce v Praze, na níž budou pozváni Němci odsunutí po druhé světové válce. Čeká je koncert, panelová diskuze i výstava, která odvypráví jejich příběhy.

24.9.2016

Marta Červenková: Poznala jsem způsoby i povahy herců

Praha /FOTOGALERIE/ - Většinu života zasvětila Marta Červenková dvěma oblastem: účetnictví a volejbalu. A ani jedna ji nikdy nepřestala bavit. Díky volejbalu si udělala řadu přátel, práce v účetnictví ji zase dostala do blízkosti karlovarského filmového festivalu.

23.9.2016

Z naší kavárny musí hosté a herci odcházet s dobrou náladou

Praha /FOTOGALERIE/ - Divadelní kavárny byly vždy místem, kde se lidé mohli setkávat se svými oblíbenými herci. V kavárně Studio DVA na Václavském náměstí platí, že k setkávání navíc patří kvalitně připravená káva a dobré jídlo.

21.9.2016

Ondřej Frunc pomáhá zachraňovat tradiční česká jablka.Výrobou cideru

Praha - Moravské jaderničky, české panenské či renety. Proti jejich mizení bojuje Ondřej Frunc, ciderem. Původní česká jablka z trhu rychle mizí. Nahrazují je moderní druhy, které sice dobře vypadají a dlouho vydrží, ale o to víc ztrácí na chuti. 

21.9.2016

Božena Vacíková: Jsem babička jednadvacátého století

Praha - Hrůzy války prožila v motolské nemocnici a dnes ji v 88 letech nejvíc baví její nový notebook. Božena Vacíková jde s dobou.

21.9.2016

Oživíme Purkyněho vynálezy i slavnou Laternu magiku

Praha /FOTOGALERIE/ - Český film stále nemá své muzeum. Změnit to chtějí studenti filmové vědy. A tak připravují už druhou výstavu.

16.9.2016

V Kofárně se dobře klábosí s baristy

Praha /FOTOGALERIE/ - Jaroslav a Petr si založením Kofárny na Malé Straně splnili svůj sen. Od jejího otevření neuplynul ani rok a už je oblíbeným cílem mnoha kofeinistů. Její kouzlo ale netkví jen v šálku kávy.

14.9.2016

Petr Novák: Cestování? Lidem přináší čirou radost a štěstí

Praha /FOTOGALERIE/ - Na cestách tráví minimálně tři měsíce v kuse. Petr Novák představuje pomalé cestování. Po pěti měsících v zahraničí se vrátil domů, aby na začátku října mohl zájemcům představit své zkušenosti z pomalého cestování.

13.9.2016

Chybí prevence. Nejdřív se musí stát nehoda, aby se něco změnilo

Praha - Organizace Pražské matky bojuje už deset let za bezpečnější cesty dětí do škol. Za tu dobu se jim podařilo prosadit přes 80 opatření. Co by mělo udělat město pro vyšší bezpečí 
a co mohou zlepšit sami rodiče, odpovídala Blanka Klimešová.

10.9.2016

Jarmila Sýkorová: Velká čínská zeď ve mně zanechala dojem na celý život

Praha - Nejenom ne své cestování a nejhezčí životní chvíli, ale i pochmurná léta války, zavzpomínala Jarmila Sýkorová. Dětství prožila kousek za Prahou a na konci války málem přišla o svou sestru. Mnohem později pak se svým manželem cestovala po světě. Jak na to všechno dnes vzpomíná? 

9.9.2016

Jiří Mahr: Na periferii se s kávou experimentuje

Praha /FOTOGALERIE/ - Do centra celkem daleko, ale celá řada skvělých a chutných specialit doslova na dosah. To je podnik „kavárenský pokojík". Objednat si v Caffee Room espresso zní jaksi fádně, když tu má člověk na výběr z tolika různých druhů káv. Dvojité cortado, cold brew, flat white patří k těm ze stálé nabídky. Ovšem majitel této kavárny a navrátilec z Londýna Jiří Mahr nejraději plní přání těm, jenž mají jednoduše chuť na dobrou kávu a jsou ochotni zkusit také něco nového.

8.9.2016

Alžběta Dvořáková: Mé šperky mění tvar s každým dotekem

Praha /FOTOGALERIE/ - Čerstvá absolventka UMPRUM Alžběta Dvořáková sklízí ocenění u nás i ve světě. Naposledy její šperky nadchly galeristy v Holandsku. Ateliér hraček vyměnila za šperkařství a udělala dobře. Její poslední kolekci, kterou připravovala jako závěrečnou práci na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, minulý týden ocenili v holandské galerii Marzee.

7.9.2016

Starému oblečení dává druhou šanci a nový šmrnc

Praha /ROZHOVOR/ - Nemá ráda plýtvání věcmi. V rámci svého projektu proto Markéta Borecká hledá pro použité oblečení další využití. Už tři roky Markéta organizuje sbírky oblečení ve firmách. Část odešle charitě a z nepoužitelných zbytků nechá vyrobit kousky, které okouzlují nápaditým designem a barevností. Jak tato myšlenka vznikla a co plánuje Markéta dál?

6.9.2016

Řádit s kapelou na pódiu je můj splněný sen

Praha /ROZHOVOR/ - Na kontě má přes 200 fotek se slavnými českými hudebníky. Ondra Bělohlávek koncerty a festivaly doslova žije. První koncert viděl ze sedačky svého vozíku už v sedmi letech. Dnes objíždí desítky koncertů ročně. Ze záliby vyfotit se s kapelou se stala vášeň, kterou Ondrovi nemohla překazit ani dětská mozková obrna.

3.9.2016

Vlasta Šilhanová: Na Letnou jsem jezdila dřevěnými pohyblivými schody

Praha - S manželem létala na větroních, v práci fotila zkameněliny. Vlasta Šilhanová zavzpomínala na válku i dobu po ní. Svůj první školní den neprožívala nijak slavnostně. Zato každá cesta na Letnou byla zážitek. Za kamarádkou ji totiž vyvezly dřevěné jezdící schody. Ty zde fungovaly devět let, do roku 1935.

2.9.2016

I na nádraží servírují vynikající kávu

Praha /FOTOGALERIE/ - Kde poprvé ochutnat výběrovou kávu? Co třeba na nádraží při čekání na vlak? Smíchovskému nádraží dlouho chyběl podnik s výběrovou kávou a Kafe Kolej tak mezeru vyplnilo. Nádraží Smíchov, odpolední pátá hodina. Lidé se vrací z práce, pro dnešek mají padla. Většina spěchá. Na autobus, na tramvaj, na metro, na vlak. Těší se domů. U Kafe Kolej se žádná fronta netvoří. Jen občas si někdo dopřeje odměnu za dnešní práci šálkem oblíbené kávy.

31.8.2016

Chci svět vína zjednodušit a přiblížit lidem

Praha /ROZHOVOR/ - K sommeliérství ho přivedly ženy a náhoda. Dnes Vladimíra Vaňka vína živí a ročně jich ochutná přes patnáct set. Někdy jsou dny, během kterých vyzkouší až stovku různých vín. Do nedávna se přitom živil prací v kanceláři a somelliérství bylo jen zálibou pro volný čas. Pak ho ale běžné degustace přestaly bavit a řekl si, že by mohl uspořádat lepší.

30.8.2016

Učíme děti jíst zdravě a šplhat po stromech

Praha /ROZHOVOR/ - Startuje nový školní rok a Janě s Evou začíná pořádný zápřah. Kromě provozu dvou školek se totiž věnují vaření zdravých obědů do školních jídelen. Se sestrami Janou Bocek Teichertovou a Evou Slanou jsme se sešly v útulné kavárně uprostřed Čelákovic. Ihned první informací mi vyrazily dech.

27.8.2016

Marie Merknerová: Lány obilí i řehtání koní. Dejvice jsem milovala

Praha /ROZHOVOR/ - Pražská pamětnice Marie Merknerová zavzpomínala na své dětství v Dejvicích i život za války. Výhled do polí a místo Kulaťáku dejvický potok. Takové byly Staré Dejvice, jak si je pamatuje Marie Merknerová.

26.8.2016

Coffee Imrvére je pestrá jako Žižkov

Praha /FOTOGALERIE/ - Správné prostory pro kavárnu hledali manželé Klenerovi tři roky. Nyní stejně dlouhou dobu prožívají svůj sen na Žižkově, přímo na Olšanském náměstí. A dalo by se říct, že jejich kavárna Imrvére je stejně rozmanitá jako Žižkov. 

25.8.2016

Život jim změnil autista Ángel. Oběma k lepšímu

Praha - Barbora a Michaela mají mnoho společného. Kromě záliby v práci s dětmi to je dobrovolnictví. Jejich cesty spojil autistický chlapec Ángel. Oběma změnil život. Blízko k dětem měly odjakživa, jejich životní kroky se ale odvíjely různými směry. Barbora Heváková se věnovala studiu, Michaela Dvořáková se potýkala s nenaplňující administrativní prací, dokud nezávisle na sobě neobjevily inzerát Ángelových rodičů. Obě uchvátila alternativní metoda Son Rise, v Česku doposud nepříliš rozšířená. Barbora na základě své práce dokonce získala ocenění, Michaelu dobrovolnická práce inspirovala k vytoužené změně zaměstnání. Navíc se díky dobrovolnictví spřátelily.

20.8.2016

Táhněte domů! Nechtěl jsem v Praze ruské tanky

Praha - Když se dozvěděl o sovětské okupaci, okamžitě vyrazil na Hrad. Marně protestoval. Pamětník Bedřich Cestr zavzpomínal nejen na srpen 1968.V mládí rád trampoval, dnes o svých vzpomínkách na vandrování píše básně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies