VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neziskové organizace: Ženy, pracujte ve stavebnictví, dopravě a strojírenství!

Rozdělení některých profesí na téměř výhradně mužské, nebo ženské má řadu negativních dopadů na společnost a ekonomiku. Na pracovním trhu se v oborech s výučním listem se kvůli tomu ženy potýkají s vyšší nezaměstnaností a nižšími platy. Jsou tak často závislejší na sociálních dávkách státu. Ukázal to průzkum neziskových organizací ze čtyř visegrádských zemí, který zkoumal genderové rozdíly ve vzdělávání učňů a jejich uplatnění na trhu práce. 

5.5.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

ženy jsou v ČR placeny za stejnou práce téměř o pětinu méně než mužiFoto: ČTK/WAVEBREAK

Experti a expertky z české společnosti Gender Studies, o.p.s., Institutu pro analýzu politik v Budapešti, polské Koalice Karat a slovenské organizace Es-Fem upozornili, že absence žen nebo naopak mužů v některých profesích má negativní dopady na životní úroveň absolventek oborů s výučním listem. Jejich průměrný plat je totiž ve srovnání s platy vyučených mužů ještě nižší, než u ostatních žen. Platový rozdíl mezi ženami a muži v učňovských oborech činí 26 procent v neprospěch žen, zatímco průměrný platový rozdíl mezi oběma pohlavími na trhu práce je 22 procent.

"Pro dívky je přitom i tak výhodnější se vyučit v nějakém technickém oboru, protože i když budou mít pravděpodobně nižší plat než jejich kolegové na stejné pozici, stále si vydělají více než kdyby se rozhodly pro některou z ženských profesí," uvedla Jitka Hausenblasová z Gender Studies.

Nerovnost na trhu práce má podle autorů průzkumu kořeny ve vzdělávacím systému, který podporuje genderové stereotypy. Počet absolventek s výučním listem v oboru elektrotechniky a stavebnictví údajně nedosahuje ani 10 procent, zatímco v oborech jako zdravotnictví nebo sociální práce tvoří dívky 80 procent všech absolventů. I přes narůstající trend, kdy do "typicky ženských" oborů proniká více chlapců, nelze podle výzkumu pozorovat podobnou tendenci u pronikání dívek do oborů s převahou mužů.

Autoři průzkumu upozornili, že v ČR je v současnosti nedostatek některých absolventů. Týká se to hlavně technických oborů, kde převažují muži. "Zde je nevyužitý potenciál dívek," řekla ředitelka Gender Studies Helena Skálová. Zaměstnání žen v těchto pozicích by podle ní mohla vést ke snížení jejich chudoby a zároveň by podpořila ekonomický růst ve všech zemích visegrádské čtyřky.

Experti, kteří studii provedli, vydali také několik doporučení, která chtějí předat ministerstvu školství. Chtěli by dívky motivovat, aby šly na školy s tradičně vysokým poměrem chlapců. Pomoct by podle nich mohla třeba stipendia pro dívky nebo zavedení kvót pro jejich počty. Převážně mužských je v Česku 59 oborů, těch s výraznou většinou žen je 25, řekla Hausenblasová. Ženy pracují zejména ve službách, prodeji, pedagogice, administrativě, sociálních službách a zdravotnictví. Muži převažují v oblastech stavebnictví, průmyslu, telekomunikací, dopravy a strojírenství.

Autor: Lenka Králová

5.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ředitel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek poskytl 13. července v Praze rozhovor Deníku
10

Šimon Pánek: Svobodu a prosperitu nemáme navždy. Bojím se o ně

Ministerstvo zahraničních věcí. Ilustrační foto.

Ministerstvo znovu vyhlásilo konkurz na ředitele Českých center

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

Sobotka bude bilancovat s ministrem kultury Hermanem

Premiér Bohuslav Sobotka bude příští týden pokračovat v bilančních schůzkách, na kterých hodnotí splněné závazky z programového prohlášení vlády. Po úvodním jednání s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou ho ve středu čeká v Národní knihovně setkání s ministrem kultury Danielem Hermanem.

Senát: kožešinové farmy zmizí do ledna 2019

Senát schválil zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019 beze změn. Období pro jejich likvidaci neprodloužil, nezvýšil ani výši kompenzace chovatelům, jak to část senátorů požadovala. Zákaz má přinést novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou dnes Senát přijal po dvouhodinové debatě. Normu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

AKTUALIZOVÁNO

Dopravní podnik hledá partnera pro úpravy tváře okolí stanic metra D

Praha – Maximalizace využití potenciálu rozvoje území navazujícího na stanice prvního provozního úseku budoucí trasy metra D. Poněkud krkolomně je pojmenován cíl vymyslet a připravit co nejlepší podobu nejbližšího okolí stanic budovaných v rámci první etapy výstavby budoucí nové linky metra – a následně plány také společně uskutečnit. K naplnění ve čtvrtek udělal pražský dopravní podnik konkrétní krok. Na základě čerstvého usnesení pražských radních vyhlásil soutěž na výběr strategického partnera do budoucího společného podniku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení