VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze zlatého snu je noční můra

Karlín - Luxusní byty, parky, bazény, kde se člověk při plavaní pokochá pohledem na Pražský hrad nebo přírodní rezervace. Takové plány na zástavbu Rohanského ostrova ještě před rokem prezentoval novinářům investor Konsorcium Rohan. Teď chce z plánů vycouvat.

4.6.2009 1
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

PLÁNY. Tak by mělo vypadat zatím zanedbané místo podle představ investora.Foto: Vizualizace/Sekyra Group

Na území ostrova nocují bezdomovci a z projektu za 15 miliard firma slevuje. Výstavbu chce zahustit, na ostrov umístit výškové budovy a nepočítá ani s mateřskou školkou, kterou hlavní město požadovalo.

Co tu vyroste?

Magistrát proto na minulém územním výboru plány společnosti odmítl a Konsorcium vlastněné firmou Sekyra Group musí studii přepracovat. A nikdo neví, zda moderní čtvrť vůbec vyroste.

„Jela jsem tudy asi dvakrát s kočárkem a nemám z toho dobrý pocit. Minule jsem tam dokonce zahlédla bezdomovce, jak vypalují dráty. Zřejmě je chtěli prodat někam do sběrných surovin,“ popsala Deníku Barbora Pírová z Karlína.

Pochyby má i město

Pochyby o budoucnosti lukrativního místa už ale má i hlavní město, které před rokem společnosti za 1,69 miliardy pozemek prodalo.Praha také může v případě neplnění zadání smlouvu vypovědět.

„Chybí údaje o reálně existujících a vyčleněných vlastních finančních zdrojích. Nejsou zde žádné záruky toho, že potřebné zdroje budou v pravý čas a v potřebné výši dosažitelné a není respektována stávající situace a trendy vývoje na trhu s finančními zdroji,” varuje magistrát ve své reakci na studii, kterou má Deník k dispozici.

Krize přeje parku

„Firma vyhrála výběrové řízení na koupi nejen kvůli finanční nabídce, ale také kvůli plánovanému využití prostoru. Není tedy možné, aby od slibů ustupovala,“ tvrdí Vilgus. Podle něj je nejhorší to, že se o stávající území nestará magistrát ani developer a následkem toho se Rohanský ostrov stává bezdomoveckým slumem.

„Apelujeme, aby Praha od smlouvy se společností Sekyra Group skutečně odstoupila,“ doplnil Vilgus. Opoziční zastupitelé v Praze 8 by nejraději viděli místo pro sport a oddech. Měl by zde vzniknout souvislý pás městské zeleně, nový park by na jedné straně navázal na bezprostřední centrum města a na straně druhé by se propojil s Thomayerovými sady.

Sekyra group: Plány se nezměnily

Mluvčí společnosti Sekyra group Radek Polák odpověděl na otázky Deníku vyhýbavě. „Podmínky zástavby Rohanského ostrova jsou pevně stanovené smlouvou mezi Prahou a Konsorciem Rohan. Plány se nezměnily. Území Rohanského ostrova zaujímá mezi Vltavou, ulicemi Rohanské nábřeží, Šaldova a Libeňským mostem plochu zhruba 42 hektarů. Společnost Konsorcium Rohan v současnosti dopracovala realizační studii. Ta nadále počítá s tím, že 65 rocent ploch bude určeno pro zeleň, vodní plochy a rekreaci. Využití území mezi protipovodňovým valem a řekou v současnosti určuje magistrát,“ řekl Polák s tím, že zatím území nepřevzali.

To bude možné teprve po schválení realizační studie. Poté musí projekt uspět při analýze vlivu na životní prostředí, získat územní rozhodnutí a stavební povolení. Výstavba by měla začít do deseti let.

Podle prvotní prezentace Konzorcia Rohan měly v oblasti ostrova vzniknout z 55 procent byty, zbytek území pak zaberou kanceláře. Bydlet by tu mělo až 1300 rodin, pohybovat se tu má desetinásobek lidí denně. Stavaři se před rokem nebránili ani vybudování nové radnice nebo další reprezentační stavbě.

Autor: Lucie Boháčová

4.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

Pěstujeme olivy

Re-use. Ilustrační foto.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Pusťte nás na ně, volají Piráti na svém vězeňském autobuse

Piráti dnes vyrazili do volební kampaně s “vězeňským autobusem“, který zvnějšku poukazuje na kauzy jejich politických protivníků. Autobus doplní pouť jejich solární pirátské lodi. Piráti s ním chtějí navštívit všechna okresní města, oznámil jejich volební manažer Štěpán Štrébl.

Pokračování problémů s divokými prasaty zatím nic nenasvědčuje

Praha – Pokud by si Praha nevěděla rady, mohla by najít poučení u zlínského hejtmana Jiřího Čunka. Tule větu, která se týkala divokých prasat, zaslechl Deníku v metru v souvislosti s opatřeními proti šíření afrického moru prasat mezi divočáky právě na Zlínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení