VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I malé firmy chtějí do zón

PRAHA - Malé a střední podniky tvoří 99,8 procenta všech tuzemských firem. Jen v Praze působí na 150 tisíc drobných podnikatelů, což je asi šestina všech živnostníků v Česku. Přes význam, který malé firmy pro hospodářství mají, cítí se řada z nich stále na vedlejší koleji. Týká se to zejména podpory podnikání v průmyslových zónách, kde až dosud nacházejí místo takřka výhradně velké firmy, které dosáhnou i na státní investiční podporu.

21.4.2007
SDÍLEJ:

DROBNÍ PODNIKATELÉ chtějí větší podporu i přístup do průmyslovýchzón, jako je ta v Praze Štěrboholích. Foto: Grzegorz Klatka

„Lze uvítat, že vláda si vytkla jako jednu ze svých priorit tento vysloveně diskriminační stav změnit. Příkladem může být snížení investičních limitů, čímž se zvýší dosažitelnost investičních podpor pro malé a střední podniky,“ řekl předseda Unie malých a středních podniků David Šeich.

Z nedávného společného prohlášení Svazu měst a obcí, Unie malých a středních podniků a Sdružení podnikatelů vyplývá požadavek, aby se zlepšily možnosti přístupu malých a středních firem a drobných živnostníků do průmyslových zón. Drobní podnikatelé totiž považují za diskriminaci, plánují-li se tato průmyslová území takřka výhradně pro velké investory.

„Domníváme se, že při projektování průmyslových zón by se mělo více myslet na malé a střední firmy a drobné živnostníky a cíleně vytvářet podmínky pro jejich působení ve všech možných oborech činnosti,“ píše se v prohlášení. Malí a střední podnikatelé rovněž poukazují na příklady z vyspělých západních ekonomik, kde jsou průmyslové zóny běžnou součástí urbanistického plánu tak, aby v nich mohli působit i drobní podnikatelé. Dobrým příkladem, jak by podobná zóna pro malé a střední podniky měla fungovat i u nás, jsou podle nich poznatky z rakouského Lince. Jde o rozsáhlou průmyslovou zónu, kde se nacházejí velké firmy jako železárny Vest Aplpine, ale také rozsáhlá část obchodní s velkými obchody jako je Quelle a mnohé další.

„Na to navazuje část, kde je množství provozoven a firem všeho druhu. Jsou zde pekárny, řeznictví, autoopravny, zámečnictví, ševci, výrobci nábytku, tiskárny a takto bychom mohli pojmenovat snad všechny možné činnosti. S tím se pak prolínají menší prodejny,“ upřesnil Šeich.

V Česku však vznikají i soukromé projekty regionálních zón, které jsou k malým firmám přátelské. Jedním z nich je zóna v Jenči u pražského mezinárodního letiště Ruzyně. Projekt zpracovala společnost Czech Development Invest.

21.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení