VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé bez práce hledají šanci v Praze

Praha - Většinou marně. Propuštění sice posílili řady strážníků, ale nezaměstnaných přibývá. Vzrostl i počet žadatelů o sociální dávky.

4.3.2009
SDÍLEJ:

NAJÍT PRÁCI? Problém už i v metropoli./Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Handrejch

Stěhuji se do Prahy za prací, tuto větu ročně pronesou tisíce lidí z regionů, kteří nejsou spokojeni se svou situací nebo hledají nové zaměstnání. Pokud mají maturitu, mohou se zde stát třeba městským policistou. V jiných profesích ale poptávka většinou převyšuje nabídku.

Žádostí o dávky je dvakrát víc

Přestože metropole stále hlásí nejmenší nezaměstnanost v republice, i v ní už se částečně projevila krize a propouštění. A žádosti o sociální dávky? V některých městských obvodech narostly až o polovinu. „K jednatřicátému prosinci jsme registrovali 17 433 uchazečů, v únoru už jich bylo 19 286,“ popisuje ředitel Úřadu práce hl. města Prahy Ivan Chomát.

Propouštění už se nevyhýbá žádné profesi. Nejvíce nezaměstnaných se rekrutuje z administrativních pozic.

Počítače lákají

Problémy mají ale i matky po návratu z mateřské dovolené, nebo bývalí živnostníci. Úřady práce se snaží vzniklou situaci řešit zvýšenou nabídkou rekvalifikačních kurzů. „Největší poptávka je po kurzech výpočetní techniky a také rekvalifikace na obsluhování vysokozdvižných vozíků,“ dodává Chomát.

Na nedostatek práce si naopak nemohou stěžovat pracovnice z městských obvodů, které mají na starost přidělování sociálních dávek. „Počet žádostí se od ledna zvýšil o padesát procent. Nejčastěji žádají lidé o dávky na bydlení. Bohužel ale nemůžeme všem vyhovět,“ krčí rameny úřednice Margita Holečková z Prahy 1.

Obdobnou zkušenost mají i úřednice z jiných městských částí. Podle nich žádají lidé až o třetinu více například o příspěvky na živobytí a bydlení. „Už jsem se ale setkala s tím, že přišly tři maminky, kterým otcové kvůli ztrátě zaměstnání přestali platit alimenty,“ doplnila další z pražských úřednic.

Krušné chvíle zažívají také drobní podnikatelé, kterým městské části odpustily navýšení nájmu o inflaci, jež by mohlo k jejich likvidaci přispět. „Snažíme se bojovat s krizí, jak se dá. Mám v Hostivaři benzinovou pumpu, dřív jsme měli tržbu tři sta tisíc korun měsíčně, teď je to o půlku míň. Z patnáctičlenného personálu nechci nikoho propustit, tak jsem se s nimi domluvil, že jim o deset procent snížím plat, a až krize přejde, zase jim peníze doplatím,“ popsal podnikatel Bedřich Danda.

Pomocná ruka magistrátu

O situaci v metropoli je informován i magistrát, který lidem v nouzi nabízí pomocnou ruku. „Doporučuji Pražanům, aby řešení svých problémů nenechávali na poslední chvíli. Městské části jsou připraveny lidem pomoci, stejně tak bytový odbor magistrátu. Maminku s dítětem, která vinou krize přijde o práci a bude jí hrozit ztráta bytu, na holičkách nenecháme,“ slibuje radní pro bytovou a sociální oblast Jiří Janeček (ODS).

Podle jeho slov je magistrát připraven reagovat uvolněním dalších finančních prostředků na sociální dávky.

Více strážníků, sestřiček je stále málo

Jediný, kdo si na propouštění nemůže stěžovat, je pražská městská policie. Té se díky lidem, kteří přišli o zaměstnání, konečně zaplnily řady strážníků. „V prosinci to ještě nebylo tak znatelné, ale již v únoru se počet nových policistů zvýšil poměrně výrazně. A to i přesto, že od ledna nesmíme přijímat uchazeče bez maturity, čímž nám ubylo zhruba šedesát procent zájemců,“ sdělil Deníku náměstek šéfa městské policie Ludvík Klema.

V nemocnicích ale podobnou zkušenost nemají. Zdravotních sester v hlavním městě chybí odhadem na šest set. „Z regionu k nám nikdo nepřišel. Zdravotnictví je totiž specifické tím, že nedostatek odborníků je všude. Nevím o nemocnici, která by propouštěla personál,“ popsala náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Lenka Hejzlarová z Fakultní Thomayerovy nemocnice.

JANA KOČVAROVÁ, LUCIE BOHÁČOVÁ

4.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení