VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kde mají nejvíc čarodějnických ohňů? Na centrále hasičů!

Praha – Přes sto akcí, které pořadatelé čarodějnických akcí nahlásili v rámci takzvané evidence pálení – a k tomu ještě spousta dalších ohňů, které nikdo nespočítá. Jen ráno bude známý počet míst, kde se akce vymkla kontrole. Tak vypadá filipojakubská noc na přelomu dubna a května z pohledu pražských hasičů.

30.4.2017
SDÍLEJ:

Operační středisko HZS hl. m. Prahy.Foto: HZS hl. m. Prahy

Ti již předem vědí své, jelikož rok co rok to bývá stejné: i když u akcí pořádaných v okolí jejich působišť často asistují jednotky dobrovolných hasičů, přesto během noci bývá třeba vyjet k likvidaci nejméně několika požárů, které čarodějnické oslavy přinesly.

Někdy se stávají maléry 

Někdy k maléru dojde už při zapalování vatry, pokud si někdo usmyslí, že by si mohl usnadnit práci nebo dosáhnout většího efektu za použití hořlaviny, pak přicházejí na řadu ohně, které se rozšířily do suché trávy či na blízké křoviny nebo stromy, následují neplánovaně zhroucené pyramidy polen, které nebyly dobře postaveny a při prohořívání spadly mimo ohniště – a na konci je dohašování ohnišť a likvidace požárů porostů, kdy má zásah hasičů na svědomí nedbalost při ukončení akce.

A mezi tím se ještě někdy stávají maléry související s počínáním podnapilých účastníků nebo i nehlídaných dětí, případně s různými zábavami – třeba v podobě přeskakování ohně, kdy se účastníci někdy dokážou zcela zbytečně vyhecovat.

Typickými maléry čarodějnické noci jsou menší požáry 

Takovéhle události ovšem naštěstí byly v posledních letech v Praze výjimkou. Typickými maléry z čarodějnické noci jsou menší požáry travního porostu nebo keřů – a posléze následky špatného uhašení ohně, kdy vítr žhavé části již nikým nehlídaného ohniště rozfouká do okolí.

Informace o předem ohlášených akcích, o nichž pořadatelé dali hasičům vědět telefonicky nebo prostřednictvím webového formuláře na internetové adrese paleni.izscr.cz, i o případně ohlašovaných malérech se scházejí na operačním středisku pražských hasičů.

Pozorní občané nahlásí jako požár i plně kontrolovaný oheň

U předem nahlášených akcí je k dispozici nejen přesné určení místa, ale nechybí ani telefonní spojení na kontaktní osobu, u níž si hasiči mohou ověřit i na dálku, jaká je na místě aktuální situace. Stává se totiž, že pozorní občané nahlásí jako požár i plně kontrolovaný oheň, kterého si všimli kdesi v dálce – jen proto, že se jim plameny zdají ve tmě příliš velké.

„V případě, že operační důstojník vyhodnotí situaci jako nebezpečnou (nepodaří se kontaktovat příslušnou osobu nebo je na danou adresu větší počet hlášení), vyšle na místo jednotku hasičů,“ připomněl Martin Kavka z hasičské centrály. Požární vozy také vyjíždějí ve chvíli, kdy je hlášen požár v lokalitě, kde takzvané pálení předem nikdo neoznámil – a tudíž není koho kontaktovat s dotazem, zda je všechno v pořádku.

Mapa ohlášených pálení.

Autor: Milan Holakovský

30.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Ministr kultury Daniel Herman a premiér Bohuslav Sobotka.

Sobotka se sejde s Hermanem k bilanci v Klementinu

Soud znovu zastavil stíhání Krejčíře za únos podnikatele Konečného

Pražský městský soud dnes opět zastavil trestní stíhání Radovana Krejčíře za údajný únos podnikatele Jakuba Konečného. Případný uložený trest by totiž podle názoru soudního senátu neměl význam vedle dalších trestů, které již Krejčíř dostal.

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Doprava se v Praze zahustila, ovlivňují ji nová omezení

Praha – Viditelně ucpanější než v jiných pracovních dnech, což je teď v době prázdnin neobvyklé. To byla Praha pondělního rána. Deníku si svorně postěžovali dva řidiči, kteří v zaměstnání v Jinonicích sedí u sousedních pracovních stolů – a jejich cesta se nečekaně protáhla.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení