VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Praze je o kanceláře velký zájem. V Brně klesla neobsazenost

/TABULKA/ Volných kancelářských budov je čím dál tím méně. Neobsazenost kancelářských budov v Brně klesla pod deset procent. V Praze naopak došlo k výraznému skoku v poptávce. Velkou část tvoří předpronajaté prostory. Nicméně Praha i Brno se potýkají s nejnižším podílem volných kanceláří za posledních deset let.

7.9.2017
SDÍLEJ:

Kancelářské prostory. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Ludmila Korešová

„Ekonomice se daří, firmy expandují, a tudíž není divu, že po kvalitních kancelářích je hlad víc než kdy dřív. Navíc je málo nově dokončených projektů, rekordně nízká neobsazenost tedy není překvapením. Příští rok trh doručí přes 270 tisíc m2 v obou městech, což by mohlo pomoci neobsazenost navýšit. Pokud se však bude i nadále ekonomice dařit, budeme s nedostatkem kancelářských prostor bojovat i v následujících dvou letech,“ uvádí Radka Novak, vedoucí týmu pronájmu kanceláří ve společnosti Cushman & Wakefield.

V Praze je velký hlad po kancelářích 

Výstavba pro příští rok bude prý pro pražský i brněnský trh silná a to úměrně k jejich velikosti. Přitom od roku 2013 se poptávka v Brně stabilně pohybuje mezi 50 - 60 tisíc m2 ročně a má mírně vzrůstající tendenci. V prvním pololetí tohoto roku se uzavřelo transakcí v objemu 25 tisíc m2. Je to méně než za stejné období v loňském roce. Trend, který je pozorovatelný od roku 2013 by měl pokračovat i letos.

Naproti tomu rekordní objem pronajatých prostor v Praze ukazuje na „velký hlad“ firem po nových kancelářích. Oblíbenými pražskými lokalitami jsou Praha 4 a Praha 8. Tyto dvě městské části jsou v hledáčku firem nejčastěji. K populárním lokalitám se nově řadí i Praha 7. Jedná se zejména o Holešovice, jejichž popularita rok od roku stoupá. Velmi populární jsou v tomto ohledu kanceláře v ulici Argentinská, kde se plní projekty ArtGen nebo Visionary od Skansky.

K rekonstrukcím dochází nejčastěji na Praze 1

Zatím největší pražskou transakcí za druhé čtvrtletí je předpronájem Moneta Money Bank v budově BB Centrum A na Praze 4. Jde o rekonstrukci, která by měla být dokončena v prvním kvartálu příštího roku. K rekonstrukcím častěji dochází na Praze 1 a to díky menším možnostem výstavby. Podíl rekonstrukcí v celé Praze je 20 procent, oproti tomu na Praze 1 jde až o 70 procent.

„Prime rent v centru prahy aktuálně dosahuje 21 EUR m2, ale v ojedinělých případech jsme zaznamenali nominální nájemné i výrazně vyšší. V současné době trpí Praha 1 výrazným nedostatkem kvalitních velkoplošných kanceláří a tak se dá očekávat, že tlak na růst cen v příštím roce bude zřetelný,“ doplňuje Novak.

Celková plocha kanceláří m2 Výstavba 2018  Roční nárůst trhu celkem
Praha 3,252,978 216,583 7%
Brno 547,022 56,791 10%

 

Autor: Redakce

7.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
4

Ultimátum taxikářů vypršelo. Na příští týden chystají protestní jízdu

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Dnes přesně ve 22:02 středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. To je okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení