VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neziskové organizace: Ženy, pracujte ve stavebnictví, dopravě a strojírenství!

Rozdělení některých profesí na téměř výhradně mužské, nebo ženské má řadu negativních dopadů na společnost a ekonomiku. Na pracovním trhu se v oborech s výučním listem se kvůli tomu ženy potýkají s vyšší nezaměstnaností a nižšími platy. Jsou tak často závislejší na sociálních dávkách státu. Ukázal to průzkum neziskových organizací ze čtyř visegrádských zemí, který zkoumal genderové rozdíly ve vzdělávání učňů a jejich uplatnění na trhu práce. 

5.5.2017
SDÍLEJ:

ženy jsou v ČR placeny za stejnou práce téměř o pětinu méně než mužiFoto: ČTK/WAVEBREAK

Experti a expertky z české společnosti Gender Studies, o.p.s., Institutu pro analýzu politik v Budapešti, polské Koalice Karat a slovenské organizace Es-Fem upozornili, že absence žen nebo naopak mužů v některých profesích má negativní dopady na životní úroveň absolventek oborů s výučním listem. Jejich průměrný plat je totiž ve srovnání s platy vyučených mužů ještě nižší, než u ostatních žen. Platový rozdíl mezi ženami a muži v učňovských oborech činí 26 procent v neprospěch žen, zatímco průměrný platový rozdíl mezi oběma pohlavími na trhu práce je 22 procent.

"Pro dívky je přitom i tak výhodnější se vyučit v nějakém technickém oboru, protože i když budou mít pravděpodobně nižší plat než jejich kolegové na stejné pozici, stále si vydělají více než kdyby se rozhodly pro některou z ženských profesí," uvedla Jitka Hausenblasová z Gender Studies.

Nerovnost na trhu práce má podle autorů průzkumu kořeny ve vzdělávacím systému, který podporuje genderové stereotypy. Počet absolventek s výučním listem v oboru elektrotechniky a stavebnictví údajně nedosahuje ani 10 procent, zatímco v oborech jako zdravotnictví nebo sociální práce tvoří dívky 80 procent všech absolventů. I přes narůstající trend, kdy do "typicky ženských" oborů proniká více chlapců, nelze podle výzkumu pozorovat podobnou tendenci u pronikání dívek do oborů s převahou mužů.

Autoři průzkumu upozornili, že v ČR je v současnosti nedostatek některých absolventů. Týká se to hlavně technických oborů, kde převažují muži. "Zde je nevyužitý potenciál dívek," řekla ředitelka Gender Studies Helena Skálová. Zaměstnání žen v těchto pozicích by podle ní mohla vést ke snížení jejich chudoby a zároveň by podpořila ekonomický růst ve všech zemích visegrádské čtyřky.

Experti, kteří studii provedli, vydali také několik doporučení, která chtějí předat ministerstvu školství. Chtěli by dívky motivovat, aby šly na školy s tradičně vysokým poměrem chlapců. Pomoct by podle nich mohla třeba stipendia pro dívky nebo zavedení kvót pro jejich počty. Převážně mužských je v Česku 59 oborů, těch s výraznou většinou žen je 25, řekla Hausenblasová. Ženy pracují zejména ve službách, prodeji, pedagogice, administrativě, sociálních službách a zdravotnictví. Muži převažují v oblastech stavebnictví, průmyslu, telekomunikací, dopravy a strojírenství.

Autor: Lenka Králová

5.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Bělobrádek.
AKTUALIZOVÁNO
7

Bělobrádek obhájil křeslo předsedy, má přes 80 procent hlasů

Pavel Bělobrádek
AKTUALIZOVÁNO
7

Lidovci jdou do voleb se STANem. Bělobrádek hovořil o politickém systému

Z hlediska vyššího principu mravního...

Praha - Slavná věta ze slavného filmu „Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem" má svůj základ v událostech, které se v době heydrichiády opravdu staly.

AUTOMIX.CZ

Až budete prodávat auto: 10 rad, jak snadno a rychle zvýšit jeho cenu

Chystáte se prodat svoje auto? Potom se jistě snažíte dostat za svůj vůz co možná nejvyšší finanční sumu. Samozřejmě, že o ceně auta rozhoduje zejména model, jeho rok výroby, počet najetých kilometrů a především technický stav, ovšem jsou tu i detaily, které mohou cenu vozu zvýšit.

AKTUALIZOVÁNO

Výročí atentátu na Heydricha připomenou dvě venkovní výstavy

Praha -  Výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha v Praze připomínají dvě venkovní výstavy. Hrdinství domácího i zahraničního československého odboje představuje panelová výstava před dejvickou budovou generálního štábu. Na Klárově u památníku druhého odboje bude odpoledne otevřena výstava o vojácích i civilistech, kteří se na atentátu s krycím názvem Anthropoid před 75 lety podíleli.

Sobotka: Kandidátem ČSSD na Hrad by mohli být Zaorálek nebo Štěch

Kandidátem ČSSD v prezidentských volbách by mohli být ministr zahraniční Lubomír Zaorálek nebo předseda Senátu Milan Štěch. Serveru iDnes.cz to řekl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Oba jsou podle něj výrazné osobnosti. Strana by mohla kandidáta vybrat v létě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies