VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve vzdělanostní ekonomice Praha mezi kraji vede. Investorů se hlásí dost

Praha - V souvislosti s investičními pobídkami vláda prohlašuje, že se chce od montoven přesunout k podpoře atraktivnějších segmentů, kupříkladu technologických firem. V případě Prahy se tak již děje delší dobu, což vyplývá z povahy pražské ekonomiky, založené spíše na službách než na průmyslu.

13.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Vít Šimánek

„CzechInvest za uplynulé tři roky dojednal do Prahy 27 investic v souhrnné výši 7,043 miliardy korun, které zde vytvořily či vytvoří 3773 pracovních míst," uvedla mluvčí vládní agentury pro podporu podnikání CzechInvest Petra Menclová.

INDEX DENÍKU pohledem Prahy

VZPOMNĚLI BYSTE SI ALESPOŇ NA JEDNU TOVÁRNU ČI PODNIK VE VAŠEM OKOLÍ, O KTERÝCH VÍTE, ŽE V POSLEDNÍCH PĚTI LETECH VZNIKLY ZA FINANČNÍ PODPORY STÁTU?

21%

Jen 21,4 procenta oslovených obyvatel hlavního města si vzpomnělo alespoň na jednu továrnu či podnik ve svém okolí, o kterém ví, že v posledních pěti letech vznikl za finanční podpory státu. Naopak žádná investiční pobídka se nevybavila 78,6 procenta dotázaných Pražanů. Na otázku odpovídaly známé tváře z různých oblastí, od herců po vědce.

Velká část investic dorazila do Prahy z USA 

Většina firem, které v hlavním městě investovaly, podniká v sektoru informačních technologií či výzkumu. Jednou z největších investic byla například stavba globálního IT centra, které na Smíchově otevřela farmaceutická firma MSD a které poskytlo práci stovkám „ajťáků" a vědců.

Stejně jako v případě MSD i velká část ostatních investic dorazila do Prahy ze Spojených států. Firmy přišly ale i třeba ze Švýcarska, Tchaj-wanu, Velké Británie či Malajsie. Podle Jakuba Hudce, který v CzechInvestu vede kancelář pro Prahu a Středočeský kraj, je česká metropole pro společnosti atraktivní. Zejména kvůli kvalitě života a vzdělaným zaměstnancům.

Pražská Hospodářská komora se v poslední době dívá na Východ

„Praha disponuje vysoce kvalifikovanou pracovní silou, která ovládá cizí jazyky. Z hlediska CzechInvestem dojednaných investic patří Praha na přední příčky v porovnání s ostatními kraji České republiky," uvedl Hudec s tím, že naopak jistou nevýhodou může být menší přístup ke státním subvencím, které se zaměřují spíše na méně rozvinuté regiony.

Zatímco většina investic, sjednaných CzechInvestem, přichází ze Západu, pražská Hospodářská komora se v poslední době dívá spíše na Východ. Podobně jako prezident Miloš Zeman, vidí předseda zahraniční sekce při Hospodářské komoře hlavního města Prahy Martin Dvořák potenciál pro spolupráci například s Čínou či Kazachstánem.

„Ze strany čínských investorů je o spolupráci s námi opravdu eminentní zájem. V předchozích letech jsme organizovali jednání mezi čínskými a českými firmami i dvakrát do roka," uvedl Dvořák. „Na květen jsme připravili kulatý stůl s podnikateli z Kazachstánu, na podzim plánujeme uspořádat kulatý stůl s podnikateli z Íránu," doplnil.

Z odpovědí panelistůKarel Melzoch
vysokoškolský profesor, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze
Ne.
Karel Melzoch

Petr Fridrich
konzultant rozvoje organizací, smícholog
Ano. Ale ne v mém okolí, protože v Praze firmy pobídky nedostávají. Pobídky by měly být zaměřeny více na výrobu a služby s vysokou přidanou hodnotou a na udržení a rozvoj vědění, technologií a know-how v České republice, nikoliv jen na tvorbu jakýchkoliv pracovních míst.
Petr Fridrich.

Marek Bělor
člen týmu Rozvoje Prahy spolku Auto*Mat
Ne. 
Marek Bělor. 

Autor: Petr Schreib

13.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení