VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběh Pražana

18.2.2017

Lucie Sapoušková: Ušili jí operaci na míru. Díky ní může žít

Praha - Drobná jednatřicetiletá Lucie Sapoušková působí na první pohled jako šťastně vdaná mladá dáma. Jen málokdo by odhadoval, že polovinu dosavadního života strávila v nemocničním prostředí.

18.2.2017

Anna Rousková: Viděla, jak na Emauzy začaly padat bomby

Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/- Anna Rousková je rozená Pražačka. Třicet let strávila jako sboristka v Národním divadle a podle jejích slov si tu nikdo žádné servítky nebral. Ať už byl u moci kdokoli. Přesto léta plná bojů a nečekaných zvratů přinesla i jí do cesty nejrůznější překážky.

14.2.2017

Dana Steinová: Lidé by se měli vzdělávat i padesát let po maturitě

Praha /ROZHOVOR/ - Senioři se v Centru celoživotního vzdělávání nejen učí. Mnozí tu naleznou také nový životní program, přátele nebo v sobě objeví jiný potenciál.

11.2.2017

„Maminka klidně řekla, že bude válka, a odešla,“ říká pamětnice

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Věru Truhlářovou nechala kvůli válce její maminka ve třinácti měsících na Moravě u babičky. Vesnice poblíž Nového Města nad Metují se tak stala jejím domovem na dalších sedm let.

4.2.2017

Věra Kavinová: Pořád jsem se bála, že na nás spadne bomba

Praha /FOTOGALERIE/ - Maminka poslala Věru Kavinovou v roce 1939 do Hradce Králové k babičce. Jako by tušila, že přijde válka.

2.2.2017

Příběh pražské seniorky Marie Durasové: Nešetřím, protože žiji z emocí a zážitků

Praha - Marie Durasová má energii na rozdávání. Přestože jí bude příští rok osmdesát let, poslední narozeniny slavila před deseti lety. Bere to prý jen po desítkách, protože se rozhodně na svůj věk necítí, takže si ho zbytečně nepřipomíná. Do penze šla sice už v šestapadesáti, dál však aktivně pracovala až do svých sedmdesáti let.

28.1.2017

Miloslava Kovaříková: Spolužačku odvezli Němci, nikdy už jsem ji neviděla

Praha /FOTOGALERIE/ - Na zlomové roky posledních sto let vzpomíná Miloslava Kovaříková v celku podobně. Snažila se zkrátka žít po svém.

27.1.2017

Jana Šplíchalová: Někteří pamětníci dokázali mluvit o holocaustu až s vnoučaty

Praha /ROZHOVOR/ - I v dnešní době se objevují nové příběhy a fakta týkající se hrůz holocaustu. S kurátorkou Židovského muzea Janou Šplíchalovou jsme si připomněli například méně známé transporty Židů do Pobaltí.

26.1.2017

Konec roku budou letos Číňané slavit 27. ledna. Tradicí je setkání s rodinou

Praha /ROZHOVOR/ - Čínský nový rok představuje pro obyvatele Číny nejvýznamnější svátek. Oslavy příchodu nového roku, takzvané Svátky jara, mají tisíciletou historii a tradice, které se s nimi pojí, se dědí po generace. Ředitel Čínské mezinárodní školy v Praze Dai Bo přibližuje, jak oslavy vypadají a jaké možnosti nabízí v souvislosti s tímto svátkem Praha.

21.1.2017

Pavel Koupal: Za komunistů si lidé odvykli myslet, řídila je strana

Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Narodil se uprostřed války a už jako čtyřletý se pokoušel přeštípnout německý telefonní kabel. Odboj měl v krvi od malička. Pavel Koupal prožil dětství v Roztokách u Prahy. Jeho dětské osudy formoval zejména otec a dědeček, oba byli velkými osobnostmi. V jeho paměti tak zanechali nesmazatelnou stopu.

18.1.2017

Vladimír Just: Mladí lidé o Palachovi nevědí

Praha /ROZHOVOR/ - V době sebeupálení Jana Palacha bylo Vladimíru Justovi 22 let. Oba navštěvovali filozofickou fakultu. Neznali se, přesto ho smrt Palacha mocně zasáhla, stejně jako tisíce dalších lidí. „Byla to facka, která přišla nenadále," říká známý teatrolog a profesor.

14.1.2017

Za války jsme schovávali Američany. Dostávali jsme od nich čokoládu

Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Její otec byl statkář v jižních Čechách. Komunisté rodině Drahomíry Vacíkové stavení zabavili. A tak se později přestěhovala do Prahy.

9.1.2017

Oldřich Šlejmar: Z ruských vojáků jsme měli legraci

Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - V 68. roce odešel na vojnu. Oldřich Šlejmar ruským vojákům občas dělal naschvály. Po revoluci se poznal i s Václavem Havlem.

4.1.2017

Katarína Halušková statečně bojuje proti nepřízni osudu

Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Kataríně Haluškové osud příliš nepřál. Rozvedla se, její synové se potýkají s drogami. Navíc se sama stará o svého vnuka. Nyní se ale blýská na lepší časy.

31.12.2016

Marie Poncarová: Diktovali nám, že vše, co přinesl minulý režim, bylo špatné

Praha /FOTOGALERIE/ - Marie Šebestová Poncarová se narodila v roce 1938. Celý život pracovala jako zdravotní sestra. Když končila válka, vzal ji tatínek na procházku Prahou a kladl jí na srdce, aby si tu hrůzu, co vidí, dobře zapamatovala.

17.12.2016

Jaroslav Skřivánek: Měl jsem štěstí, potkával jsem dobré lidi

Praha /FOTOGALERIE/ - Žil v Kanadě i v Indii. Nejvíce ale vzpomíná na boj o Český rozhlas, kterého se jako mladík účastnil. Jaroslav Skřivánek zasvětil svůj život vědě.

16.12.2016

Michaela Chovancová dává dětem z dětských domovů šanci na lepší život

Praha - I mladí lidé z „děcáků" mohou mít krásné Vánoce. Přání se jim plní i díky Michaele Chovancové a její neziskovce.

13.12.2016

Daisy Mrázková: Knížky jsem začala psát kvůli našim dětem

Praha - To se vám píší a ilustrují knížky pro děti, když vám rodiče dali jméno Sedmikráska (angl. Daisy). Známá spisovatelka a malířka Daisy Mrázková (93) z Prahy dostala do vínku od anglické maminky a českého tatínka kromě poetického jména i řadu hřiven, které díky trpělivosti a citu proměnila v napsání a ilustrování knížek pro děti a jejich rodiče.

10.12.2016

Miroslav Šubert: Ve 40. letech odjel do Anglie. To mu změnilo život

Praha  /ROZHOVOR/ - Procestoval téměř celý svět. Přednášel ve Finsku, Japonsku i v Anglii. Miroslav Šubert patří k největším odborníkům na dopravní právo u nás.

8.12.2016

Stanislava Vodičková: Kardinál Beran je svatým už teď

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Pronásledovali ho jak nacisté, tak komunisté. Jediný Čech, který je pohřben ve svatopetrské bazilice v Římě, slaví výročí.

6.12.2016

Samira Sibai: Náš největší společný nepřítel je nenávist a strach

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Čecho-syřanka Samira Sibai zná dobře oba světy. Český i syrský. Ohroženě se ale momentálně cítí v obou.

3.12.2016

Květa Špalková: Dostaly jsme vynadáno. Učitelky se nesměly vdávat

Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Nemohla studovat, kde chtěla. Přesto si splnila sen a stala se učitelkou. Celou svou profesní kariéru zasvětila Květa Špalková učitelství. Ačkoliv zažila i krušné chvíle, vždy ji práce s dětmi naplňovala. Jaké jsou pražské děti a jak se jí učilo za socialismu?

2.12.2016

Násilí nepochází z náboženství, ale z člověka

Při sčítání lidu v roce 1921 se k náboženskému vyznání hlásilo téměř 93 procent Čechů. Loni už to byl pouze každý pátý. Mnozí lidé dnes ani netuší, jak se jmenuje současný papež. Rádi o sobě říkáme, že jsme ateisté. Hlubší vhled do náboženského života své země nemáme a ani o něj nestojíme. A to může být nebezpečné. „Na tuto nevědomost čekají samozvaní náboženští vůdci, teroristé, ale i populističtí politici," říká religionista Zdeněk Vojtíšek.

29.11.2016

Jan Macků: Ve dne učí. Přes noc se mění v metalistu

Praha - Sedává za školní katedrou. Přednáší, zkouší a zabývá se vědou. Stejné množství času ale Jan Macků věnuje i své druhé vášni, metalu.

26.11.2016

František Kolman: V sedmnácti letech jsem musel narukovat do wehrmachtu

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Jako syn Němce musel bojovat za druhé světové války na německé straně. Konec války prožil František Kolman v americkém zajetí.

22.11.2016

Jiří Seyček: Čelil jedovatým hadům i africkému náčelníkovi

Praha /FOTOGALERIE/ - Žil v Ghaně i v Iráku. Dobrodružství Jiřího Seyčka doprovázela celý život. Čtyři roky pracoval v africké Ghaně, kde dojednával stavbu přehrad. V Bagdádu se zase ocitl pod náletem. Osud mu připravil rozličná dobrodružství. Ta africká sepsal v knize Čech šéfem afrického náčelníka.

18.11.2016

Miroslav Stibr: Havel k nám Na zábradlí tajně utíkal z Hradu na dvojku vína

Praha - Divadlo Na zábradlí prochází obrovskou proměnou. V říjnu se herci v důsledku rekonstrukce ocitli bez svého zázemí. „Teď je z nás takové zájezdové divadlo," směje se Miroslav Stibr, jevištní mistr, který Na zábradlí prožil pětatřicet let.

12.11.2016

Věra Caisová: Sametovou revoluci jsem si užila

Revolucí ve svém životě prožila několik. Největším zážitkem však byl pro Věru Caisovou konec druhé světové války.

11.11.2016

Mikuláš Kroupa: Každý zažíváme své vlastní Mnichovy

Praha /ROZHOVOR/ - V pátek 11. listopadu v 11 hodin si lidé po celém světě připínají na klopu květ vlčího máku. Symbolicky tím vyjadřují úctu k válečným veteránům.

9.11.2016

Václav Knop: Na zkoušce volal František Filipovský, že domovník z Kampy je tu

Praha - Pochází ze tří bratrů. Rodiče byli učitelé, a když přišli domů z práce, měli prý dětí ze školy dost, tak jim řekli, ať se vychovávají sami. Tento mustr herec Václav Knop dodnes napodobuje. Vychovávat se totiž musí příkladem. Je narozený ve znamení vah a k životu potřebuje harmonii a klid. Po revoluci se velmi intenzivně věnoval dabingu. Svůj hlas propůjčil především majorovi Frankovi v populárním seriálu Mash.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies