Už odmalička měla ráda květiny a práce na zahradě ji vždy bavila. Rozhodování, jaké povolání zvolit, proto bylo pro Evu Kokoškovou snadné. Vystudovala zahradnictví.

„Jako malá holka jsem nosila mamince domů kytice květin. K téhle práci jsem vždycky měla sklony,“ říká Kokošková, která dnes vede nově otevřené květinářství Střední odborné školy stavební a zahradnické v Jungmannově ulici.

Od vazače květin k návrháři zahrad

Spektrum povolání, které je možné s výučním oborem zahradníka vykonávat, je velmi pestré. „Po dokončení školy jsem pracovala ve vazárně. Tam se jednalo hlavně o vytváření věnců nebo dekorací na Vánoce. Pak jsem přešla na stánek, což byla práce o něčem jiném, protože šlo o živé květiny. A tři roky po vyučení jsem začala dělat v hotelech. Starala jsem se o květinové výzdoby, dekorace nebo aranžmá na stolech při rautech. Pracovali jsme i venku na záhonech,“ vypráví o své pracovní kariéře Eva Kokošková.

Během rozhovoru přicházejí do květinářství lidé, prohlížejí si dekorace i rostliny a nakupují. „Je to hlavně o tom, kde se obchod nachází. Když si někdo otevře květinářství v kočárkárně, tak se nemá šanci uživit. Chce to mít dobré místo, jako je tady, kde projdou davy lidí,“ vysvětluje Kokošková, která se v obchodě téměř nezastaví. Má však vždy při sobě další dva páry pomocných rukou. Do květinářství totiž chodí vypomáhat studenti zahradnictví ze Střední odborné školy stavební a zahradnické, která sídlí na Praze 9.

„Učíme se vázat věnce, dělat květinové košíčky a dekorace do bytů. Jednou bych chtěla mít květinářství, jako je tohle,“ říká Tereza Hrušková, která je tady ze školy na praxi. „Já moc vztah k vázání a aranžování květin nemám. Chtěl bych pracovat s živými stromy, navrhovat zahrady. Dnes se hodně lidí stěhuje za Prahu a vyhledává odborníky, kteří by jim pomohli navrhnout zahradu,“ hovoří o svých plánech druhý pomocník Jakub Turek.

Tradiční postupy i nové technologie

Sama Eva Kokošková patří k absolventům Střední odborné školy stavební a zahradnické, která květinářství ve Škodově paláci provozuje. Možnost vybudovat obchod na tomto atraktivním místě získala škola díky zapojení do projektu Řemeslo žije! podporovaného náměstkyní primátora Marií Kousalíkovou.

„Zájem o studium na naší škole stoupá. Rodiče i široká veřejnost již zaznamenali nedostatek řemeslníků i to, že šikovný řemeslník si velice dobře vydělá,“ říká ředitel školy Miloslav Janeček. Učiliště nabízí kromě zahradnictví i řadu dalších oborů. S nedostatkem zájemců se již nepotýkají ani taková povolání, jako je kominík, klempíř či tesař, kterým v minulosti hrozil téměř zánik.

„Ti, kteří chtějí uspět, ale musí řemeslo zvládat. To znamená, že znají jak tradiční postupy, tak i nejnovější technologie a materiály. Nesmí chybět slušnost, spolehlivost a pracovitost. Takový řemeslník pak nepotřebuje reklamu, protože má dostatek zakázek na základě referencí spokojených zákazníků,“ popisuje cestu k úspěchu Janeček.

Soutěžní otázka

Co jsou to epifytní rostliny?

Odpovídejte na     www.facebook.com/remeslozije.
Ze správných odpovědí bude ve středu 27. října vylosován výherce, který získá dvě volné vstupenky do kina. Pokud odpovíte každý týden na otázky správně, dostanete se na konci roku do slosování o hlavní výhru – vrtačku.