VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči: Personál vyhořelého Průmyslového paláce nebyl proškolen

Holešovice - Pražští hasiči zahájili proti Inchebě správní řízení.

10.8.2009
SDÍLEJ:

PŘÍLIŠ MNOHO NÁHOD. Požár, který pohltil celé levé křídlo Průmyslového paláce, vznikl opravdu nešťastným zřetězením okolností.Foto: HZS/Leoš Kučera

Zaměstnanci společnosti Incheba, která spravuje Průmyslový palác na pražském výstavišti, nebyli v osudný den, kdy zcela vyhořelo levé křídlo paláce, dostatečně proškoleni. Alespoň podle pražských hasičů, kteří proti Inchebě zahájili správní řízení.

„Společnost Incheba nezajistila školení vedoucího zaměstnance o požární prevenci, nezajistila školení pořadatelské služby pro akci PRAGODENT 2008 ani odbornou přípravu zaměstnanců požární hlídky pro tuto akci. A v době konání veletrhu se nepostarala ani o dodržování podmínek požární bezpečnosti,“ vypočítávala pro Deník důvody správního řízení mluvčí pražského hasičského záchranného sboru Pavlína Adamcová.

Šlo o nedbalost

Podle informací vyšetřovatelů vznikl požár 16. října loňského roku především z nedbalosti. Příčinou byl hořlavý materiál položený na elektrickém vařiči, který nedopatřením spustili dělníci, ve spěchu opouštějící výstavní prostory.

„Úmyslné zavinění jsme neshledali. Šlo zřejmě o nedbalost. Z trestného činu obecného ohrožení ani po měsících vyšetřování a výslechu zhruba stovky svědků nelze nikoho obvinit,“ upozornila Deník již dříve Dagmar Lochmanová z pražské hospodářské kriminálky. Pojišťovna vyčíslila škody na 181 miliónů korun.

Incheba má dest dní na odpověď

Společnost Incheba odmítla případ blíže komentovat. „Oznámení od hasičů jsme dostali, ale nejprve odpovíme jim,“ sdělil mluvčí Incheby Radovan Ježovič.

„Incheba se k zahájení správního řízení může vyjádřit do 10 kalendářních dnů od doručení zahájení správního řízení,“ dodala Adamcová.

Spory o pojistku

Celkové náklady na dostavbu zničeného křídla paláce v původní podobě byly vyčísleny na 1,5 miliardy. Pražský magistrát, jako vlastník Výstaviště, se s Inchebou, která ho má v nájmu, pokoušel uzavřít dodatek smlouvy tak, aby náklady na rekonstrukci nesla Incheba. Nakonec se ale spolu nedohodly a vedení magistrátu se rozhodlo obnovit palác samo. I to je jedním z důvodů, proč chce magistrát vypovědět nájemní smlouvu s Inchebou.

Průmyslový palác v areálu výstaviště pochází z roku 1891, kdy byl postaven u příležitosti Jubilejní zemské výstavy, stejně jako například Petřínská rozhledna nebo Hanavský pavilon. Secesní budovu navrhl architekt Bedřich Münzberger. Palác tvoří prosklená ocelová konstrukce. Byl využíván především k výstavním účelům. V letech 1952 až 1954 byl zrekonstruován podle projektu Pavla Smetany a přejmenován na Sjezdový palác. Konaly se zde pak sjezdy Komunistické strany. Požár z 16. října roku 2008 zcela zničil levé křídlo paláce.

Částka 181 milionů korun, kterou pojišťovna Uniqua chtěla vyplatit jako pojistné plnění za vyhořelý palác, byla podle mluvčí pojišťovny Evy Svobodové již v červenci uložena do soudní úschovy. Praha se totiž nemůže s Inchebou shodnout, komu má být vyplacena a spor bude muset rozhodnout soud.

Magistrát se nicméně ohradil i proti výši pojistky, která se mu zdá nízká. „Tato částka je naprosto neodpovídající. Areál Výstaviště je pojištěn na 2,5 miliardy korun. Náš posudek na škodu mluví o 850 milionech korun. Stavba nového křídla bude stát mnoho přes 1 miliardu korun,“ uvedl pro Deník již dříve radní Milan Richter (ODS).

Autor: Jan Piroch

10.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzim. Ilustrační foto.
5

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Gabriela Blažková (vlevo) z Archeologického ústavu AV ČR převzala v Praze od Alice Valkárové Cenu předsedkyně Grantové agentury ČR

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

V 95 letech zemřela Věra Ždichyncová, tanečnice a někdejší sólistka baletu ND

Ve věku 95 let zemřela v pondělí 18. září Věra Ždichyncová, tanečnice, pedagožka a někdejší sólistka baletu Národního divadla (ND). Ve středu to uvedl mluvčí ND Tomáš Staněk. Věra Ždichyncová získala v roce 2014 cenu Thálie za celoživotní taneční mistrovství.  

Na transplantaci dítě čekalo s mechanickým srdcem mimo tělo

Čtyři měsíce s mimotělním mechanickým srdcem strávilo ve Fakultní nemocnici v Motole dítě, které čekalo na transplantaci srdce. Lékaři museli zvolit toto náročné řešení, protože malému pacientovi selhávalo vlastní srdce a problém se už nedal zvládnout pomocí léků. Unikátní předtransplantační péče i transplantace se zdařily a dítě je už v domácí péči. Uvedla to nemocnice v dnešní tiskové zprávě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení