VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stane se Praha novým sídlem Evropského bankovního úřadu?

Praha - Česká republika má reálnou šanci, aby zde od roku 2019 sídlil Evropský bankovní úřad (EBA), který se musí kvůli vystoupení Velké Británie z Evropské unie přestěhovat. Rozhodování je jen na členských zemích. Spustí se tak politický lobbing, na jehož konci vzejde vítěz.

7.8.2017
SDÍLEJ:

Evropský bankovní úřad EBA. Ilustrační foto. Foto: Web EBA

Do konce července měla Česká republika možnost podat oficiální žádost, aby se Praha stala novou adresou Evropského orgánu pro bankovnictví. „Máme potvrzené, že žádost do Bruselu dorazila,“ uvedl český zmocněnec pro kandidaturu Karel Dobeš.

Výsledek ovlivní to, komu dají body členské státy 

Nyní tak bude Evropská komise žádosti zemí přibližně dva týdny přezkoumávat, a jakmile se na jejich stránkách objeví listina zájemců, bude soutěž spuštěna. Jelikož se ale komise rozhodla zůstat při hlasování stranou, ovlivní výsledek pouze to, komu dají body členské státy. Proto začali představitelé našeho státu jednat o tom, jaké spojence si vybrat.

„Musíme hledat přátele i nepřátele. Pokud ale chceme s někým diskutovat, musíme mu za to logicky také něco nabídnout, což v současnosti řešíme,“ řekl Dobeš. A kdo patří mezi možné nepřátele a spojence? „Jestliže Německo nebo Lucembursko mají vážný zájem o to samé co my, těžko se na něčem dohodneme. Na druhou stranu Slovensko usiluje o to, aby u nich sídlila Evropská léková agentura, o kterou my zájem nemáme, takže bychom se mohli podpořit navzájem,“ vysvětlil zmocněnec.

Země bez agentur tlačí na Evropskou komisi

To, že se Evropská komise vzdala možnosti do věci výrazně zasahovat, je podle Karla Dobeše velmi chytré. V unii totiž existuje pět zemí, které zatím na svém území žádnou evropskou agenturu nemají a chtěly by ji. Je to Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, Chorvatsko a Kypr. V normálním případě by jejich zájem musela komise zohlednit, protože přislíbila, že nové agentury půjdou právě do zemí, kde zatím žádné nejsou. Výše uvedené státy tak vytvářejí na komisi určitý tlak. „Jenže toto není nová, ale stará agentura, která jen mění své sídlo, takže zmíněné dohody v tomto případě neplatí. Tím, že se ale komise od rozhodování distancovala, se pojistila, že na ni nikdo nebude tlačit,“ upozorňuje Dobeš.

Vhodná budova ještě nestojí

Stavba, která by svými parametry přesně odpovídala požadavkům, které na sídlo nové agentury jsou, zatím v Praze není. „Celková rozloha má být 4278 metrů krychlových. V budově má být 17 jednacích místností pro 40 osob, 3 jednací místnosti pro 70 lidí, 4 jednací místnosti pro dva lidi a vstupní hala o 200 metrů krychlových. Dále se uvnitř musí nacházet open space pro 200 osob,“ vysvětlil Dobeš. Jelikož ale stát nevlastní žádné takové budovy, bylo nutné najít developera, který se zaměřuje na stavbu přesně takových prostorů, jaké by byly pro sídlo EBA vyhovující. Stát by se navíc zaručil, že prvních pět let bude platit developerovi nájem za agenturu. „Je to určitá forma benefitu,“ komentoval zmocněnec.

Jak se bude hlasovat?

Každá země dostane při listopadovém hlasování celkem šest hlasů. Ty musí přidělit třem zemím po třech, dvou a jednom bodu. Hlasovat může daná země i pro sebe. Vítěz nakonec musí získat plný počet, tedy tři body, celkem čtrnáctkrát. Ale to, že někdo získá takovou podporu, je podle Karla Dobeše velmi nepravděpodobné. „Následovalo by tedy další kolo, kde by už každá země měla jen jeden hlas. Výsledek tak bude hlavně o politické dohodě,“ konstatoval s tím, že pokud se České republice podaří členské státy diplomaticky, přátelsky i politicky přesvědčit, vyhraje. „Mnoho lidí říkalo, že je to zbytečné, ale my máme opravdu reálnou šanci EBA získat. Jedním z kritérií byla geografická pozice a my máme nejkratší vzdálenosti v Evropě, což je skvělé.“

Koncentrace bankovnictví v Německu je velmi vysoká

Další města, která se o sídlo úřadu ucházejí, jsou Vídeň, Varšava, Lucemburk, Paříž, Dublin, Brusel nebo Frankfurt nad Mohanem, kterému vyjádřila podporu německá kancléřka Angela Merkelová.

„Je logické, že paní kancléřka podporuje vlastní kandidaturu, ale nejprve musí přesvědčit ostatní státy. Navíc rakouská vláda prohlásila, že koncentrace bankovnictví v Německu je již dnes velmi vysoká, takže Rakousko Německo nejspíš nepodpoří,“ tvrdí Karel Dobeš. „Hlasování bude ale tajné, takže i když někdo něco přislíbí, nemusí to vůbec dodržet. Jediné, co víme jistě, je, že my dáme sami sobě tři body,“ uzavírá zmocněnec pro kandidaturu.

Autor: Andrea Grubnerová, Jaroslav Krupka

7.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
6

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení