VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Transparentní účet mají zatím jen čtyři kandidáti, Zemanovi lidé posílají haléře

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran již zaregistroval čtyři volební účty kandidátů na prezidenta. S dalšími čtyřmi uchazeči úředníci řeší technické detaily. Z hlavních kandidátů mají účet zaregistrovaný prezident Miloš Zeman a podnikatel Michal Horáček. Nejvíce peněz od lidí dosud vybral bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, naopak Horáček zatím přiznal největší výdaje. Na Zemanův účet nepřestávají proudit stovky haléřových příspěvků od jeho odpůrců.

8.9.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Fronty turistů před Pražským hradem dopoledne 3. května. Na snímku vstup přes Hradčanské náměstí.Foto: Deník / Divíšek Martin

Čas na zaregistrování volebních účtů měli kandidáti do minulého pondělí. Většina prvních registrací přišla s chybami. Úřad však dává najevo, že bude zpočátku shovívavý, protože jde o novou povinnost. Do dnešního dne procesem prošli Horáček, Zeman, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek a Ivan Smetana. Další čtyři uchazeči o post prezidenta musí ještě odstranit dílčí nedostatky. Jejich jména úřad nezveřejnil. Počet registrací tak nedosahuje počtu lidí, kteří se již veřejně ke kandidatuře přihlásili.

Transparentní účty si nechali již dříve zřídit vedle Drahoše také třeba lékař a aktivista Marek Hilšer, Kulhánek kandidující za ODA, předseda strany Rozumní, hudebník Petr Hannig nebo bývalý poslanec Otto Chaloupka. Kandidovat chtějí také šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek za stranu Realisté a někdejší šéf Rusnokova kabinetu Karel Štogl. Senátorskou nominaci má jistou senátor Jaroslav Kubera (ODS), ten se chce ale o kandidatuře rozhodnout později.

Nejvíce dostal zatím Drahoš, Horáček si kampaň zaplatí ze svého

Nejvíce peněz dosud od lidí dostal Drahoš, podle Lenky Pastorčákové z jeho týmu mu na účet přišlo téměř 16,8 milionu korun, za kampaň zaplatil 6,5 milionu. Nejvíce peněz dostala firma Whenever, jejímž jednatelem je Jakub Kleindienst, šéf kampaně. "Jde o servisní organizaci, tedy firmu určenou pro servis spojený s kandidaturou a pro potřebnou administraci," uvedla Pastorčáková. Nejvíce peněz dostal Drahoš od zakladatele společnosti Jablotron Dalibora Dědka, a to dva miliony korun. Částka 100 tisíc a vyšší přišla na jeho účet v dalších více než 40 případech.

Horáček již od počátku avizoval, že si kampaň zaplatí ze svého. Výdaje a příjmy do zřízení volebního účtu evidoval na jiném transparentním účtu. Na oba si dosud poslal téměř 16,7 milionu korun a utratil z nich přes deset milionů. Nejvyšší částky dosud odcházely především firmě Ewing Public Relations.

Zeman dostává denně stovky haléřů

Současný prezident Zeman do dneška na účet dostal skoro 330 tisíc korun, nejvíce 50 tisíc korun. Na účet zároveň chodí každý den stovky darů ve výši několika haléřů, které posílají Zemanovi odpůrci. Doprovázejí je často vzkazy, ve kterých vyjadřují přání, aby se znovu o funkci neucházel. Některé jsou vulgární. Další využívají pozornosti, kterou Zemanův účet přitáhl, a zveřejňují na něm svou reklamu nebo nechávají vzkazy přátelům. Žádné výdaje Zeman dosud neuvedl.

Zda se za příchozí platby v korunách strhává z účtu poplatek, banka na svém webu neuvádí. Poplatek 20 korun majitel účtu platí pouze za příchozí platbu v eurech z jiné země. 

Na vzkazy, které Zemanovi lidé posílají, se podívejte zde.

Kulhánkovi nejvíce peněz, a to 2,5 milionu korun, poslal miliardář Pavel Sehnal, šéf ODA. Hilšer dostal nejvíce dvakrát 50 korun, jednou od Dalibora Dědka. Účet u dohledového úřadu má zaregistrovaný i Ivan Smetana. Jediným příspěvkem je jeho 100 korun. Na svých webových stránkách Smetana píše, že dary od příznivců nechce.

Dohledový úřad bude v příštích měsících monitorovat průběh kampaně, k jejímu financování se ale vyjádří až po volbách. Podle jednoho z členů Tomáše Hudečka chce úřad zabránit tomu, aby se zdálo, že do kampaně zasahuje a ovlivňuje voliče. Správnost financování vyhodnotí až na základě dodaného účetnictví.

Kandidáti mají povinnost dárce uvést nejpozději tři dny před volbami, kompletní účetnictví pak musí předat 90 dnů po volbách. Pokud se prokáže porušení předpisů, úřad může uložit sankci. Neúspěšní kandidáti by také kvůli tomu mohli výsledek voleb napadnout u soudu. V průběhu kampaně může úřad sankcionovat třeba nezřízení účtu. Protože hlavu státu nelze kvůli trestným činům či přestupkům stíhat, postih za případný prohřešek by byl v případě prezidenta obtížně realizovatelný.

Autor: ČTK, Redakce

Kdo by měl být příštím českým prezidentem?

Miloš Zeman

47 %

Jiří Drahoš

13 %

Michal Horáček

18 %

Vratislav Kulhánek

1 %

Petr Hannig

5 %

Marek Hilšer

1 %

Otto Chaloupka

0 %

Igor Sládek

0 %

Miroslav Sládek

8 %

Karel Štogl

0 %

Emil Adamec

0 %

Josef Toman

0 %

Jiří Hynek

7 %

Hlasovalo: 2708

8.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
4

Ultimátum taxikářů vypršelo. Na příští týden chystají protestní jízdu

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Dnes přesně ve 22:02 středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. To je okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení