VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsou zodpovědní, říkají o stánkařích hasiči

Praha – Požáry stánků na vánočních trzích v centru Prahy budily v uplynulých letech pozornost opakovaně – letos se však ohnivé maléry trhovcům vyhnuly. A výsledky hasičských kontrol naznačují, že bezpečně se mohou návštěvníci cítit i ve zbývajících dnech, po něž ještě bude možno u stánků nasávat sváteční atmosféru.

26.12.2016
SDÍLEJ:

Kontrola vánočních stánkůFoto: HZS hl. m. Prahy

Obhlídky bezpečnostních opatření i přenosných hasicích přístrojů připravených k případnému použití ve stáncích na Staroměstském náměstí, Václavském náměstí i náměstí Republiky ukázaly, že provozovatelé stánků přistupují k požární ochraně zodpovědně, připomněla Pavlína Adamcová z centrály pražských hasičů. Hasiči se přitom nezaměřili jen na hasicí přístroje a dokumenty potvrzující jejich revize. Chtěli vidět i doklady o kontrole, opravách a údržbě spotřebičů instalovaných ve stáncích – ať už jde o vařiče, trdelníky, grily či třeba topidla – a také zřetelné označení čísel tísňového volání, což nesmí chybět ani v případě stánkového prodeje. Zajímali se i možnost skutečně zavolat pomoc, kdyby to bylo zapotřebí. Ovšem – takzvaná přístupnost ke spojovacím prostředkům v dnešní době mobilů není problém…

Zatímco velké požáry z minulých let byly přičítány zejména propan-butanovým zařízením, letos měli všichni kontrolovaní stánkaři používající plyn vše v pořádku; včetně dokladů o revizích. V případě elektrických zařízení už tak příznivá situace nebyla; ve dvou případech záznamy o revizích nepředložili. Při šestnácti kontrolách se také našlo pět administrativních nedostatků týkajících se hasicích přístrojů – jednou chyběl štítek a ve čtyřech případech nemohli stánkaři na místě předložit doklad o kontrole provozuschopnosti. Ani v jednom případě se však nestalo, že by „hasičák" úplně chyběl – nebo se sice na místě nacházel, ale nebyl dostatečně přístupný.

Čtěte také: Nečekané vánoční riziko: dráty elektrického osvětlení

„Lze konstatovat, že výsledky kontrol nejsou nikterak alarmující," konstatovala Adamcová. „U nepředložených dokladů provozuschopnosti hasicích přístrojů je potřeba konstatovat, že šlo o nedostatky toliko „papírového" charakteru, kdy prodavači ve stáncích neměli požadované doklady u sebe na stánku," připomněla. S tím, že štítky na hasicích přístrojích prokazovaly jejich provozuschopnost; po telefonu se pak podařilo zjistit, že chybějí doklady, který měly být na místě, skutečně existují – jen zůstaly uloženy v sídle firem.

Dvoučlenné kontrolní skupiny se podle slov Adamcové nezaměřily na všechny vánoční stánkaře v metropoli; vybrány byly ty nejdůležitější trhy. „Ty s největším významem, rozlohou a koncentrací zákazníků," upřesnila Adamcová.

Přečtěte si: Požárů na Štědrý den bylo mírně víc než loni, následky byly menší

Autor: Milan Holakovský

26.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Císařský ostrov v Praze a jeho okolí.

Dejvice i Letnou trápí zápach. Může za to čistírna odpadních vod

Milada Horáková s prezidentem Benešem na snímku z roku 1947
5

Ostatky Horákové jsou 67 let po její popravě stále neznámo kde

Záchranáři nově sídlí v Radotíně. Na řadě jsou Ruzyně a Strašnice

Praha – Nové prostory v areálu hasičské stanice v Radotíně, kam přestěhovali svou výjezdovou základnu z průmyslového objektu v nedalekých Lahovicích stojícím na území ohroženém povodní, otevřeli v úterý pražští záchranáři.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Praha změní plány, aby mohla dostat vlaky pod zem

Praha - Hlavní město musí změnit územně plánovací dokumentaci, aby v úseku mezi Dejvicemi a Veleslavínem bylo možno zahloubit budoucí novou podobu železnice do Kladna s odbočkou na Letiště Václava Havla Praha (a vyhovět tak zásadnímu požadavku Prahy 6).

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies