VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozor na falešné advokáty a notáře. Zákon nově zpřísní jejich postihy

/ANKETA/ Někteří mají jen základní školu. Právo nikdy nestudovali, přesto se holedbají akademickým titulem. Často falešným, získaným na univerzitě z východního bloku. 

5.8.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Ilustrační fotoFoto: čtk

Jejich internetové stránky ale působí profesionálně, ceny za služby jsou mírné a i po telefonu působí důvěryhodně. Jenže rady, které za úplatu dávají, mohu přijít napálené klienty hodně draho. Řeč je o falešných advokátech, notářích či exekutorech, kteří se dopouštějí tzv. vinklaření, neboli neoprávněného výkonu profese.

Každý rok advokátní či notářská komora odhalí desítky takových případů. Jen v případě advokátů loni odeslali skoro 140 trestních oznámení. Drtivou většinu však policie nakonec odloží.  

Od září ale vstupuje v platnost novela zákona o advokacii, která postihy za vinklaření zpřísňuje.

Kromě trestněprávního postihu bude ministerstvo spravedlnosti moci nově udělovat i tučné sankce.

„Osoba, která použije označení advokát, ačkoliv nesplňuje zákonné podmínky pro používání takového označení, může dostat pokutu až 200 tisíc korun a ta, která poskytne právní služby opakovaně a za úplatu, může dostat sankci až tři miliony korun,“ říká Iva Chaloupková z Advokátní komory ČR (ČAK).

Tučné pokuty by podle ní mohly nepoctivce odradit více než stávající hrozba stíhání. „Každoročně jejich počet narůstá, jsou to už stovky případů ročně a stále jde jen o špičku ledovce,“ popisuje Chaloupková s tím, že většina podvodníků dnes nabízí služby přes internet.

Ověřte si číslo

Falešní právníci inzerují své služby v klasické smluvní agendě – tedy různé smlouvy na prodej, koupi. Nastudují si a stáhnou vzory nejrůznějších smluv z internetu a nabídnou „právní služby“ online a za atraktivní cenu.

„Rozeznat tyto falešné „advokáty“ lze praktikami, které při inzerování používají a nejsou u renomovaných advokátů obvyklé, například podbízením se, že „neponesete žádná rizika, žádné náklady“, nepřiměřeně nízkou cenou za služby a tím, že neuvádějí své číslo, pod nímž jsou zapsaní u České advokátní komory,“ popisuje Chaloupková.

Podle ní se čestný advokát nebude zlobit, pokud si ho klient ověří nahlédnutím do vyhledávače v seznamu advokátů na webu ČAK. Falešní advokáti (na rozdíl od těch skutečných) nemají pojištění. „Klient dostane špatnou radu, dokumenty jsou sepsané s chybami, takže u soudu neuspějí. Není možné si pak stěžovat na jeho jednání a získat odškodnění,“ varuje Chaloupková.

Vadný zápis

Podle prezidenta Notářské komory ČR Radima Neubauera jsou nejčastějšími případy, se kterými se notáři setkávají, komplikace při převodech nemovitostí na katastru nebo chybně sepsané závěti.

Jde o složité věci, na které nelze uplatnit obecné smlouvy stažené z internetu. „Třeba popis jednotky v bytovém domě nebo zanesení věcného břemene je pro neodborníka poměrně komplikované,“ upozorňuje Neubauer a hned dává příklad i z dalšího ranku. „Například u závěti může nastat problém, pokud její pořizovatel stanoví podmínky a neuvědomí si, že musí i určit, komu dědictví připadne, pokud podmínka splněna nebyla,“ upozorňuje Neubauer.

Některé úkony, třeba sepsání manželské smlouvy, či zápis s. r. o. do obchodního rejstříku, jsou výhradně notářské a smlouva od laika je naprosto neplatná.

Vinklaření se ale netýká jen advokátů či notářů. V Česku je 12 profesních komor vzniklých podle zákona (např. lékařská, veterinární, daňová) a většina z nich se s podvodníky potýká. Ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chojka (ČSSD) proto na jaře slíbil, že pokud se zpřísnění osvědčí u advokátů a notářů, stát sankce přitvrdí i u ostatních profesí. 

Autor: Jan Klička

Setkali už jste se s falešnými advokáty či notáři?

Ano

31 %

Ne

69 %

Hlasovalo: 16

5.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení