VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsou zodpovědní, říkají o stánkařích hasiči

Praha – Požáry stánků na vánočních trzích v centru Prahy budily v uplynulých letech pozornost opakovaně – letos se však ohnivé maléry trhovcům vyhnuly. A výsledky hasičských kontrol naznačují, že bezpečně se mohou návštěvníci cítit i ve zbývajících dnech, po něž ještě bude možno u stánků nasávat sváteční atmosféru.

26.12.2016
SDÍLEJ:

Kontrola vánočních stánkůFoto: HZS hl. m. Prahy

Obhlídky bezpečnostních opatření i přenosných hasicích přístrojů připravených k případnému použití ve stáncích na Staroměstském náměstí, Václavském náměstí i náměstí Republiky ukázaly, že provozovatelé stánků přistupují k požární ochraně zodpovědně, připomněla Pavlína Adamcová z centrály pražských hasičů. Hasiči se přitom nezaměřili jen na hasicí přístroje a dokumenty potvrzující jejich revize. Chtěli vidět i doklady o kontrole, opravách a údržbě spotřebičů instalovaných ve stáncích – ať už jde o vařiče, trdelníky, grily či třeba topidla – a také zřetelné označení čísel tísňového volání, což nesmí chybět ani v případě stánkového prodeje. Zajímali se i možnost skutečně zavolat pomoc, kdyby to bylo zapotřebí. Ovšem – takzvaná přístupnost ke spojovacím prostředkům v dnešní době mobilů není problém…

Zatímco velké požáry z minulých let byly přičítány zejména propan-butanovým zařízením, letos měli všichni kontrolovaní stánkaři používající plyn vše v pořádku; včetně dokladů o revizích. V případě elektrických zařízení už tak příznivá situace nebyla; ve dvou případech záznamy o revizích nepředložili. Při šestnácti kontrolách se také našlo pět administrativních nedostatků týkajících se hasicích přístrojů – jednou chyběl štítek a ve čtyřech případech nemohli stánkaři na místě předložit doklad o kontrole provozuschopnosti. Ani v jednom případě se však nestalo, že by „hasičák" úplně chyběl – nebo se sice na místě nacházel, ale nebyl dostatečně přístupný.

Čtěte také: Nečekané vánoční riziko: dráty elektrického osvětlení

„Lze konstatovat, že výsledky kontrol nejsou nikterak alarmující," konstatovala Adamcová. „U nepředložených dokladů provozuschopnosti hasicích přístrojů je potřeba konstatovat, že šlo o nedostatky toliko „papírového" charakteru, kdy prodavači ve stáncích neměli požadované doklady u sebe na stánku," připomněla. S tím, že štítky na hasicích přístrojích prokazovaly jejich provozuschopnost; po telefonu se pak podařilo zjistit, že chybějí doklady, který měly být na místě, skutečně existují – jen zůstaly uloženy v sídle firem.

Dvoučlenné kontrolní skupiny se podle slov Adamcové nezaměřily na všechny vánoční stánkaře v metropoli; vybrány byly ty nejdůležitější trhy. „Ty s největším významem, rozlohou a koncentrací zákazníků," upřesnila Adamcová.

Přečtěte si: Požárů na Štědrý den bylo mírně víc než loni, následky byly menší

Autor: Milan Holakovský

26.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nález zbytku letecké pumy.
AKTUALIZOVÁNO
3

Okruh jednoho kilometru uzavřel nález pozůstatků z války

Marek Dalík.

Dalík obnovu řízení nenavrhl, informace soudu byla chybná

V soutěži Zlatý Ámos se dnes bude volit nejoblíbenější učitel

Praha - Šest oblíbených učitelů se v pátek odpoledne utká o titul Zlatý Ámos. Do finále 24. ročníku tradiční ankety postoupili tři ženy a tři muži. Čekají je čtyři soutěžní úkoly. Nástupce Jana Flídra, který vyhrál loni, bude muset porotu a diváky zaujmout svým samostatným vystoupením i krátkým vystoupením se svými žáky. Další dva úkoly jsou tajné.

V Praze začal 24. ročník mezinárodního festivalu Febiofest

Praha - Na 155 snímků z pětapadesáti zemí uvede v Praze a pak v rámci ozvěn v dalších 13 městech mezinárodní filmový festival Febiofest. Jeho 24. ročník zahájila ve čtvrtek večer v Obecním domě česká premiéra filmu polské režisérky Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých. Před projekcí ve Smetanově síni převzali ceny Kristián za přínos světové kinematografii americký kultovní režisér Abel Ferrara a herec Jan Tříska. Loňský osmdesátník přijel do Prahy z USA, kde žije.

KRÁTCE: Uzavírka na Budějovické: místo po schodišti přes přechod

Praha – Až do konce víkendu se cestující musí přizpůsobit dočasnému omezení přístupu ve stanici Budějovická na červené trase C metra, které platí od pátku až do ukončení nedělního provozu. V souvislosti s pokračující rekonstrukci pohyblivých schodů bude zcela uzavřeno i pevné schodiště vedle odstaveného eskalátoru – mezi obchodní pasáží u severního vestibulu a zastávkou autobusů mířících do Michle, do Nuslí či na Spořilov.

V Obecním domě v Praze začne večer 24. ročník festivalu Febiofest

Praha - Česká premiéra filmu polské režisérky Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých zahájí ve čtvrtek večer 24. ročník mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest. Před projekcí ve Smetanově síni Obecního domu převezmou ceny Kristián za přínos světové kinematografii americký kultovní režisér Abel Ferrara a herec Jan Tříska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies