VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úsporným spotřebičům dává přednost 40 procent českých domácností

Češi jsou čím dál většími fanoušky energeticky úsporných spotřebičů, ekologických výrobků a třídění odpadu. Při výběru spotřebiče hraje energetický faktor roli především u žen a důchodců.

15.5.2017
SDÍLEJ:

Rekonstrukce kuchyně. Původní kuchyně byla nahrazena modernější, namíru vyrobenou kuchyňskou linkou + nové spotřebiče (vest.lednice, indukční varná deska, vset.trouba, aj.).Foto: Veronika Šiblová

Spotřebitelský výzkum provedený společností Ipsos pro E.ON na vzorku více než dvou tisíc respondentů zjistil, že si lidé pořizují zejména spotřebiče energetické třídy A++. Ještě vyšší energetickou třídu využívají zejména u větších spotřebičů jako lednice nebo pračka.

Za posledních pět let v tuzemských domácnostech přibylo o 43 procent elektrických spotřebičů více. Nárůst mají na svědomí především notebooky a tablety, u kterých však nakupující na energetickou třídu příliš nehledí.

O to více si však označení lidé všímají při nákupu větších domácích spotřebičů, jako jsou pračky, lednice a myčky, proto se jejich výrobci zaměřují na inovace. „Naše nové pračky spotřebují o 20 procent méně vody a až o třetinu méně elektrické energie než předchozí modely," uvedl Tomáš Abraham ze společnosti Miele.

České domácnosti si kromě energetické spotřeby začínají všímat i jiných ekologických principů. Nahrazují například jednorázové igelitové tašky a sáčky jejich plátěnými obdobami a pytlíky na více použití. Oblíbily si také ekologické čisticí prostředky, které nedráždí pokožku a nezatěžují přírodu. Většina jich je dostupná v běžných drogeriích.

Nejviditelnější tendence k zelenému chování je patrná v třídění odpadu, kterému se v ČR věnuje už 54 procent domácností. Nejvíce lidé třídí plast, papír a sklo. Právě pro tento materiál jsou také nejdostupnější kontejnery ve městech a obcích. „Stále více lidí se snaží třídit i bioodpad a staré elektro, problémem je prozatím nedostačující počet kontejnerů na biologicky rozložitelný odpad," říká Radek Janoušek, koordinátor akce Ukliďme Česko.

Zelené chování se odrazilo i na českém kutilství. „Výrobky či materiály z obnovitelných zdrojů nebo recyklovatelné jsou poptávány stále častěji. Nehledě na tento trend Hornbach již řadu let v každém oddělení svého sortimentu pro ‚kutily a machry' zavádí nebo rozšiřuje stávající nabídku produktů s minimální či nulovou ekologickou zátěží pro realizaci jejich projektů.

"Jedná se například o stavební dřevo s FSC certifikací, mnoho hotových výrobků, jako například zahradní nábytek, nebo barvy a nátěry s minimálními emisemi hluboko pod požadovanou limitní hodnotou," uvedl David Kolář ze společnosti Hornbach.

Domácí ekologické projekty jsou v dnešní době nejen populární, ale i oceňované. „V České republice stále roste povědomí o ekologii a udržitelném rozvoji. Důležité je šířít osvětu a podporovat nadšence, kteří se o své okolí aktivně zajímají a něco vytváří. Motivací může být soutěž E.ON Energy Globe, která je otevřená všem projektům s ekologickým zaměřením," dodala Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže E.ON Energy Globe.

Autor: Redakce

15.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předseda ODS Petr Fiala poskytl 21. září v Praze rozhovor Deníku.
15

Petr Fiala: Vyčistíme právní džungli, ve které se už nikdo nevyzná

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
4

Ultimátum taxikářů vypršelo. Na příští týden chystají protestní jízdu

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Dnes přesně ve 22:02 středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. To je okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení