VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběh Pražana

26.11.2016

František Kolman: V sedmnácti letech jsem musel narukovat do wehrmachtu

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Jako syn Němce musel bojovat za druhé světové války na německé straně. Konec války prožil František Kolman v americkém zajetí.

22.11.2016

Jiří Seyček: Čelil jedovatým hadům i africkému náčelníkovi

Praha /FOTOGALERIE/ - Žil v Ghaně i v Iráku. Dobrodružství Jiřího Seyčka doprovázela celý život. Čtyři roky pracoval v africké Ghaně, kde dojednával stavbu přehrad. V Bagdádu se zase ocitl pod náletem. Osud mu připravil rozličná dobrodružství. Ta africká sepsal v knize Čech šéfem afrického náčelníka.

18.11.2016

Miroslav Stibr: Havel k nám Na zábradlí tajně utíkal z Hradu na dvojku vína

Praha - Divadlo Na zábradlí prochází obrovskou proměnou. V říjnu se herci v důsledku rekonstrukce ocitli bez svého zázemí. „Teď je z nás takové zájezdové divadlo," směje se Miroslav Stibr, jevištní mistr, který Na zábradlí prožil pětatřicet let.

12.11.2016

Věra Caisová: Sametovou revoluci jsem si užila

Revolucí ve svém životě prožila několik. Největším zážitkem však byl pro Věru Caisovou konec druhé světové války.

11.11.2016

Mikuláš Kroupa: Každý zažíváme své vlastní Mnichovy

Praha /ROZHOVOR/ - V pátek 11. listopadu v 11 hodin si lidé po celém světě připínají na klopu květ vlčího máku. Symbolicky tím vyjadřují úctu k válečným veteránům.

9.11.2016

Václav Knop: Na zkoušce volal František Filipovský, že domovník z Kampy je tu

Praha - Pochází ze tří bratrů. Rodiče byli učitelé, a když přišli domů z práce, měli prý dětí ze školy dost, tak jim řekli, ať se vychovávají sami. Tento mustr herec Václav Knop dodnes napodobuje. Vychovávat se totiž musí příkladem. Je narozený ve znamení vah a k životu potřebuje harmonii a klid. Po revoluci se velmi intenzivně věnoval dabingu. Svůj hlas propůjčil především majorovi Frankovi v populárním seriálu Mash.

5.11.2016

Dufek: Česká věda světu přispívá nemalým dílem

Praha - Vladimír Dufek je jedním ze zakladatelů nanometrie u nás. Tento vědecký obor dal světu tisícovky nových léků.

4.11.2016

Život s nemocí: upír mi neustále pije krev

Praha /FOTOGALERIE/ - Do šesti let žila naprosto bezstarostně. Od letošního jara ale u sebe musí mít neustále řadu pomocníků. Jednomu z nich říká upír, saje totiž krev. Hlavně ale si s jeho pomocí může kontrolovat hladinu cukru v krvi.

29.10.2016

Ivan Holík: Jsem šťastný, že můžeme žít podle svého přesvědčení

Praha /FOTOGALERIE/ - Dětství Ivana Holíka bylo plné her. Nejprve žil na Valašsku, poté na Českomoravské Vysočině. Když mu bylo deset let, přestěhovali se s rodinou do Prahy. A ta mu učarovala. Jako součát disentu prožíval rok 1968 i sametovou revoluci. Jak vzpomíná na válečné události a co je podle něj nejdůležitější pro člověka dnes?

26.10.2016

Aneta Lehnerová: Malostranský hřbitov má auru

Praha - Záchrana Malostranského hřbitova dobíjí zdravotní sestře a milovnici Mozarta baterky. Přestože díky svému předsednictví ve spolku nemá Aneta Lehnerová téměř žádný volný čas, ničeho nelituje. Naopak za vším si stojí.

22.10.2016

Pořád jsme čekali, až zaklepou. Byl to strašný strach

Praha - Věra Pavlíčková byla za války totálně nasazená, pomáhala vyrábět letadla. Nakonec si prodloužila nemocenskou a už se do práce nevrátila. 

21.10.2016

Odešla ze světa luxusu. Teď pomáhá dětem

Praha - Život jí převrátil syn, který se narodil s Downovým syndromem. Erika Vosáhlová se vzdala prodeje luxusního zboží a zaměřila se na znevýhodněné děti.

20.10.2016

Jiří Kostelecký: Pravdu o Ďáblově bibli nikdo nezná

Praha - Spisovatel Jiří Kostelecký se zabývá tématy, kterým se ostatní tolik nevěnují. Před devíti lety napsal ve spolupráci se Stanislavem Bártlem publikaci o největší knize světa, známé v Čechách jako Ďáblova bible.

15.10.2016

Věra Kuhnová: Nejlépe se mi žilo na Hanspaulce

Praha / ROZHOVOR, FOTOGALERIE/- Postupně bydlela na sedmi různých místech Prahy. Věra Kuhnová zde prožila válečná léta i všechny velké události minulého století. Sama ale vždy tíhla spíše ke sportu. Kde se jí v Praze nejvíce líbilo a co jí nejvíce těší dnes?

14.10.2016

Václav Blahunek: Bezchybnost u nás není vidina, ale úkol

Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Pod taktovkou a vedením Václava Blahunka je přesně 61 špičkových hráčů, díky nimž se prý někdy musí učit trpělivosti.

13.10.2016

Země na talíři upozorní na plýtvání jídlem či zábory půdy

Praha /FOTOGALERIE/ - Ve čtvrtek vypukne v kině Bio Oko šestý ročník filmového festivalu Země na talíři. Servírovat se budou nejenom filmy, ale i debaty. To, co jíme, ovlivňuje nejenom nás. Na našem talíři se ocitá celý svět. Na problémy spojené s produkcí a spotřebou jídla v Praze dlouhodobě upozorňuje festival Země na talíři. Jak by měla vypadat zodpovědná spotřeba a jaký program si letos tvůrci připravili, jsme se zeptali organizátorky Báry Kebové.

8.10.2016

Václav Cais: Byla to láska na první pohled, říká po 60 letech

Praha /ROZHOVOR/ - Se svou ženou letos oslavili diamantovou svatbu, tedy 60. výročí. Brali se přitom hned po dvou měsících vztahu. A Václav Cais nelituje. Svatba u pražského Jezulátka byla nejhezčím okamžikem jeho života. „S manželkou jsme jedno tělo, jedna duše," říká.

7.10.2016

Jaroslav Sojka: Hodiny v katedrále symbolizují království i republiku

Praha /FOTOGALERIE/ - Před nedávnem prošly zásadní opravou za jeden a půl milionu korun. Jaká je jejich historie a jak přesně fungují? Každý, kdo se někdy procházel po III. nádvoří Pražského hradu, zůstal alespoň chvíli uhranutý perfektní siluetou nejvýznamnějšího českého katolického kostela, který se zde tyčí již čtyři století. Dominantou Hradu ovšem není jen samotný chrám, ale i obří ciferníky hodin, které zdobí jižní velikou věž katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha.

6.10.2016

Zdeněk Lukeš: Havel chtěl v zahradách Hradu i domov pro seniory

Praha /FOTOGALERIE/ - Pražský hrad by měl bez Václava Havla jinou tvář. Nejen na společnou práci kolem Hradu zavzpomínal architekt Zdeněk Lukeš. Po revoluci byli blízkými spolupracovníky. Dohromady je svedla architektura. Procházkami po rozsáhlém hradním areálu trávili dlouhé hodiny a vymýšleli, co zlepšit.

4.10.2016

Jednou rozsvítíme Muzeum a třeba i Pražský hrad

Praha - Už počtvrté se tento říjen zahalí Praha do světelných instalací umělců z celého světa. Na co se mohou Pražané těšit, přiblížil zakladatel Signal festivalu Martin Pošta.

1.10.2016

Jaroslava Králová: Život v cizině byl pěkný, ale Praha je Praha

Praha /FOTOGALERIE/ - Osm let prožila Jaroslava Králová v zahraničí jako sekretářka. Ďáblice ale vždycky zůstaly jejím domovem, protože Praha je jedinečná. 

30.9.2016

V kavárně Ema na Florenci melou baristé tu nejlepší kávu

Praha /FOTOGRALERIE/ - Ema mele maso. Tato věta ze školního slabikáře inspirovala před třemi lety Kamila Skrbka k pojmenování espresso baru na Florenci. Uvnitř to nápadně typickými dřevěnými židličkami a vystavenými slabikáři připomíná školní třídu. Ovšem tady kafe rozhodně nedělají žádní školáci, ale opravdoví mistři v oboru. Cen už nasbírali zdejší baristé tolik, že se Ema právem řadí k těm nelepším kavárnám, které Praha má.

27.9.2016

Vlaďka Vojtíšková: Odsunem Němců jsme se hodně ochudili

Praha - Zájem o sudetské Němce Vlaďku Vojtíškovou přivedl k nápadu vytvořit projekt. Na podzim se chystá odsunuté pozvat do Prahy. Smíření 2016, tak se bude jmenovat listopadová akce v Praze, na níž budou pozváni Němci odsunutí po druhé světové válce. Čeká je koncert, panelová diskuze i výstava, která odvypráví jejich příběhy.

24.9.2016

Marta Červenková: Poznala jsem způsoby i povahy herců

Praha /FOTOGALERIE/ - Většinu života zasvětila Marta Červenková dvěma oblastem: účetnictví a volejbalu. A ani jedna ji nikdy nepřestala bavit. Díky volejbalu si udělala řadu přátel, práce v účetnictví ji zase dostala do blízkosti karlovarského filmového festivalu.

23.9.2016

Z naší kavárny musí hosté a herci odcházet s dobrou náladou

Praha /FOTOGALERIE/ - Divadelní kavárny byly vždy místem, kde se lidé mohli setkávat se svými oblíbenými herci. V kavárně Studio DVA na Václavském náměstí platí, že k setkávání navíc patří kvalitně připravená káva a dobré jídlo.

21.9.2016

Ondřej Frunc pomáhá zachraňovat tradiční česká jablka.Výrobou cideru

Praha - Moravské jaderničky, české panenské či renety. Proti jejich mizení bojuje Ondřej Frunc, ciderem. Původní česká jablka z trhu rychle mizí. Nahrazují je moderní druhy, které sice dobře vypadají a dlouho vydrží, ale o to víc ztrácí na chuti. 

21.9.2016

Božena Vacíková: Jsem babička jednadvacátého století

Praha - Hrůzy války prožila v motolské nemocnici a dnes ji v 88 letech nejvíc baví její nový notebook. Božena Vacíková jde s dobou.

21.9.2016

Oživíme Purkyněho vynálezy i slavnou Laternu magiku

Praha /FOTOGALERIE/ - Český film stále nemá své muzeum. Změnit to chtějí studenti filmové vědy. A tak připravují už druhou výstavu.

16.9.2016

V Kofárně se dobře klábosí s baristy

Praha /FOTOGALERIE/ - Jaroslav a Petr si založením Kofárny na Malé Straně splnili svůj sen. Od jejího otevření neuplynul ani rok a už je oblíbeným cílem mnoha kofeinistů. Její kouzlo ale netkví jen v šálku kávy.

14.9.2016

Petr Novák: Cestování? Lidem přináší čirou radost a štěstí

Praha /FOTOGALERIE/ - Na cestách tráví minimálně tři měsíce v kuse. Petr Novák představuje pomalé cestování. Po pěti měsících v zahraničí se vrátil domů, aby na začátku října mohl zájemcům představit své zkušenosti z pomalého cestování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení