VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozdíl mezi Středočechem a Pražanem? Podle statistik 6378 Kč

Praha – Pokud by slovo průměr při debatě o platech mělo stejný význam jako v běžné komunikaci, byla by to pro mnoho lidí skvělá zpráva. Průměrně pracující Středočech by měsíčně bral 30 668 Kč hrubého – přičemž proti loňsku by si polepšil o rovných devět procent, což v korunách dělá 2537 Kč. V úterý Český statistický úřad zveřejnil údaje o měsíční nominální mzdě na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství.

5.9.2017
SDÍLEJ:

Peníze. Ilustrační foto.Foto: shutterstock

Byť tahle čísla neodrážejí skutečné příjmy konkrétních zaměstnanců, protože byla získána výpočtem z podkladů získaných od zaměstnavatelů, stávají se předmětem debat. Určitě zaujme zvláště pražská cifra: 37 046 Kč (s meziročním nárůstem o 5,9 procenta čili 2067 Kč). V celé republice pak statistický průměr dosahuje 29 346 Kč (což je proti loňsku více o 7,6 procenta, tedy 2074 Kč).

Více o reálných platech vypovídá medián 

Ve středních Čechách statistici evidují 405,6 tisíce zaměstnanců, v hlavním městě 812,7 tisíce – a v celé republice bezmála čtyři miliony: 3990,6 tisíce osob. Dvě třetiny z nich mohou konstatovat, že mají mzdu nižší, než je statistický průměr.
Více o reálných platech ovšem vypovídá takzvaný medián: představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení (kdy polovina hodnot mezd je nižší a druhá polovina je vyšší než medián). Ten dosáhl 24 896 Kč, když u mužů činil 27 181 Kč a u žen 22 300 Kč. Statistici ovšem upozorňují, že skutečné příjmy jsou takzvaná čistá mzda, kdy z hrubé mzdy zaměstnavatel ještě odečítá odvody na zdravotní pojištění, sociální zabezpečení a zálohy na daně z příjmu.  Spotřebitelské ceny se během roku zvýšily o 2,2 %.


Autor: Milan Holakovský

5.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
4

Ultimátum taxikářů vypršelo. Na příští týden chystají protestní jízdu

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Dnes přesně ve 22:02 středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. To je okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení