VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči si vyzkoušeli stanování ve velkém

Praha – Padesát osob do jediného kontejneru dokážou umístit pražští hasiči. Ovšem – jistěže je neskládají dovnitř po vzoru sardinek. Samotný kontejner ostatně není určen k tomu, aby poskytoval útočiště lidem v mimořádných situacích. Obsahuje ovšem potřebné vybavené, které v případě potřeby může posloužit rozmanitým účelům: zajistí prostory pro ubytování, stravování, odpočinek – a pokud je to nutné, třeba i pro všechny tyto účely zároveň. Z laického pohledu se tak trochu podobá variabilně postavitelnému komplexu párty stanů. Tyhle ovšem nemají sloužit k pořádání oslav; jejich úkolem je zajistit potřebné zázemí v místech, kde je zle. Nikdo si tak jistě nepřeje, aby si jejich využívání musel vyzkoušet naostro.

4.11.2016
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Zkouška stanování. Foto: HZS Praha

Takzvaný kontejner nouzového přežití pražští hasiči nově převzali do ochraňování od Správy státních hmotných rezerv ČR. Je určen především k nasazení na pomoc obyvatelstvu v případě rozsáhlých mimořádných událostí či během krizových situací – může ovšem poskytnout neocenitelné služby i samotným hasičům: nabídnout zázemí při dlouhodobých zásazích. Takzvané týlové zabezpečení.

Mít potřebné vybavení k dispozici ovšem nestačí; je také třeba umět s ním perfektně zacházet. Byť jde zdánlivě „jen" o postavení obřích stanů a jejich udržování v provozu sloužícím stanovenému účelu. Právě v tomto duchu se proto nesl výcvik, jehož dějištěm se v tomto týdnu stal sklad logistiky pražských hasičů.

Součástí cvičení bylo i sbalení materiálu 

Došlo nejen na variabilní sestavení přístřešků a jejich vybavení rozkládacími lůžky či třeba jen stoly s lavicemi – ve služební mluvě se to nazývá kompletním rozvinutím kontejneru.

Hasiči si také vyzkoušeli dlouhodobý provoz všech zařízení, a to jak za dne, tak i během noci; i se zajištěním osvětlení uvnitř stanů i v jejich okolí. Součástí výcviku se ovšem stalo rovněž sbalení veškerého používaného materiálu – v úředním tónu „uvedení kontejneru do převozového stavu" – což koneckonců není o nic méně důležité než jeho rychlé „rovninutí".

Čtěte také: Pod povrchem Letné se proháněli hasiči

Autor: Milan Holakovský

4.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení